Elon Musk Kimdir, Ne Kadar Kazanıyor?

/ 13 Kasım 2017 / 1.564 / yorumsuz
Elon Musk Kimdir, Ne Kadar Kazanıyor?

Elon Musk Kimdir, Ne Kadar Kazanıyor?

En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde misafir edilmesi ile Türkiye gündemine taşınan Elon Musk hakkında herkes araştırma yapmaya başlamış durumda. Pek çok kişi Elon Musk kimdir, ne okudu, ne kadar kazanıyor sorularının yanıtını aramaya başladı bile. Peki, Elon Musk hakkında ki bilinmeyenler nelerdir?

Elon Musk Kimdir?

Dünyanın en ünlü iş adamları arasında yer alan Elon Musk aynı zamanda sıra dışı kişiliği ve yapmış olduğu sivri çıkışları ile tanınan biri. Elon Musk Amerikalı bir iş adamı ve 28 Haziran 1971 doğumlu. Henüz 10 yaşında iken ilk kez yazılım yazmaya başlayan Musk ilk kazancını ise 12 yaşında o dönemin en popüler dergilerinden birine Blastar ismini verdiği ve kendi geliştirdiği bir oyunu satarak elde etti. 500 dolara bu oyunu satan Elon Musk henüz 18 yaşına gelmeden annesinin vatandaşı olduğu Kanada’ya göç etti ve annesi sayesinde bu ülkeden vatandaşlık aldı.

Elon Musk Ne Okudu?

Musk, Pensilvanya Üniversitesinin Fizik ve Ekonomi bölümlerini bitirdikten sonra ardından California’ya taşınarak burada yer alan Stanford Üniversitesinde doktora yapmaya başladı. Ancak üniversiteye başlamasının üzerinden 2 gün geçtikten sonra derin uzay, yenilenebilir teknoloji ve internet üzerine olan merakına yenik düşerek okulunu bıraktı. 2002 yılında Amerika vatandaşlığı aldı.

Zip2

Musk ilk girişimini babalarından almış oldukları 28 bin dolarlık sermaye ile kardeşiyle ortak olarak kurdu. Gazeteler için internet üzerinden erişim hizmeti veren şehir rehberi sitesi hizmeti veren Zip2 şirketi kısa zamanda büyük başarı elde etti. Amerika’nın en önemli gazeteleri ile anlaşan şirketin CEO’su olmak isteyen Musk onay alamadı ve şirket kısa süre sonra satıldı.

Paypal ve X.com

Zip2 şirketinin satışından gelen parayı yeni bir girişimde bulunmak için harcayan Musk bu sefer 1999 senesinde online e-posta servisi kullanılarak ödeme yapılmasını sağlayan X.com şirketini kurdu. 2000 yılında X.com ve Confinity şirketleri birleşerek Paypal adı ile yola devam etme kararı aldı. Paypal alıcı ve satıcıların internet üzerinden ödemelerde bulunmasını sağlayarak kısa sürede büyük bir hızla büyümeyi başardı. 2000 yılında yine CEO koltuğu konusunda anlaşmazlıklar yaşamaya başlayan Musk 165 milyon dolarlık servet ile şirketten ayrılma kararı aldı.

SpaceX

2002 yılında Musk 100 milyon dolar sermaye koyarak SpaceX adını verdiği şirketi kurdu. 2008 senesinde kendi sermayesini kullanarak dünya yörüngesine ilk uydu yollayan firma olma başarısını göstererek büyük bir rekora imza attı ve 2012 yılında Dragon adını verdiği uzay mekiği ile bir başka büyük başarıya imza attı. Şirketin dikkat çeken hedefi ise 2040 yılında Mars gezegeninde 80 bin kişinin yaşayabileceği bir koloni kurmak.

Tesla

2003 yılında kurulan Tesla Musk tarafından destek verilmeye başlanması ile büyük bir hızla büyümeye başladı. Şirketin de etkilendiği ekonomik kriz sonrasında 2008 senesinde Musk CEO koltuğuna oturdu ve şirketi büyütmeye başladı. Elektrikli araç üretiminin yanı sıra Tesla aynı zamanda şeffaf görünümlü güneş panellerinin de üretimini gerçekleştiriyor.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.