Eski Sevgilinin Fotoğraflarını Paylaşmak Suç mu?

/ 27 Kasım 2017 / 9 / yorumsuz
Eski Sevgilinin Fotoğraflarını Paylaşmak Suç mu?

Eski Sevgilinin Fotoğraflarını Paylaşmak Suç mu?

2012 yılında İstanbul’da meydana gelen olay, bir genç kızın Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat etmesi ve eski erkek arkadaşı ile birlikte olduğu döneme ait fotoğrafların Facebook üzerinden paylaşıldığını, bütün ısrarlarına rağmen kaldırılmadığını öne sürmesi ile meydana geldi.

Özel Hayata İlişkin Görüntüleri İfşa Etme Suçu

Genç kızın müracaat etmesi ve erkek arkadaşının özel hayatına dair görüntüleri paylaştığını, ısrar etmesine rağmen kaldırmadığını iddia etmesi üzerine yürütülen soruşturulmanın ardından genç hakkında İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etme suçundan dava açıldı. Taraflar arasında özel hayata dair kabul edilecek resimlerin, ilişki sürecinde sanığın Facebook hesabında paylaşıldığı ve müştekinin buna razı olduğunu belirten mahkeme, ilişkinin bitmesinin ardından görüntülerin sayfadan çıkarılmamasının özel hayata dair görüntülerin ifşası anlamına gelmeyeceği yönünde karar verdi.

Mahkeme, fotoğrafların başlangıçtan itibaren belirli bir aşamaya kadar hukuka uygun şekilde ifade edildiğini, genç kızın rızasını çekmesi durumunda eylemin bir suça dönüşmeyeceğini bildirdi.

Yargıtay’ın Kararı

Sanığın, bir karede mağdurun kendisini yanağından öptüğü, diğerlerinde kendisine sarıldığı ve her ikisinin üzerlerinde günlük kıyafetleri bulunduğu halde yan yana poz vererek çektirdikleri fotoğraflarını, mağdurun bilgisi dahilinde Facebook hesabında yayımladıktan sonra, söz konusu fotoğrafları, mağdurla ayrılmalarına ve mağdur tarafından kaldırılması istenilmesine rağmen yayımlamaya devam etmiştir. İddiaya konu sanıkla mağdur arasındaki ilişkinin varlığını ve boyutunu gösteren fotoğrafların, daha önce mağdurun rızasına uygun olarak Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinde yayımlanmış olması karşısında, bu fotoğraflar, mağdurun özel hayatının gizliliğini ihlal edecek nitelikte görüntüler olarak kabul edilemez. Sanığın, mağdura ait kişisel veri niteliğindeki fotoğrafları, mağdurun rızasına aykırı şekilde yayımlamaya devam etmesi biçiminde sübut bulan eyleminden dolayı Türk Ceza Kanunu’nun 136/1. maddesindeki, ’verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerektiği gözetilmeksizin, yasal ve yeterli olmayan yazılı gerekçelerle sanık hakkında beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Yerel mahkeme kararının oy birliği ile bozulmasına hükmolunmuştur.