Facebook Haber Akışını Nasıl Özelleştirebilirsiniz?

/ 4 Şubat 2019 / 313 / yorumsuz
Facebook Haber Akışını Nasıl Özelleştirebilirsiniz?

 

Facebook Haber Akışı Nasıl Özelleştirilir?

Facebook‘un, gördüğünüz yayınları ve istemediklerinizi belirleyen haber yayını algoritması mevcuttur. İlk önce içeriğini görmek istediğini belirleyen yeni bir tercihler kümesiyle kontrol sağlamaya yönelik bir adım daha attı.

Facebook ürün müdürü Jacob Frantz, “Sonuçta sizin için en anlamlı olanı gerçekten bilen tek kişi siz olduğunuzu biliyoruz ve bu yüzden size gördüğünüzü kontrol etmek için daha fazla yol vermek istiyoruz” diyor.

Facebook’un Haber Akışı Tercihleri, haber akışınızın en üstünde görmek istediğiniz arkadaşlarınızı ve sayfalarınızı seçmenize izin verir. Ayrıca, arkadaşlarınızın gönderilerini gizlemenin ve izlemenin kaldırılmasını ve izlemiş olduğunuz kişileri görüntülemek için hızlı yollar sunar.

Bu değişiklikler , kullanıcıların haber yayınlarını daha iyi dengelemek için Nisan ayında açıklanan sosyal ağın güncellemelerini takip ediyor.

Facebook’un en yeni tercihleri, haber akışınızı uyarlamanın tek yolu değildir. İşte en son değişikliklere bir göz atalım, ayrıca karışıklığı temizlemek için diğer ipuçlarına göz atalım.

1. Arkadaşlara ve sayfalara öncelik verin

Bir mobil cihazdan Haber Kaynağı Tercihlerine erişmek için alttaki Diğer sekmesine dokunun, ardından Ayarlar‘a gidin ve Haber Kaynağı Tercihleri‘ne dokunun. Ardından, arkadaş ve sayfaları seçmek için “Önce kimlerin göreceğine öncelik ver” i bulun.

Bir arkadaş eklemek için profil resmine dokunun. Haber akışınızı bir dahaki sefere yüklediğinizde, en son Facebook ziyaretinizden bu yana paylaştıkları hikayeleri göreceksiniz. Yazıları, Facebook’un onlara öncelik verdiğini göstermek için sağ üstte bir yıldız gösterecek. Haber akışı içeriğinizin geri kalanını görmek için yıldızlı yayınlarınızın ötesine ilerleyin.

Arkadaşlardan ve sayfalardan masaüstüne öncelik vermek için soldaki menüden News Feed (Haber Besleme) düğmesinin üzerine gelin, dişli simgesini tıklayın ve ardından Tercihleri ​​Düzenle‘yi seçin. Bu size geçen hafta haber akışınızda en çok görünen arkadaşları gösterecek. Arkadaş listenizi alfabetik olarak da sıralayabilirsiniz.

Bir arkadaşınıza öncelik vermek için adlarının yanındaki açılır menüyü tıklayın ve İlk Gör‘ü seçin. Sayfalara öncelik vermek için soldaki menüden Sayfalar sekmesini tıklayın.

2. Arkadaşları ve sayfaları gizle

Herkesin çok sık gönderen bir arkadaşı var ve haber bülteninizi rahatsız edici kedi ve bebek resimleriyle dolduruyor. Facebook’un haber akışından kurtulmanın birkaç yolu var.

Birini Facebook’un yeni Haber Akışı Tercihleri ​​sayfasından takip etmek için, “Yayınlarını gizlemek için olanları kaldır” seçeneğine dokunun. Arkadaşlarınız ve sayfalar listenizde gezin ve takip etmek isteyenlerinize dokunun. Bir arkadaşın takip etmemesi, onlardan bir arkadaş edinmekten farklıdır; Takip etmeyenler, yayınlarını haber kaynağınızda görmeyeceğiniz anlamına gelir, ancak Facebook arkadaşlarınız kalır. Bu sayfa, isimleri arayarak arkadaş aramanıza izin vermiyor.

Haber akışı tercihleri ​​sayfasındaki arkadaş listeniz ve sayfalarınız arasında gezinmek istemiyorsanız, zaman çizelgelerine gitmek için arama çubuğunu kullanın. Sayfalarının başındaki profil resimlerinin yanındaki Takip Et düğmesini tıklayın ve ardından Geri Al‘ı seçin.

Son olarak, haber akışınızdaki bir gönderiden bir arkadaşınızı doğrudan takip edebilirsiniz. Yayının üzerine gelin ve sağdaki açılır menüden Takip Etmeyi Geri Al‘ı tıklayın.

3. En son görüntüle

Facebook, kullanıcıların haber yayınlarının her gün 1.500’den fazla hikaye içerdiğini söylüyor . Facebook’un algoritması, mesajların sizin için en önemli olduğu bir dizi faktöre dayanarak ve sadece en uygun yüzde 10’unu gösterdiğini belirliyor.

Bu, çok sayıda içeriği kaçırdığınız anlamına gelir; bu durumda, haber akışı görünümünüzü En Çok Okunan Haberler‘den En Günceller‘e değiştirerek değiştirebilirsiniz. Bu size her şeyi kronolojik sırada gösterecektir.

Bu seçeneği bulmak için, sol taraftaki Haber Kaynağı düğmesinin üzerine geldiğinizde açılan açılır menüyü tıklayın. Cep telefonunda, Diğer seçeneğine dokunun, ardından En Son ögesini seçin. Yayınlarınızı kronolojik sırada göstermek için haber akışınız yeniden yüklenecek.

4. Listeleri kullanın

Arkadaş listeleri, mesajları yalnızca seçili kişilerden görmenin kolay bir yoludur. Bir liste oluşturmak için örneğin bir aile üyeleri için. Listeler sayfanıza ziyaret edin. Arkadaşlar alt başlığının yanındaki Daha fazla ögesini tıklatarak soldaki menüden bunu bulun.

Listeler sayfasında, Liste Oluştur‘a tıklayın, ardından bir isim verin ve üye ekleyin. İşiniz bittiğinde, liste Arkadaşlar alt başlığının altındaki sol gezinme noktasında görünecektir. Haber akışınızdaki güncellemeleri sadece onlardan göstermek için arkadaş listesine tıklayın.

5. Sayfa beslemesine göre sırala

Pek çok haber bültenini takip ediyorsanız veya indirim ve promosyonlar için perakendeci sayfalarına abone olursanız, arkadaşlarınızın sesi olmadan bu mesajları ayrı ayrı görüntülemek yararlı olabilir.

Bu seçeneği sol taraftaki gezinme bölümündeki Sayfa alt başlığının altında bulabilirsiniz. Yalnızca sevdiğiniz sayfalardan içerik yüklemek için Sayfa Beslemesi‘ni tıklayın.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.