Facebook Kullanıcılarının Hangi Bilgilerini Toplanıyor?

/ 2 Nisan 2018 / 645 / yorumsuz
Facebook Kullanıcılarının Hangi Bilgilerini Toplanıyor?

Facebook Kullanıcılarının Hangi Bilgilerini Toplanıyor?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya devi olan Facebook pek çok iddianın da muhatabı olmaya devam ediyor. Facebook kullanıcılarının birbirleri ile yapmış oldukları özel mesajların saklanmasından tüm kullanıcı bilgilerinin ikinci kişilerle paylaşılmasına kadar şimdiye kadar çok sayıda ithamla karşı karşıya kalmıştı. Peki, Facebook kullanıcılarının hangi bilgilerini topluyor?

Facebook Hangi Bilgileri Topluyor?

Aslında Facebook sizin hangi bilgilerinizi kullanabileceğinizi yine size soruyor. Yani mahremiyetinizi koruyabilmeniz için size bir fırsat sunuluyor. Bu noktada yapılan hata ise size bu tip soruların yöneltildiği ekranları okumadan onaylayarak geçmeniz oluyor. Facebook ayarlar bölümünde yer alan reklam hesabı ayarları kategorisini ziyaret etmeniz yeterlidir. Bu bölümde yer alan ayarlardan izin vermediklerinizin karşısında bulunan onay tikini kaldırmak olmalıdır.

Facebook Elde Ettiği Bilgileri Nerede Kullanıyor?

En son olarak 50 milyon kullanıcısına ait olan bilgileri ücretli bir şekilde Cambridge Analitica firmasına sattığı iddiası ile gündeme gelen Facebook konu hakkındaki ketum tutumunu koruyor. Facebook hesabı olan ve hesabını aktif olarak kullanan kişiler ise bilgilerin satılması karşısında kendilerine ait hangi bilgilerin kayıt altına alındığını merak etmeye başladı. Facebook ile beraber İnstagram ve WhatsApp uygulamalarının da sahibi olan sosyal medya devi bu hesaplardan yapılan paylaşımlardan girilen tüm kişisel bilgilere kadar hesaplar üzerinden yapmış olduğunuz her türlü işlemi kayıt altına alıyor ve verileri özel yazılımı sayesinde kaydediyor.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.