Facebook Messenger’ın gizli satranç oyunu olduğunu biliyor muydunuz?

/ 23 Ekim 2018 / 665 / yorumsuz
Facebook Messenger’ın gizli satranç oyunu olduğunu biliyor muydunuz?

 

Facebook Messenger’ın gizli satranç oyunu nasıl oynanır?

Facebook‘ta arkadaşlarınızla satranç oynamak ister misiniz? Muhtemelen Hayır! diye cevap verdiniz yinede denemek isterseniz bir yolu var. Doğrudan Facebook‘un sohbet işlevi ve Messenger uygulamasına yerleşik bir gizli satranç oyunu. Sadece bir arkadaşınızla sohbet açın ve oyuna başlamak için “@fbchess play” yazın. Daha sonra parçalarınızı hareket ettirmek için standart cebirsel notasyon kullanabilirsiniz, “@fbchess” komutuyla her talimatı hazırlayabilirsiniz. Yani, “@fbchess Pe4” piyonunuzu (P) örneğin E4’e hareket ettirir.

Talimatlar için “@fbchess yardım” yazabilirsiniz, fakat burada temel bilgiler şunlardır:  şah için K, vezir için Q, fil için B, at için N, kale için R ve piyon için P. Hangi parçayı taşıdığınızı belirtmeniz gerekiyorsa, konumunu komuta ekleyebilirsiniz. Yani “Nbd2” şövalyeyi b dosyasında (dikey sütun) kare d2’ye taşıyacak. Bir parça almak için “x” komutunu kullanın (örn. B2xc5, piskoposunuzu ikinci sıraya veya yatay sıraya, c5’e dönüştürecektir); piyonu bir kraliçeye tanıtmak için “=” komutu (ör. e8 = Q); ve kaleye “0-0-0” komutu kullanabilirsiniz.

Ayrıca bir maçı bitirmek için “@fbchess resign” ı kullanabilir, “@fbchess stats” ile arkadaşınızın hayati istatistiklerini gösterebilir ve “@fbchess play white” veya “@fbchess play black” yazarak başladığınız rengi seçebilirsiniz. ” (Eğer renginizi belirtmezseniz, otomatik olarak atanacaktır. Her zamanki gibi satrançta, beyaz önce gelir.) Bu işlevin ne kadar süredir mevcut olduğundan emin değiliz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.