Facebook Sahte Kimlik Pazarı Haline Geldi

/ 8 Ağustos 2018 / 1.029 / yorumsuz
Facebook Sahte Kimlik Pazarı Haline Geldi

Facebook Sahte Kimlik Pazarı Haline Geldi

Dünyanın en büyük sosyal medya ağları arasında yer alan Facebook yüksek kullanıcı sayısının getirdiği güvenlik sorunları ile mücadele etmeye devam ediyor. Son yıllarda sık sık dolandırıcılık haberleri ile adı anılan sosyal medya devi şimdide sahte belge üretimi konusunda kullanılan dev bir Pazar haline geldi. Bazı sayfalarda alenen sahte kimlik oluşturma hizmeti verilmesi büyük tepki çekiyor.

Sahte Kimlikle Hesap Kurtarma Hizmeti Veriliyor!

Aslında olay en başta sahte kimlik oluşturarak hesap kurtarmak için başlasa da zamanla sahte kimlikle hesap çalma gibi son derece kötü amaçlı bir kullanıma dönüşmüş durumda. Uzun zamandır var olan ancak son dönemde artan sayı ve yöntemin kötü amaçlı kullanılmaya başlanması ile dikkat çeken Facebook sahte kimlik pazarı tepki çekiyor. Bu pazarda sahte nüfus cüzdanı, ölüm belgesi ya da evlilik belgesi gibi belgeler düzenlenerek hesaplar için işlem yapılıyor.

Hesabını Kurtarmak İsteyenler Kullanıyor!

Sahte kimlik ihtiyacı en başta hesabını açarken rastgele gerçek olmayan bilgiler veren, ardından da kimlikle bu bilgileri doğrulama zorunluluğu duyan kişilerin talepleri üzerine kurulan bir Pazar. Yine kısa süre önce Yunanistan’da sahte kimlik ile yakalanan 3 gencin bu kimlik belgelerini Facebook üzerinden ulaştıkları bir sayfadan temin ettiklerini açıklamaları da tepki çekmiş, bu işin deyim yerindeyse ele ayağa düştüğünü bir kere daha gözler önüne sermişti.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.