Facebook Türkiye için Reklam Vergisi Başladı!

/ 11 Nisan 2019 / 510 / yorumsuz
Facebook Türkiye için Reklam Vergisi Başladı!

Facebook kullanıcılarının reklam yayınlamalarına yönelik reklam vergisi getirildi. 1 Nisan 2019 günü gelen bu vergi sistemi hakkında kullanıcıların meraklı bakışları gündeme oturdu.

Facebook‘un topluluk konusunda çok büyük şirketlere ve kullanıcılara ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Bu bakımdan şirketler platformda yayınladıkları reklamlar ile ciddi şekilde kazanç sağlıyor. Sizlerinde bildiği gibi bu platformlara yönelik reklam veren şirketler elde ettikleri kazançlar için bir vergi ödemiyor. Reklam vergisi ödemeyenler reklam vermeye tabii ki devam ediyor ve kazanıyordu.

Yeni düzenleme ile beraber reklam vergisi dönemi başladı.

Google vergisi olarak isimlendirilen bu vergi ile sosyal medya platformlarına reklam veren şirketlerin veya kişilerin devlete belli bir ücret ödemesi gerekiyor. Yeni kararname ile reklam veren kullanıcılar devlete her reklam için %15 bir vergi ödeyecek.

Örnek verecek olursak eğer; 1000 TL’lik bir reklam için 150 TL vergi ödeyeceksiniz.

Ancak reklam verilen firmanın ülkemizde kurulu bir firma olması halinde zaten devlete vergi ödediği için yeni bir reklam vergisi ödemeyecek. Kısacası yurt dışında olduğu ancak ülkemizde vergi ödemeyenlerin bu vergiyi ödeyeceklerini belirtelim.

Reklam veren vergiyi ödeyecek!

Resmi bilgiler olmamasına rağmen iddialara göre geçtiğimiz yıl ülkemiz Facebook’a 2,5 milyar TL reklam parası ödedi. Elbette bu kazançların vergisi ödenmiş değil. Yeni düzenleme ile reklam verenler ceplerinden bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor.
Alınacak vergi reklam verenden çıkacak

Peki sizler reklam vergisi ödeyecek misiniz?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.