Fotoğrafta Pozlama Telafisi Nedir?

/ 12 Ocak 2019 / 408 / yorumsuz
Fotoğrafta Pozlama Telafisi Nedir?

 

Fotoğrafta Pozlama Telafisi Nedir?

 

Kameranızı program gibi bazı otomatik modlarda kullandığınızda veya Diyafram önceliği veya Enstantane hızı önceliği gibi yarı manuel modlardan biri her şey üzerinde toplam kontrolden vazgeçmezsiniz: pozlama telafisini kullanarak pozlamayı hala kontrol edebilirsiniz. İşte böyle çalışıyor.

Fotoğraf Makinenizin Işık Ölçeri Ne Görüyor?

 

Kameranız hangi pozlama ayarlarının kullanılacağını hesapladığında, büyük bir varsayım yapar: her şeyi ortaladığınızda, önünde olan şey hemen hemen gri olur. Başka bir deyişle, tüm ışıklar ve kıvılcımlar orta gri bir dengeye çıkıyor.

Bu, kameranın çekmeye çalıştığı fotoğraf.

Ve bu oldukça iyi bir yaklaşım. İşte benim fotoğraflarımdan bazıları ortalama parlaklık düzeylerine sahip.

Mükemmel bir eşleşme değil, kameranız, sıkıcı bir gri duvarın fotoğrafını çekmeye çalıştığını farz edince, çok sayıda sahne için doğru düğün salonunda olacak.

Ama her sahne için değil. İşte benim ortaladığım daha fazla fotoğraf var.

Bu sefer, tüm sahneler orta griden biraz daha parlaktır. Bu olduğunda, kameranızı otomatik modda bırakırsanız, çekimleri çok düşük bir düzeye çeker, böylece sağdaki görüntü soldaki gibi değil, sağdaki görüntü gibi bir şey alırsınız.

Bu karanlık siyah gölgelerde önemli miktarda görüntü verisi kaybedeceğiniz için ideal değil. Pozlamanın geldiği yer burası.

Pozlama Telafisinin Kullanılması

 

Pozlama telafisi, kameranızın, istediğiniz sonuçları vereceğini düşünmüyorsanız, ışık ölçerin önerdiği pozlamayı değiştirmesi için bir yoldur. Sahne orta griden daha parlak ise, görüntüyü biraz fazla büyütmeniz gerekir. Daha karanlıksa, çekimi düşük pozlamak zorundasınız.

Pozlama ile ilgili her şey gibi, pozlama telafisi duraklarda ölçülür. Tek bir durak, sensöre çarpan ışık miktarının iki katına çıkarılmasını temsil eder; ancak bu, fotoğrafınızın iki kat daha parlak görünmesi anlamına gelmez.

Pozlama telafisi, Diyafram Önceliği, Enstantane Hız Önceliği ve çoğu kameradaki Program modlarında kullanılabilir. Tam otomatik modda da kullanabilirsiniz, ancak garanti edilmez.

Vizörden veya arkadan baktığınızda, bir pozlama telafisi grafiği görürsünüz.

O, telafisi olmayan sahnenin ölçülen değeridir. -1, -2 ve -3, bir, iki veya üç durak düşük pozlamada iken, +1, +2 ve +3, bir, iki veya üç kez fazla pozlanmışlardır. Pozlama telafisini ayarlamak için, normalde pozlama telafisi düğmesini tutarsınız. Bu, yukarıdaki resimde görülen yarı siyah yarı beyaz karedir ve işlem kameralar arasında değişebilse de birincil ayar kadranını çevirirsiniz. Emin değilseniz, kılavuzunuzu kontrol edin.

Yukarıdaki resimde, şimdi bir durma ile az pozlama yapıyorum. İşte pratikte farklı değerler gibi görünüyor.

İşler gerçekten parlaksa, tek bir durak ile düşük pozlama; eğer işler gerçekten karanlıksa, bir stop ile aşırıya kaçmayın. Bir pozlama telafisi veya iki pozlama normalde herhangi bir sahne için adapte olmak için yeterlidir. Artı-artı eksi üç pozlama telafisini kullanmak zorunda olduğumdan emin değilim.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular