Garantili Cihazlarda Tamir Süresi Ve İade Süreci Nasıl İşler?

/ 13 Ağustos 2018 / 1.909 / yorumsuz

Garantili Cihazlarda Tamir Süresi Ve İade Süreci Nasıl İşler?

Teknolojik cihazlar bozulmaya son derece müsait olan cihazlar olup bu nedenle satın alma sürecinde garanti şartlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Cihazın garanti süresi kadar yetkili servis sayısı, yetkili servis müşteri memnuniyeti oranı gibi koşullarda marka aşamasında karar verirken dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır. Peki, Garantili cihazlarda tamir süresi ve iade süreci nasıl işler?

Azami 20 İş Günü Tamir Süresi Bulunuyor

Teknolojik cihazlar için tüketicileri üzen en büyük sorunların başında onarım süresi yer alıyor. Özellikle de yeni alınan ürünlerin servise gitmesi ve tüketicilere 20 iş günü tamir süresi verilmesi büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Garantili ürün onarım süresi olarak yasalar tarafından belirlenen sınır 20 iş günü olarak uygulanıyor. Cihazlar servislere genelde kargo yöntemi ile gönderilirken kargo yetkilisinin cihazı yetkili servise teslim ettiği anda bu süre başlamış kabul ediliyor. Yani tüketicinin ürünü kargoya verdiği tarih değil de 20 gün hesaplanırken kargonun cihazı yetkili servise teslim ettiği tarih kabul görüyor.

20 İş Günü Dolarsa Ne Yapılmalı?

Kargo cihazı teslim edeli 20 gün geçmiş olmasına rağmen cihazınız size geri gönderilmediyse bu durumda garantili cihaz değişim süreci başlamış oluyor. Bu sürecin ilk adımı olarak cihaz sahibi yetkili servisi arayarak 20 iş gününün dolduğunu söyleyerek kayıt açtırıyor. Bu noktada da ne yazık ki yetkili servisin telefon numarasına ulaşmak büyük sorun oluyor.

Eğer yetkili servis telefonlarını açmıyorsa bu durumda markanın müşteri hizmetlerini arama hakkınızda bulunuyor. Müşteri servisi üzerinden bu kaydı açtırabiliyorsunuz. Ek süre vermek istemeyen kişilerden marka cihazın tüm aksesuralarını geri isteyecektir. Eksik olan aksesuarların tutarı parasal olarak düşüldükten sonra müşterinin IBAN numarasına iade yapılacaksa bu tutar yatırılmaktadır. Bazı durumlarda ise birebir aynı ürün ile değişim yapılır.

Telefonlarda Ücretsiz Değişim ve İade Hakkı Nedir?

Tüketici hakları ile kullanıcılar korunmakta olup bu kapsamda tüketicilere ücretsiz değişim ve iade hakkı da sunulmaktadır. 1 yıllık süreç içerisinde aynı arızanın 2 ya da daha fazla sayıda ya da farklı arızalar nedeni ile cihazın 4’ten fazla arızalanması durumunda markanın ücretsiz değişim ya da iade yapması zorunludur.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.