Geri Dönüşüm Kutusundaki Çöpleri Temizleme

/ 21 Kasım 2018 / 864 / yorumsuz
Geri Dönüşüm Kutusundaki Çöpleri Temizleme

Geri Dönüşüm Kutusundaki Çöpleri Temizleme

 

Bilgisayar kullanımına ilişkin öğrenilen en temel bilgi, silinen verilerin öncelikle geri dönüşüm kutusu dahiline girmesidir. Shift+delete komutu ile silmediğiniz takdirde verileriniz doğrudan geri dönüşüm kutusuna aktarılır. Buradaki amaç, yanlışlıkla içerik silmenin önüne geçmektir. Ancak pek çok kişi, geri dönüşüm kutusunu boşaltmayı ihmal ediyor. Nitekim bunun sonucunda epey geniş bir alanı kaplamaya başlayan geri dönüşüm kutusu, gereksiz bir şekilde dahili depolama alanını meşgul ediyor.

Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Boşaltılır?

 

Sildiğiniz veriler doğrudan geri dönüşüm kutusuna aktarılacağından dolayı belirli periyotlarda burayı temizlemeniz gerekiyor. Geri dönüşüm kutusunu boşaltma işlemi ise son derece basit ve saniyelik bir işlem olarak tanımlanabilir. Bunun için masaüstündeki geri dönüşü kutusu simgesine gelip, sağ tıklamanız ve ardından geri dönüşüm kutusunu boşalt seçeneğine tıklamanız yeterli. Buradaki verilerin büyüklüğüne göre kısa bir sürede boşaltma işlemi tamamlanacaktır.

Geri dönüşüm kutusundaki silinmeyen içerikler, zamanla bilgisayarınızda geniş bir alanı meşgul etmeye başlar. Dahili depolama alanınızın gereksiz yere dolmasına yol açan bu durum, fark etmeksizin ihtiyaç duyduğunuz içerikleri sırf alan boşalsın diye silmenizle sonuçlanabilir. Oysa geri dönüşüm kutusunu periyotlar halinde temizlemeniz, depolama alanınızda geniş bir alan açmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayarınızın Performansını Etkileyebilir

 

Dahili depolama alanı dolan ve akabinde uyarı vermeye başlayan bilgisayarınız, buna bağlı bir şekilde düşük performans göstermeye başlayabilir. Bu nedenle cihazınızın sistemsel bakımlarını yapmaya özen göstermelisiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.