Gmail’de kendini imha eden gizli e-postalar nasıl gönderilir?

/ 22 Ekim 2018 / 777 / yorumsuz
Gmail’de kendini imha eden gizli e-postalar nasıl gönderilir?

 

Gmail gizli e-posta nasıl gönderilir?

Google kısa bir süre önce Gmail posta hizmetini, gizliliği artırmak ve bir e-postanın göndereni için daha fazla kontrol sağlamak için birkaç yeni özellik içerecek şekilde yeniledi. Google‘ın eklediği en çok tartışılan özelliklerden biri yeni bir ‘Gizli Mod‘. E-postanın göndericisine gizlilik sunmayı amaçlasa da, ‘Gizli Mod‘ aynı zamanda uzmanlardan gelen eleştirileri de beraberinde getirdi. Önce ‘Gizli Mod‘ ne yapabilir ve son kullanma tarihi olan e-postaları göndermek için nasıl kullanılacağını anlayalım, böylece mesaj artık gerekmediğinde otomatik olarak ‘kendini imha eder‘.

Gizli Mod Nedir?

Bu modun yalnızca Android tarayıcısında veya iOS uygulamasında bulunmadığını unutmayın. ‘Gizli Mod‘ ile, bir parola ayarlayarak hassas e-postaları koruyabilir, bir son kullanma tarihi iletme ve ayarlama seçeneği sunmazsınız (bundan sonra e-posta otomatik olarak silinecektir). Ayrıca, ‘Gizli Posta‘ alıcıları e-postanın fiziksel bir kopyasını indiremez, kopyalayamaz, iletemez veya basamaz. Fakat, alıcılar bir ekran görüntüsü alabilir böylece elinde bir veri tutar.

Varsayılan olarak, kullanıcılar “Klasik Gmail görünümü” ne giriş yapar. ‘Gizli Mod‘a’ diğer yeni özelliklerle birlikte erişmek için Gmail‘in yeni arayüzüne geçmeniz gerekecek. Bunu yapmak için, ‘Ayarlar‘ simgesine (görüntü resminin hemen sağ üst köşesindeki dişli bir görüntüye sahip olanı tıklayın) ve ardından “Yeni Gmail‘i Dene” yi tıklayın. Yeni arayüzle yeniden yüklenmek biraz zaman alacak. Aynı adımı izleyerek daima “Klasik görünüm” e geri dönebileceğinizi unutmayın.

Gizli Mod’da e-posta nasıl gönderilir?

Tarayıcınızda yeni Gmail arayüzüne girdikten sonra, şu adımları izleyin:
* Yaz‘ı tıklayın.
* Pencerenin sağ alt tarafında, ‘Gönder‘ ve ‘Ek‘ simgeleri yanında son satırdaki simge saati / kilit simgesine tıklayarak ‘Gizli modu aç‘ seçeneğini tıklayın. (Bir e-posta için gizli modu zaten açtıysanız, e-postanın en altına gidin ve belirli bir postada değişiklik yapmak için Düzenle’yi tıklayın.)
* Artık bir e-posta için bir son kullanma tarihi ve şifresini ayarlayın . alıcıların gelen kutusunda kullanılabilir. Alıcıların ekleri indiremediklerini unutmayın.
* Bir şifre ayarlayın: “Hiçbir SMS şifre kodu” nu seçerseniz, Gmail uygulamasını kullanan alıcılar doğrudan açabilir. Gmail kullanmayan alıcılar bir şifre e-postası alır. “SMS şifresi” ni seçerseniz, alıcılar kısa mesajla bir şifre alır. Kendi telefon numaranızı değil, alıcının telefon numarasını girdiğinizden emin olun. ‘Kaydet‘i tıklayın.

Gizli Mod kullanarak biri sizi istismar ediyorsa ne yapmalısınız?

Uzmanlar, Gizli Mod‘da, otomatik olarak silinen taciz edici e-postaları göndermeyi tacizciler tarafından suistimal edilebileceğini düşünüyor. Neyse ki, Gizli Mod‘da zaman damgası, konu ve gönderici detayları alıcının gelen kutusuna kaydedilir ve e-postanın içeriği süresi dolduğunda (bilerek silinmediği sürece) orada kalır.

Bu yüzden, bir avcıya karşı kanıt toplamanız gerekirse, bu ayrıntıları kaydedebilir ve ayrıca posta içeriğinin ekran görüntüsünü de kaydedebilirsiniz. Ayrıca, bir göndereni Gmail‘de de engelleme seçeneğiniz vardır veya kullanıcıyı daha fazla işlem yapmak için Google‘a bildirebilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.