Google Açıklama Yaptı : 13 Nisan’da Goo.gl Url Kısaltma Servisini Kapatıyoruz

/ 4 Nisan 2018 / 1.166 / yorumsuz
Google Açıklama Yaptı : 13 Nisan’da Goo.gl Url Kısaltma Servisini Kapatıyoruz

Google Açıklama Yaptı : Goo.gl Url Kısaltma Servisini Kapatıyoruz

URL kısaltıcıları, Twitter gibi sosyal medya ağlarının ve son derece daraltıcı 140 karakter sınırının arttırmasıyla 2009 yılının başlarında geri döndü. Sosyal medya biyografileri ve yorum bölümleri bile benzer kısıtlamalara sahipti ve her karakterin önemli olduğu bir zamanda, internet Bit.ly ve goo.gl gibi URL kısaltma hizmetleri popüler hale gelmişti. Son dönemde sosyal medyada paylaşım yaparken kullanılan karakterlerin artması ile birlikte url kısatlma servisleri gözden düşmüştü.

Goo.gl Url Kısaltma Servisi Google Tarafından Kapatıldığı Duyruldu

Resmi olarak 2009’da başlattıktan sonra, Google URL Shortener – goo.gl – resmi olarak önümüzdeki ay kapanıyor. Google, bir Google Developers blog yayınındaki haberi duyurdu. Böylece, geliştiriciler Firebase Dinamik Bağlantılarına geçmeye ve kullanıcıları Bitly ve Ow.ly gibi hizmetlere yönlendirmeye teşvik etmeye başladı.

Zaten kısaltılmış mevcut bağlantılar hakkında endişelenmenize gerek yok. Google’a göre, hedefledikleri yere yönlendirmeye devam edecekler, daha önceki bağlantılarınız ile ilgili istatistiklerinizi takip edebileceksiniz fakat yeni bir url kıslatması yapamayacaksınız.. Google goo.gl’nin 13 Nisan’dan itibaren resmi olarak kapanacağını söylüyor.

Goo.gl üzerinde Google’ın serviste verdiği uyarı aşağıdaki gibidir.

30 Mart 2018 tarihinden itibaren , goo.gl URL kısaltıcı desteği aşağıya dönüyor olacağız. 13 Nisan 2018 tarihinden itibaren sadece mevcut kullanıcılar goo.gl konsolunda kısa bağlantılar oluşturabilecek. Analitik verilerinizi görüntüleyebilir ve 30 Mart 2019’a kadar , goo.gl’yi durduracağımıza kadar, bir sene kadar csv formatında kısa bağlantı bilgilerinizi indirebilirsiniz. Önceden oluşturulan bağlantılar, hedeflenen hedeflere yönlendirmeye devam edecek. Daha fazla bilgi için lütfen bu blog gönderisini ziyaret edin.

Kaynak : Google Developers


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular