Google, 4.3 milyar € değerinde Android cezasına itiraz ediyor

/ 11 Ekim 2018 / 760 / yorumsuz
Google, 4.3 milyar € değerinde Android cezasına itiraz ediyor

 

Google Android cezasına itiraz ediyor

 
Google, Android işletim sistemini bir arama motoru olarak “baskınlığını güçlendirmek” için kullandığı iddia edilen bir kayıtla 4.3 milyar € para cezasına maruz kaldı.

Temmuz ayında Avrupa Komisyonu, Google’ın Android politikalarının “rakipleri inovasyon ve rekabet etme şansını reddettiğini” söyledi.

Şirket, uygulamalarını değiştirmezse daha fazla ceza alabilir.

Google’ın temyizi birkaç yıl sürebilir.

Şirket, Financial Times tarafından bildirilen bir beyanda, şirketin şu anda itirazımızı sunduklarını söyledi.
 

 

Google neyle suçlandı?

 
Google yasadışı hareket etmekle suçlandı çünkü :
 
Android cep telefonu ve tablet üreticilerinin, Google Play uygulamasını ve kendi web tarayıcısını Chrome‘u, Play uygulama mağazasına erişim sunmalarına olanak sağlamak için önceden yüklemesini zorunlu kıldı.

Büyük üreticilere ve mobil ağ operatörlerine ödeme yaptı, böylece Google Arama uygulamasını cihazlarına özel olarak önceden yüklemeyi kabul ettiler.

Üreticilerin, uygulamalarını önceden yükleme iznini reddetmekle tehdit ederek, Android‘in “çatallı” sürümleriyle desteklenen herhangi bir akıllı cihazı satmalarını engelledi.

Google‘ın Android sürümü, cihaz sahiplerinin alternatif web tarayıcılarını indirmesini veya başka arama motorlarını kullanmasını engellemez.

Fakat AB’nin rekabet komiseri Margrethe Vestager, kullanıcıların yalnızca % 1‘inin bir rakip arama uygulamasını ve % 10‘unun farklı bir tarayıcı indirdiğini söyledi.

Temmuz ayında, “Elinize geçtikten sonra çalışan uygulamaya kullanıcıların, çok azı başka bir arama uygulaması veya tarayıcı aramak için yeterince meraklı,” dedi.
 

 

Google nasıl karşılık verdi?

 
Sonrasında, Google CEO‘su Sundar Pichai, Android‘in “hızlı inovasyon, geniş seçenek ve düşen fiyatlar” sağladığını söyledi.

Kararın “Android’i destekleyen iş modelini reddettiğini” belirterek, herkes için daha fazla seçenek yaratmadığını söyledi.

Şirket, Ekim ayının sonuna kadar, AB’nin taleplerini tatmin edecek şekilde Android‘de değişiklik yapmak için verildi. Financial Times‘a verdiği demeçte, AB’nin bu son tarihi değiştirmeyi isteme planlarının olmadığını söyledi.

2017 yılında Google, Rus regülatöründen benzer şikayetlerle karşı karşıya kaldı.

Artık Rusya’da Android kullanıcılarını, Chrome tarayıcısını ilk kez kullandıkları sırada varsayılan arama motoru olarak Google, Yandex ve Mail.ru arasında bir seçenek sunuyor.

Özellikle Yandex bu değişiklikten yararlanmış gibi görünüyor. Haziran 2017’deki değişimden bu yana, Moskova merkezli şirket mobil arama artışını % 34‘ten % 46‘ya çıkardı.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.