Google konum geçmişiniz nasıl yönetilir?

/ 8 Ekim 2018 / 868 / yorumsuz
Google konum geçmişiniz nasıl yönetilir?

 

Google Konum verilerinizi yönetme

Konum verilerinizle neler görebileceğinizi ve yapabileceğinize dair birkaç yön vardır.Her şeyden önce, hangi verilerin toplandığını ve nasıl kullanıldığını anlamamız gerekir. Bu tam bir liste değildir ve kullanabileceğiniz her uygulama veya web sitesi için bireysel kullanımlara dalmayacağım. Google‘ın sizin için kaydettiği verilerden bahsedeceğim.

Bunu basitleştirmek için Android cihazınız GPS koordinatlarınızı gün boyunca değişen aralıklarla Google Hesabınıza kadar raporlar. Tam geçiş yaptığınızda, Google Haritalar‘ı navigasyon için kullanıyorsanız ve Konum ayarlarının tam olarak dolduğu gibi, her saniyede sıkça bir ping olacaktır.

Görebildiğiniz gibi, otoban sürüş hızlarında, Android cihaz GPS konumu görünüyor. Burada gördüğünüz şey, konum verilerinizin ne kadar değerli olabileceğidir. Sadece seyahatleri analiz etmemekle kalmıyor, aynı zamanda, konum süresi hesapladığı için yeni sistemde ceza yeme ihtimalinizide düşürebilir.

Seyahat etmediğinizde, konum verileriniz çok daha az sıklıkta toplanır. Cihazlar gece boyunca saatte bir veya iki pingi görebilirsiniz. Tabii ki, evde hiçbir hücre bağlantısı olmadan, WiFi kullanımında, Android cihazınız, gününüzü çimleri biçerek ordan oraya hareket etiğinizi net olarak kayıt altına alamaz.

 

Konum geçmişinizi görüntüleyin, dışa aktarın ve silin

PC‘nizde, Google hesabınızdaki konum geçmişine yönelin. Konum geçmişinize doğrudan erişim için bu bağlantıyı takip edin.

NOT: Verileri görüntülemek için ”Chrome Tarayıcı” kullanarak bağalantıya tıklayın.

Şimdi konumlarınızı  gördüğünüz haritada sol alt köşede konum geçmişiniz yönetebilirsiniz ayrıca konumlarını gizli tutmak isteyenler için iki önemli seçenek var . Bu tarihten geçmişi sil ve tüm geçmişi sil.

 

Silme seçeneklerinin her birinin sizin için neler yapacağını ve yedeklemenin yapılmadığını açıklamam gerekiyor, bu yüzden düğmeye basmadan önce yapmak istediğiniz şeyin bu olduğundan emin olun. Gününüzden yalnızca birkaç noktayı silmek istiyorsanız, sol menüdeki zaman damgalarını genişletin, ardından tek bir zaman damgasını tıklayın ve her nokta harita içinden silinebilir.

Son olarak, geçmişinizi silmeyi veya en yeni seyahatlerinizi başka bir haritalama aracına taşımak isteyip istemediğinizi belirten Google, seyahatlerinizi KML formatında çekmenizi sağlayan bir dışa aktarma aracı sağlar.

 

Android cihazınızda konum geçmişi nasıl kontrol edilir?

Kaydedilmiş Google konum geçmişinizin avantajları Android cihazınızdaki uygulamalarda gizlidir. Google Asistan‘ın bir kullanıcısıysanız , önerilen seyahat süresi konumlarını ve diğer konum tabanlı kartları aldığınızda tam olarak ne hakkında konuştuğumu biliyorsunuz.

Android cihazınızdan konum geçmişinizi kontrol etmek söz konusu olduğunda, makinenizden yapabileceğiniz bir çok şey yoktur. Android cihazınızda konum geçmişinin önemli bir özelliğide, konum ayarlarınızı kapatarak pil tüketimini kontrol edebilirsiniz.

 

 

Ayarlar -> Konum bölümüne gidin ve servisi buradan kapatın.

Konum geçmişinizi cihazda yönetmenin diğer önemli yönü, geçmişinizi silmek. Cihazdaki aynı Konum ayarları sayfasının alt kısmındaki Konum Geçmişi bağlantısını tıklayarak, hesabınız için tüm konum geçmişinizi silmekten daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca bağlı diğer Android cihazlarınız için izlemeyi de kapatabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.