Google Nofollow, Ugc, Sponsored Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

/ 4 Ekim 2019 / 639 / yorumsuz
Google Nofollow, Ugc, Sponsored Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Bugün ki konumuz google nofollow ugc sponsored nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır bundan bahsedeceğim.

Nofollow, web sitelerinde kullanılan önemli bir araçtır. Bir siteye bağlantı verirken sıralama kredisinin oraya gitmemesini ister yani link verilen siteye kefil olmadığınızı belirten bir koddur. Google 15 sene önce noffolow’u yorum spamları ile mücadele etmek için çıkardığı yardımcı bir araçtı. Sonrasında ise sponsorlu bağlantı ve reklamlarda önerilen yöntem haline döndü. Günümüzde ise Google Search’ te  belirli bağlantıların yapısının tanımlanması için ek yöntem olarak iki yeni bağlantı duyurdu bunlarda UGC ve Sponsered.

UGC SPONSORED NE İŞE YARAR?

Bu 2 yapıyla artık dışa verilen bağlantılar için belli bir kategori belirlenmesi yapılacak. Sponsored, reklamlarda ve sponsorlu bağlantılarda kullanılacak. UGC, forumlarda ve yorumlarda kullanılacak tanımlama aracı. Kullanıcı bağlantılarda tercih edilecek bir kod.

YENİ UGC SPONSORED NASIL KULLANILIR?

  • Rel= ‘sponsored’ olarak kullanılmakta. Yani sponsor bağlantı olduğunu söylüyor. Sponsored ile sitedeki reklam, sponsorlu bağlantı ve diğer anlaşmalar için oluşturulan bağlantıların tanımlanması için bu kodu kullanın.
  • Rel= ‘ugc’ yani örnek bağlantı.
  • Rel= ‘nofollow‘ olarak kullanılmaktadır.

UGC gelen yorumlar ve forumlarda sürekli dışarıya verilen link bağlantıları için kullanılan geçiş. Google artık algoritmada işaretlenmiş bağlantıları önemseyecek. Hangi bağlantıyı önemseyeceği hangisini hariç tutacağını bu yapıyla anlayacak. Doğal olmayan bağlantıları daha iyi anlaşılması için yeni bir sisteme geçiyor. Mevcut olan nofollow bağlantılarını değiştirmenize gerek yok. Reklam ve sponsorlu bağlantılarda nofollow’u tercih edenler yeni yapıyı değiştirmede sıkıntı yaşayacaksa değiştirmeden de devam edebilir. Cezaların önüne geçmek için yine nofollow kullanılacak.

Peki bir sayfada birden fazla linkte rel kullanılabilir mi derseniz eğer tabiki de kullanabilirsiniz. Hem ugc hem de sponsored kullanılabilir.  Peki mevcut yapılarla değişiklik yapmak iyi olur mu diye sorarsanız eğer Google bu konuda şöyle bir açıklama yaptı. Gerekmiyor ama isterseniz daha uyumlu hale gelmesi için değişiklik yapabilirsiniz.

 UGC ve Sponsored ne zaman kullanıma çıkacak?

Google ipucu verdiği yeni sisteme 1 mart 2020’den itibaren geçecek ama isteyen şimdiden UGC ve Sponsore di kullanmaya başlayabilir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular