Google Tez nasıl kullanılır?

/ 20 Eylül 2018 / 759 / yorumsuz
Google Tez nasıl kullanılır?

Google Tez ;

 

Geçen yıl Hindistan‘daki  ortaya çıkan nakit sıkışıklığı, çok sayıda dijital ödeme uygulamasına yol açtı. Bu uygulamalar hayatımızı kolaylaştırmak için uzun bir yol kat ediyor, çevrimiçi işlemlerden, sadece cep telefonunuzla mümkün olan bu uygulama nakit ödeme yapılan dükkanlarda dahi ödeme yapmanıza imkan sağlıyor.

Google, birkaç ay önce Tez uygulamasının lansmanı ile dijital ödeme alanına giriş yaptı.Hint dilinde ‘hızlı‘ anlamına gelen Tez, tüm rekabetten öne çıkması da dahil olmak üzere para göndermek ve almak için birkaç farklı yol sunar. Henüz Google Tez‘i kullanmadıysanız, başlamak için bilmeniz gereken her şey burada!

 

Bilinecek şeyler

Google Tez Birleştirilmiş Ödeme Arabirimini (UPI) kullanır. UPI, Hindistan’daki tüm perakende ödeme sistemleri için bir organizasyon olan Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) tarafından başlatıldı. NPCI özel bir kuruluş olsa da, ülkenin merkez bankası, yani Hindistan Merkez Bankası tarafından düzenlenir ve Hint Bankalar Birliği tarafından desteklenir.

UPI kullanırken, bankanız için benzersiz bir tanımlayıcı görevi gören bir Sanal Ödeme Adresi(VPA) alırsınız. Bir e-posta adresi (name @ upi) gibi görünen ve banka hesap numaranız, banka kartınız ve kredi kartı numaralarınız, net banka bilgileriniz ve daha fazlası gibi hassas bilgileri ifşa etme ihtiyacını ortadan kaldıran bu kimliği kullanarak kolayca para gönderebilir ve alabilirsiniz. UPI, 7/24 işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan anında ödeme olan IMPS‘ın gelişmiş bir sürümüdür.

Kurulum ve ayarlar

 

 

İşte Google Tez kurmak için adım adım kılavuz.

Google Play Store’dan Tez uygulamasını indirin.
Uygulamayı açtığınızda, önce bir dil seçmeniz istenecek. İngilizce varsayılan olarak seçilmiştir, ancak Tez aynı zamanda Hintçe, Bengalce, Gujarati, Kannada, Marathi, Tamil ve Telugu gibi çeşitli bölgesel dilleri de desteklemektedir. Seçtiğiniz dili seçin ve sağ üst köşedeki ok tuşuna dokunun.
Telefon numaranızı girin. Bu telefon numarasının, kullanmayı planladığınız banka hesabına bağlı olması gerektiğine dikkat edin.
Tez‘in kimlik doğrulaması için SMS görüntülemesine ve göndermesine izin vermelisiniz.
Ayrıca, Kişilerinize erişmek için izin istenir. Buna izin verirseniz, uygulama, uygulama listenizde bulunan ve bu kullanıcılardan para göndermeyi veya almayı kolaylaştırır.
Uygulama ile bağlantı kurmak için bir Google hesabı seçin.
Uygulama, telefon numaranızı doğrulayacaktır. SMS‘e erişim izni vermediyseniz, size gönderilen Tek Kullanımlık Parolayı girin. İzin ile, uygulama sizin için otomatik olarak tanımlayacaktır.
Artık güvenliği ayarlamanız gerekecek. Telefonunuzun ekran kilidini veya parmak izi tarayıcınızı kullanabilir veya bir Google PIN kodu ayarlayabilirsiniz.
Hızlı bir öğretici, uygulamanın çeşitli özelliklerini size gösterecektir.

Banka hesabı ekleme

 

 

 

Ekranın üst kısmında, “banka hesabı ekle” ye dokunun.
Listeden bankanızı seçin. Paytm Payments Bank ve Airtel Payments Bank dahil olmak üzere 60 banka listeleniyor, bu sayede bankanızı kolayca bulabileceksiniz. Desteklenen bankaların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz .
Bankanızı seçtiğinizde, numaranızı doğrulamak için telefonunuzdan bir SMS gönderilecektir. Yine, kurulum işlemi sırasında ilk girdiğiniz telefon numarasının banka hesabınıza bağlı olduğunu unutmayın.
Zaten bir UPI kimliğiniz varsa, UPI PIN‘inizi girmeniz yeterlidir. PIN doğrulanacak ve hesabınız eklenecektir.
Henüz bir UPI PIN‘iniz yoksa uygulamayı kullanarak kolayca ayarlayabilirsiniz. Hesap bilgileri görününce Devam et‘e dokunun. Ardından, hesabınıza ve telefon numaranıza bağlı kartın banka kartı bilgilerini eklemeniz gerekecektir. Sonra UPI PIN‘iniz için 4 haneli bir kod seçin.
Artık Google Tez‘i kullanmaya hazırsınız!

Ödeme yapmak veya almak

 

 

 

Nakit Modu – Uygulamada göreceğiniz ilk şey, Nakit Modu için büyük bir düğme vardır. Bu çok eşsiz ve para göndermenin ya da almanın en hızlı yollarından biri. App yakında Tez kullanıcılarının tanımak için ultrasonik ses (Audio QR veya AQR) kullanacak. Kaydırıcıyı Gönder veya Al‘a taşıyın ve uygulama yakındaki kullanıcıları arayacaktır. İstediğiniz kişiyi bulduğunda, tek yapmanız gereken miktarı girmek ve onaylamaktır.
Banka hesap sahibi kişi sizinle değilse, banka hesap bilgilerini kullanarak para gönderebilirsiniz. Hesap numarası ve IFSC kodu gibi ayrıntılara ihtiyacınız olacak.
QR kod ile başka bir kullanıcının QR Kodunu tarayarakda bağlantı kura bilirsiniz. Para kazanmak için uygulamanın ana ekranında sağ üst köşedeki üç noktaya ve “QR kodunu göster” i seçerek QR kodunuzu bulabilirsiniz.
Bir telefon numarası kullanmak, para aktarmanın başka bir kolay yoludur. Sadece Nakit Modu gibi, kişinin bir Tez kullanıcısı olması gerekecek. Tez‘i kullanan kişiler otomatik olarak çeşitli ödeme seçeneklerinin altında görünecektir.
UPI ID – Son olarak, diğer kişinin UPI kimliğini biliyorsanız, kolayca para transfer edebilirsiniz.

Kullanım sınırları

Google Tez, para göndermek veya almak için harika bir yoldur. Çevrimiçi işlemler söz konusu olduğunda, yalnızca birkaç mağaza ve işletme RedBus, PVR Sinemaları, Domino’s Pizza, DishTV ve Jet Airways gibi Tez‘i destekliyor. Online yetenekleri şimdilik oldukça sınırlı olsada, önümüzdeki aylarda bu liste kesinlikle büyümeye devam edecek.

UPI‘nin günlük işlem limiti Rs 1 ve her gün en fazla 20 işlem vardır. Bunun RBI tarafından belirlenen bir sınır olduğunu unutmayın. Bu, başka bir UPI uygulamasını Rs 20.000 kişisine göndermek için kullanırsanız, o gün yalnızca  80.000 Rs başka bir gönderme yapmak için Tez‘i kullanabilirsiniz demektir. Ne kadar alabileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur.

Teklifler ve ödüller

 

 

 

Google‘ın, oldukça iyi olan tüketicileri çekmek için kullanabileceği birkaç teklifi ve ödülü vardır. Bu tekliflerin bir kısmı çok yakında sona erecek olsa da, bundan sonra yeni teklifler sunulmalıdır.

Rs 150 öde yada ödeme al sadece Rs 150 işlemiyle, haftada 5 karta kadar, her kişi için 1.000 Rs değerinde bir kazı kazan kartı alabilirsiniz. Bu teklif 20 Kasım‘da sona eriyor.
Rs 500 veya daha fazlasını gönderip yada aldığınızda, Rs 1 lakh‘e kadar bir değere sahip Lucky Fridays kazı kazan kartı alacaksınız. Kart her cuma 10: 00’da aktif olur.
Tez ile Seyahat  Uber ya da RedBus‘ta 150 ya da daha fazla üç ödemeyi tamamlarsanız, Rs 500 değerinde bir kazı kazan kazanacaksınız. Bu teklifin 20 Kasım‘da da sona ermesi bekleniyor.
Teşvik olarak ilk ödemelerini yaptıkları her başvuru için Rs 51 alırsınız. Bu teklif 1 Nisan 2018 tarihinde sona eriyor.

Google Tez rakiplerine karşı

 

 

 

PayTm, Phone Pe, BHIM gibi uygulamalar ve bankalardan doğrudan temin edilebilen diğer bir çok kişi ile zaten bu alanda çok fazla rekabet var. Google, Tez‘le partiye geç kaldı, ancak Nakit Modu biçiminde, kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olan benzersiz bir şeye sahipti. Bununla birlikte, PayTm ve Phone Pe gibi uygulamalar Tez‘den çok daha fazla özellik ve işlem kapasitesi sunuyor.

PayTm ve Phone Pe sundukları içerik oldukça benzer. Paytm‘in sadece bu ay eklediği UPI kullanan işlemlerin yanı sıra, her ikisi de dijital bir cüzdan olarak çalışıyor. Ayrıca, bankanızı veya kredi kartınızı ve net bankacılığı kullanarak para transfer edebilir ve ödeme yapabilirsiniz. Her ikisi de fatura ödemeleri, telefon şarjları ve daha fazlasını sağlar. Paytm, bir e-ticaret mağazası olarak da hizmet vererek başka bir seviyeye taşıyor. Çevrimiçi işlemlerde de Paytm daha yaygın olarak desteklenmektedir.

Tez için daha doğrudan bir rekabet, bir kamu sektörü uygulaması olan Para için Bharat(Hindistan) Arayüzüdür (BHIM). Tez gibi, BHIM sadece UPI kullanır ve Tez‘in Nakit Modu dışında işlem kabiliyetleri benzerdir. Ancak, BHIM çevrimdışı işlem desteği ile geliyor, bu yüzden internet bağlantınızın olması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Google Tez‘in diğer uygulamalardan bir avantajı, nakit para ve ödüller ile ilgilidir. Hem Paytm hem de Phone Pe‘nin harika para iadesi teklifleri ve ödülleri de mevcut, ancak ödül paraları sadece kendi dijital cüzdanlarına yatırılıyor. Tez sadece UPI‘ye güvenerek, tüm ödüller doğrudan banka hesabınıza yatırılır ve nakit olarak çekmenize veya dijital cüzdan ödemelerinin kabul edilmediği yerlerde kullanılmasına izin verir.

Tez ödülleri doğrudan banka hesabınıza yatırılır ve para olarak çekilmenizi sağlar.

Son düşünceler

Google Tez özellikleri söz konusu olduğunda PayTm ve Phone Pe gibi uygulamaların gerisinde kalıyor. Sadece banka / kredi kartı ve net bankacılığı gibi daha fazla ödeme seçeneği için desteklenmesi, aynı zamanda e-cüzdanlar ve başka bir kişiye para transfer etmekten daha fazlası için kullanılabilir.

Tez‘in mağaza ve online ödeme desteği için hala uzun bir yolu var. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan şey bu değilse ve para göndermenin ya da almanın hızlı ve kolay bir yolunu arıyorsanız, Tez‘in Nakit Modu gerçekten iyi çalışan ilginç bir beklentidir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.