Güçlü Şifreleri Nasıl Oluşturabilirsiniz?

/ 25 Aralık 2018 / 562 / yorumsuz
Güçlü Şifreleri Nasıl Oluşturabilirsiniz?

 

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

 

Haberlerde her hafta yeni bir hack skandalıyla karşılaşırken, herkes online hesaplarının güvenliği konusunda endişelenmeli. Bizde duyduğumuz endişeden dolayı sizlere güçlü şifreler oluşturmak için birkaç basit teknik bilgi paylaşacağız.

 

Parolaları kırmak aslında kolay değil!

 

Şaşırtıcı sayıda insan bir bilgisayar korsanın saniyede kırılabileceği aynı temel şifreleri kullanır. Örnekler şunlardır: şifre, QWERTY, 123456 ve 00000.

Asgari çaba ile tahmin edilebilecek kişisel bilgileri önlemeye özen gösterin. Örneğin,  Kemal Fikret Blog’a, “Kemal Fikret” adlı kullanıcı adının parolası olarak “Blog” ile girilmesine karşı öneride bulunulması önerilir. Benzer şekilde, eşinizin, çocuklarınızın veya evcil hayvanlarınızın, doğum günlerinin ve sosyal ağ sitelerinde ve başka yerlerden keşfedilebilecek diğer ayrıntıların adından kaçının.

Bazı uzmanlar, şifrelerin, Türkçe-İngilizce veya yer isimlerinin herhangi bir kelimesini içermemesi gerektiğini bile öne sürmektedir. Bunun yerine, parolaların büyük ve küçük harfler, sayılar, noktalama işaretleri ve en az altı veya sekiz karakter içermesi önerilir. Ne kadar uzun olursa o kadar iyidir.

Bu tür şifrelerin hatırlanması kolay değildir, ancak KeePass veya şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklayan başka bir yardımcı program kullanırsanız fark etmez. Elbette, düzenli olarak giriş yaptığınız siteler için unutulmaz bir şey seçmek için ödeme yaparsınız.

Ayrıca, mevcut olduğunda iki adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştirir. Bu iki adımlı bir giriş işlemidir, bu nedenle sadece bir parola yeterli değildir.

Örneğin, giriş sırasında cep telefonunuza bir kod gönderilebilir ve kodu ikinci aşama olarak girmeniz gerekir. Kulağa biraz uğraş gibi gelebilir ama çok daha güvenli.

Google, Twitter, Dropbox, Evernote, Amazon, LinkedIn, Yahoo, Steam, PayPal, Microsoft ve diğerlerinin hepsi şimdi iki adımlı doğrulama sunuyor, ancak bunu hesap ayarlarında manuel olarak etkinleştirmek gerekiyor.

 

Güçlü bir şifre nasıl oluşturulur?

 

Tahmin edilmesi zor ancak hatırlanması kolay bir şifre oluşturmanın iyi bir yolu, sıradan kelimeler, insanların isimleri veya yerlerin (dolayısıyla büyük harfle başlaması) ve sayıların yer aldığı bir cümle oluşturmaktır.

Şifreniz daha sonra rakamlarla temsil edilen rakamlar hariç her kelimenin ilk harfini alarak elde edilir. Yani, ifadeniz “Beşiktaş Kadıköyden 32 km mesafede” ise, şifre ”Be32Kakm” olacaktır.

Benzer şekilde, şarkı veya kafiye gibi hatırlanması kolay bir şeyden bir hat kullanarak bir şifre oluşturabilirsiniz. ”Ba1maba”: “Bana bir masal anlat baba” kelimesinin ilk harfini hatırlamak ve bu yedi karakterli şifreye dönüşüyor: ”Ba1maba”.

Semboller, sayılar veya noktalama işaretleri için karakterleri de değiştirebilirsiniz. Herhangi bir ünlü harfe sayı veya sayılar atayın. Örnek şifre: KaRaBaSaN ‘a’ yerine ‘1’ atayın böylelikle şifre; K1R1B1S1N olacak ayrıca farklı numaralarda kullanabilirsiniz. K1R9B2S8N gibi bir küçük bir büyük rakamda olabilir daha farklı şekilde de türetilir ve kırılması güçlü şifre olacaktır.

Şifreler nasıl hatırlanır?

KeePass gibi bir şifre yöneticisi kullanmak, çok sayıda güçlü şifreyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır (aslında bir tane kullanacağınız olasılığı daha yüksektir), ancak hacker niyetli kişilerin tahmin edebileceği şifreleri kullanmaya devam ederseniz, bilgisayar korsanlarından hiçbir koruma sağlamaz.

Birden fazla şifreyi hatırlamanız gerekiyorsa, hangi web sitesinin adını (veya bir kısmını) parolanız da kullanacağını saptamanız, unutmaktan kaçınmanın kolay bir yolu. Bunu, uzun ve akılda kalıcı bir şifre oluşturmak için önerdiğimiz tekniklerden herhangi biriyle birleştirebilirsiniz.

Facebook şifreniz FaceG1R2 , web sitesinin adı ve en sevdiğiniz filmden oluşan bir kombinasyon olabilir. Tahmin edilmesi imkansız bir şifre, kırılması son derece zor, ama hatırlanması kolay.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular