Hangi Klima Alınmalı, Klima Soğutma Hesabı Nasıl Yapılır?

/ 2 Ağustos 2018 / 720 / yorumsuz
Hangi Klima Alınmalı, Klima Soğutma Hesabı Nasıl Yapılır?

Hangi Klima Alınmalı, Klima Soğutma Hesabı Nasıl Yapılır?

Hava sıcaklıklarının aniden bastırdığı bu günlerde klima satışlarında da adeta patlama yaşanıyor. Ülkemizde klima satışında bulunan çok sayıda marka olması ve her markanın da çok sayıda model seçeneği sunması klima alma konusunda kararsız kalan kişilerin daha da zorlanmalarına neden oluyor. Peki, hangi klima alınmalı, klima soğutma hesabı nasıl yapılır?

Hangi Klimayı Almalıyım?

Klima satın alırken önceliğiniz kesinlikle en düşük elektrik tüketimi ile en yüksek performansı sergileyen cihazı belirlemek olmalıdır. Yine klima seçiminde klimanın takılacağı alanın büyüklüğü ve bu alanda yaşayan insan sayısı da önemli belirleyenler arasında yer almaktadır. Klima markaları arasından karar verirken ise servis ağı, markanın güvenirliği ve internet üzerinden yapılan yorumlar ile şikâyetler mutlaka incelemeniz gerekenler arasında yer almaktadır.

Klima Soğutma Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima almaya karar verirken mutlaka öncesinde klima BTU hesaplama işleminin yapılması gerekir. BTU hesaplama işlemi için evin cephe yönü kullanılmaktadır. Evin cephesi doğu yönüne bakıyorsa 25-25 metrekarelik bir oda 13000-15000 BTU klima almak yeterli iken, 30-35 metrekare olan oda için 15000-17000 BTU arası klima, 40-45 metrekare büyüklüğe sahip olan bir oda içinde 19000-20000 BTU klima alınması önerilmektedir. Güney doğu ve güney batı cepheli olan odalar için bu değerlerden 2500 BTU aşağı inilmesi gerekirken güney cepheli evlerde ise 4000 – 5000 BTU aşağı inilmesi gerekmektedir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular