Harddisk Sıfır Mı? Nasıl Anlayabiliriz?

/ 12 Eylül 2019 / 789 / yorumsuz
Harddisk Sıfır Mı? Nasıl Anlayabiliriz?

En çok sorulan ve merak edilen bir konudan bahsedeceğim. Sabit disk kullanılmış mı ? Kullanılmış olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz ? Bugün bu soruları cevaplayacağım.

Değişime Giden Sabit Disk Sıfır mı Takıldı Yoksa Kullanılmış mı Bunu Nasıl Anlarız ?

Elektronik mağazalardan yeni bir bilgisayar aldığınız zaman bazı uygulamalar yüklüdür. Eğer sıfır sabit disk (hdd) takılıysa uygulamaların yüklü olması çok normaldir. Çünkü parçalar önceden sabit disk’e kurulduğu için, parça montajı esnasında yüklemedikleri için bir ipucudur. Sabit disk’in sıfır olup olmadığını bu şekilde anlayabiliriz.

Sabit disk yani harddisk’in orjinal olup olmadığını nasıl anlarız ? Eğer kullanılmadan yeni takılan diskten tıkır tıkır ses geliyorsa bu bir sorun olduğunun işaretidir. Sait disk anazliz ve test programları mevcuttur. Bu programların başında HD Tune, CrystalDiskInfo, HDD Health gibi programlar vardır. Bu programlar S.M.A.R.T verilerinden bilgi toplar ve sizlere sunar.

Sabit diskin üzerindeki etiketini kontrol edin marka ve modeline göre de resmi web sitesinden üretim tarihini kontrol edere harddisk’iniz sıfır mı değil mi anlayabilirsiniz. Farklı bir yöntem de harddsik kaç saat çalışmış ? Fabrikadan çıktığından beri kaç saat çalıştığına bakabilirsiniz. “http://www.hddlife.com/HDDlifePro.exe” bu adrese giderek programın kurulumunu sağlayın. Disk’iniz sıfır mı ikinci el mi ? anlayabilirsiniz.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.