İnstagramda Nasıl Satış yapılır: Stratejiler ve Başarı İçin İpuçları!

/ 18 Şubat 2019 / 519 / yorumsuz
İnstagramda Nasıl Satış yapılır: Stratejiler ve Başarı İçin İpuçları!

 

1 milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram, bir sosyal medya platformunun güç merkezidir.

Perakendeciler için aktif olması gereken önemli bir platform. Instagram pazarlama sadece görsel bir ilk platform sağlamakla kalmaz, aynı zamanda perakendeciler için de oldukça ilgi çekici bir platformdur . Instagram kullanıcılarının yüzde 80’i en az bir işletmeyi takip ediyor ve kullanıcıların yüzde 30’u Instagram’da gördüğü bir ürünü satın aldı.

İşte temel adımlara hızlı bir bakış:

Instagram’da ürünleri nasıl satarsınız?

  • Bir Instagram iş hesabı oluşturun
  • Biyo’nuza, müşterilerin ürün satın alabileceği bir bağlantı ekleyin
  • Ürününüzü içeren Instagram yayınlarını paylaşın
  • Facebook’un reklam yöneticisini kullanarak ücretli reklamlarla daha fazla satış elde edin

Bu yazıda, bu adımları ayrıntılı olarak ele alacağız. Hem organik (ücretsiz) hem de ücretli reklamcılık seçenekleri de dahil olmak üzere Instagram satışı için baştan sona tüm süreci ele alacağız:

Instagram ticari hesabı nasıl oluşturulur?

Ücretsiz satış: Instagram’da organik satış
Ücretli satış: Instagram’da reklam nasıl verilir

Instagram’da satış için en iyi yöntemler

Influencers ile Instagram’da nasıl satış yapılır

2019’da Instagram’da nasıl satış yapılır?

Instagram’da satış, çok kanallı pazarlama yaklaşımının bütünsel bir yaklaşımının parçası olarak görülmelidir . Instagram’da paylaşılan içerik, etkileşimde bulunmak, eğlendirmek ve ilham vermek içindir. Perakendeciler için, özellikle B2C pazarındakiler için, hedefiniz aynı zamanda ürün satmaktır.

Instagram’da satış yapmak için bir işletme hesabı oluşturmanız gerekir. Zaten halledilirse, bir sonraki bölüme atlamaktan çekinmeyin.

Bir Instagram iş profili oluşturun

Nihayet, Instagram üzerinde kalkıp çalışan, kolay ve hızlı. Birkaç kısa adımda yeni bir Instagram profiline sahip olacaksın .

1. uygulamasını indirin.
Instagram öncelikle mobil bir uygulamadır ve isterseniz yönetmek için üçüncü taraf araçlarını kullanabilecekken, ilk önce uygulamayı indirmeniz gerekir .

2. Bir giriş oluşturun.
Uygulamayı indirdikten sonra, bir giriş yapma zamanı geldi. Hesabı bir işletme e-postasına veya telefon numarasına ekleyebilirsiniz. Şimdi tanıtıcınızı oluşturma zamanı. Bir tanıtıcı, diğer kullanıcıların görebileceği ve etiketleyebileceği hesap adıdır. İşinizi mümkün olduğunca şirket adınıza yaklaştırmak en iyi yöntemdir.

3. Profil resminizi yükleyin.
Sıradaki: profil resmini Instagram profil resmine yükle . Yine çoğu marka, logosunu tutarlı bir markalaşma için kullanıyor, ancak markanıza daha uygun bir başka fotoğrafınız olabilir.

4. Kısa bir biyografi yazın.
Instagram biyografisi aldatıcı bir şekilde önemlidir. Yalnızca 150 karaktere izin verilir, ancak tek yer, Instagram Hikayeleri’nin yanında, üçüncü taraf yazılımı kullanmazsanız bir link yerleştirebilirsiniz.

Biyo- nuzun ilk kısmı, kim olduğunuzu, tercihen eğlenceli ve zevkli bir şekilde açık bir şekilde ifade etmeye adanmalıdır. O zaman, insanların Instagram biyoronuzdaki bağlantıya tıklamaları için kısa bir harekete geçirme ifadesi (CTA) kullanmalısınız.

Kullanabileceğiniz bağlantı örnekleri şunlardır:

Kısaltılmış bir bağlantıyla ana sayfanıza bağlantı verin. Bit.ly gibi URL kısaltıcılar , bağlantınızı kısaltabilir. Ana sayfa, hepsini yakalamak için iyi bir bağlantıdır, ancak en etkili bağlantı olmayabilir.

Mevcut bir pazarlama kampanyası için belirli bir açılış sayfasına bağlantı verin. Yine, bağlantıyı kısaltın. Açılış sayfası bu sayfada yer almayan şeyler aramaya ziyaretçilere yardımcı başarısız olsa, geçerli kampanya ne olursa olsun için son derece etkili olabilir.

Doğrudan ürünlere bağlanın ve satmaya başlayın. Belki de en iyi seçenek, müşterilerinizi Instagram özet akışınızın uygulanabilir olduğu bir sayfaya gönderen bir bağlantı kullanmaktır. Bunu yapmak için bir üçüncü taraf e-ticaret yazılımı kullanmanız gerekecektir.

Bazı e-ticaret platformlarında, Instagram beslemenizi Instagram içinden atılabilir kılan bir Instagram entegrasyonu vardır. Aşağıdaki resimde bir örnek görebilirsiniz; / INSTAshop ile biten mavi bağlantıya bir göz atın.

 

5. Instagram profilinizi bir ticari hesaba geçirin.

Profil ayarlarınızda, “işletme profiline geçme” seçeneklerini bulacaksınız. Bu düğmeye basın. Bunu yapmak, Instagram gönderilerinizin nasıl performans gösterdiğiyle ilgili analizler verir, reklamlar yayınlar ve profilinize kişi düğmeleri ekler.

Oluşturulan işletme profili ile satış sürecine geçebilirsiniz.

Instagram’da organik olarak nasıl satış yapılır?

Artık Instagram işletme profilinizi kurdunuz, satmaya başlamanın zamanı geldi.

Instagram’da organik satışla başlayacağız. Satmanın ücretsiz yolu: Instagram profilinizi ayarladıktan sonra, aşağıdaki adımları kullanarak ürünlerinizi içeren resimler ve videolar gönderin.

1. Instagram biyografisindeki bağlantıyı kur
Tartışıldığı gibi, Instagram üzerinden satış yapmanın ilk adımı, bio’nuzu web sitenize, kampanyanıza veya satın almaya hazır ürünlerinize bağlamak.

2. Ürünlerinizi içeren fotoğraf ve videoları paylaşın.
Şimdi Instagram’da yayınlama zamanı geldi . Satışla sonuçlanan gönderiler oluşturmak istiyorsanız, yumuşak, genel veya profesyonel olmayan ürün fotoğraflarından uzak durun.

Aksine, şu fotoğrafları paylaşın:

Mağazanızdaki ürünlerinizi sergileyin. Pigment , en iyi performans gösteren direklerinin mağaza ekranlarındaki ürünler olduğunu keşfetti.
Kullanımdaki ürünlerinizi gösterin. (Müşterinin kullanımdaki öğesinin bir fotoğrafını paylaşıyorsanız bonus puanlar.) Kullanımdaki ürünleri görüntülemek, öğelerinizin yararlarını göstermek için olağanüstü bir yoldur.

Ürünün çekici çekimleri. Instagrammers güzel arka planlarda ortaya konulan öğelerin büyük hayranları olma eğilimindedir.
Yepyeni ürünleriniz geldiğinde kutudaki videoları paylaşın. Örneğin, köpek sahipleri, aylık BarkBox’larının içinde ne olduğunu keşfederek köpeklerinin videolarını paylaşmaya bayılır.
Resimlerinizin ve videolarınızın hem iyi aydınlatıldığından hem de netlendiğinden emin olun.

Bu tür bir içeriğin, satın alınabilir bir yayınla birleştirilmesi, mükemmel organik satışlara yol açabilir. İngiltere’deki bir pazarlama ajansı olan Circulate Digital, bu stratejinin, müşterilerinden en az biri için 30 kat yatırım getirisi sağladığını gördü.

Instagram’da reklam ve ücretli satış

Tıklama başına sadece 2 YTL’nin üzerinde bir maliyetle , Instagram reklam verebileceğiniz en ucuz platformlardan biri değil. Bununla birlikte, ortalama yüzde 3,1’lik bir dönüşüm oranıyla en etkili olanlardan biridir .

Eğer Instagram uygulamasından kendisinden reklamını mümkün olmakla birlikte, verilen Instagram Facebook tarafından sahip olunan, son derece tavsiye edilir Instagram reklam Facebook’un reklam yöneticisi aracılığıyla. Reklam yöneticisi, mevcut en iyi reklam panolarından biridir.

Instagram reklamlarının, seçtiğiniz bir sayfaya bağlantı vermenizi gerektiren çok sayıda formu ve yerleşimi vardır.

Satışları artıracak Instagram reklamları türleri

Tek fotoğraf reklamları tam olarak göründüğü gibidir: feed’de görünen ve fotoğrafın altında görünen altyazılı tek bir fotoğraf.
Carousel reklamları , en fazla 10 fotoğraf ekleyebilmeniz dışında, tek fotoğraf reklamlarıyla aynıdır.
Video reklamlar feed’de de görünür. 60 saniyeye kadar video ve videonun altında bir başlık kullanabilirsiniz.
Öykü reklamları en yeni yerleşimdir. Kullanıcı hikayelerini izlerken, organik hikayeler arasında sponsorlu bir hikaye olarak görünürler. Bu özel reklam yerleşimi, sponsor olmayan bir hikaye gibi, 24 saat sonra kayboluyor. Öykü reklamları söz konusu olduğunda, altyazınız ve CTA, görüntünün üstünde, bunun yerine görünecektir.

Reklam ile Instagram’da satış için en iyi yöntemler

Instagram reklamcılığına gelince, akılda tutulması gereken en iyi üç uygulama vardır:

1. Hassas olarak hedef alın.

Facebook reklam motorunu bu kadar iyi yapan şey, kullanıcıları hakkında sahip oldukları ayrıntılı bilgi miktarıdır. Bu verileri kesinlikle kendi yararınıza kullanmalısınız; Kitle oluşturma işleminize rehberlik etmek için alıcı personelinizi kullanın.

Hedef kitlenizi olabildiğince hassas şekilde daraltmak önemlidir.

Kitle oluşturma açısından, bu, reklam oluşturucudaki “ve” mantığını kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin, bin yıllık Amerikan kadınlarına köpek kolye ile 30 dolarlık kolyeler reklam veriyorsanız, potansiyel izleyicileriniz şöyle görünür:

Bu kitle, istediğiniz gibi genel. İdeal olarak, rakipleriniz, hanehalkı geliri, iş demografisi, yaşam olayları vb. İle alışveriş yapan kişilerin de hedefleyebilmeniz gerekir. onlarla alakalı. Ve alakalı bir reklam = daha iyi dönüşüm oranları.

2. Amacınızı basitleştirin.

Reklamınız için tek bir açık hedef olması önemlidir. Bu, izleyicinize gerçekleştirilmesini istediğiniz eylemi gerçekten ileten bir reklam oluşturmanıza olanak sağlar. Belirli bir CTA ile net bir reklam oluşturmak, daha yüksek bir dönüşüm oranına neden olur – insanlar tam olarak hangi işlemi yapacağını bilir.

3. Sürekli test edin.

Düzenli olarak test etmek, Instagram reklam başarısının gerçek anahtarıdır. Reklamlarınızın her bölümünü test edin: kitle, reklam öğesi, kopya, yerleşim, renkler, ürünler. Kelimenin tam anlamıyla, her kısmı . Reklamlarınız büyük olasılıkla ilk, ikinci veya hatta üçüncü denemenizde etkili olmayacak. Harika bir reklamveren olmak pratik ister.

Influencers ile Instagram’da Satış

Instagram’da satış yapmanın üçüncü yolu da bir başka ödeme yöntemi: Instagram etkileyicilerini kullanmak .

Başlamadan önce bir uyarı: Yeni perakendeciler bazen etkileyicileri “hızlı zengin olma” şeması olarak düşünürler. Etkileyenleri iyi kullanmak, diğer tüm yöntemler kadar çaba ve titizlik gösterir.

Etkileyici pazarlamaya gelince , bir kez daha kampanyanız için net ve ölçülebilir bir hedef tanımlamak isteyeceksiniz. Bu amaç, birlikte çalıştığınız etkileyicilerin hedeflerinize ulaşan yayınlar oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Etkileyicileri seçmek için aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

Etkileyici, katılımlarıyla birleşiyor. Bazı etkileyicilerin kitlesel takipleri ve az katılımları vardır. Diğerlerinin tam tersi var. Aslında, bazı etkileyicilerin sahte izleri bile var; onları insanlar değil, botlar izler.

Etkileyicinin markası. Kişisel markanızın sizinle aynı hizada olan bir etkileyiciyle çalışmak önemlidir, böylece tercih ettiğiniz kitleye ulaşırsınız.
Etkileyicinin oranı. Sponsorluk fiyatları etkileyici tarafından çılgınca değişiyor ve çok pahalı olabilir. Fiyatlarını öğrenmeden etkileyicilere razı olmayın.
Etkileyicilerle çalışmak için birkaç yöntem vardır. Bazıları diğerlerinden daha iyi çalışabilir; Hedef kitlenize neyin uygun olduğuna bağlı. Bazıları markanız için diğerlerinden daha iyi çalışabilecek aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun:

Sponsor gönderiler , etkileyicinin, ürünlerinden birinde yayınlarında veya öykülerinde yayınlanmak üzere oluşturduğu ürünlerden biridir.
Ortak markalı ürünler , sizin ve etkileyicinizin bir üründe işbirliği yaptığı yerlerdir. Genel olarak, markanız buradaki işin büyük kısmını gerçekleştirirken, etkileyici paketleme veya renk şeması gibi daha ince detaylara girdi sağlayacaktır.

Ortak markalı ürünlerin oranları sponsorlu bir yazıdan farklıdır; Çoğu etkileyici, bu hizmet için bir satış yüzdesinin yanı sıra sabit bir ücret alacaktır. Ortak markalı ürünler önceden yatırım gerektirir. Bu nedenle, küçük bir bütçeye sahip bir marka olmasalar da, son derece iyi performans gösterebilirler.

Ortaklık kodları , etkileyici reklamcılığın daha az yapılandırılmış bir yöntemidir. Bu durumda, etkileyicilere benzersiz bağlantılar veya kupon kodları verirsiniz. Bunlar satışları etkileyiciye kadar izlemenizi sağlar. Bu kodla yapılan her satış için komisyon alırlar. Etkileyenler, bağlantıları istedikleri zaman kullanmayı seçebilir, bu nedenle bağlı kuruluş pazarlama kodları mutlaka kısa vadeli bir kampanyanın akıllı bir parçası değildir. Ancak, uzun vadeli, çok etkili olabilirler.

Ücretsiz ürünler gönderin. Bu güzellik ürünleri için yaygın bir uygulamadır. Etkileyicilere ücretsiz ürünler gönderdiğinizde (özellikle küçük ürünler), fotoğraflarınızı “organik” olarak ekleyebilirler. Bu, marka bilinirliği için iyi bir yöntem olabilir, ancak etkileyicinin sitenize veya ürününüzle bağlantı kurmamayı seçmesi nedeniyle satışları artırması gerekmez.
Etkileyicilerle çalışmaya başlamak için hazır olduğunuzda, başlamadan önce birkaç şeyle görüşmeniz gerekir:

Zaman diliminiz

Hangi içerik türleri oluşturulacak ve oranlar
İçerik kullanım hakları
Tüm bu şeyleri dikte etmenin iyi olacağı gibi, etkileyicilerin yukarıdaki her noktada bolca geri bildirimi olacak.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.