İOS Kısıtlanmış USB Modu Kırıldı İddiası Büyük Yankı Uyandırdı

/ 21 Temmuz 2018 / 575 / yorumsuz
İOS Kısıtlanmış USB Modu Kırıldı İddiası Büyük Yankı Uyandırdı

İOS Kısıtlanmış USB Modu Kırıldı İddiası Büyük Yankı Uyandırdı

Dünyanın en yüksek güvenliğe sahip olan işletim sistemi olarak lanse edilen İOS işletim sistemi için şok bir iddia ortaya atıldı. Yeni iddiaya göre İOS kısıtlanmış USB modu kırıldı. Peki, İOS kısıtlanmış USB modu nedir, nasıl kırılır?

İOS Kısıtlanmış USB Modu Nedir?

İOS 12 işletim sistemini yeni güncellemeler ile geliştirmeye devam eden Apple en son iOS 11.4.1 güncellemesi paylaşımını yapmıştı. Bu güncelleme ile getirilen yeni özelliklerden biride kısıtlanmış USB modu olarak öne çıkmıştı. Bu özellik sayesinde İphone ve iPad şifre kırma girişimlerinin önlenmesi amaçlanmıştı.

Yani İOS kısıtlanmış USB özelliği sayesinde şifre kırma girişimlerinde kullanılmak üzere kullanılan cihazların iPad ve iPhone cihazların müdahalesi engellenmişti. Bunun için ise 10 hatalı deneme yapılması durumunda cihazdaki tüm veriler siliniyor. Ancak bu modun devre dışı bırakılması ile hem 10’dan fazla deneme yapılması hem de cihazın içindeki verilerin silinmesi önleniyor.

İOS Kısıtlanmış USB Modu Kırıldı Mı?

Dikkat çeken teknoloji şirketleri arasında yer alan Elcomsoft şirketi tarafından yapılan açıklama ile bu özelliğin devre dışı bırakıldığı iddia edildi. İddialarını video ile de destekleyen şirket yapılan denemelerde 10 rakamının aşılmasına rağmen deneme yapmaya devam ederken verilerin hiçbir şekilde silinmediğini kanıtladı. Çekilen videolarda yapılan uzun denemelerden sonra şifrenin kırıldığı görülüyor. Ancak iddiaların doğruluğu hakkında kesin bir açıklama yapılmadı.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler