İPad Pro : Face ID İncelemesi

/ 25 Kasım 2018 / 440 / yorumsuz
İPad Pro : Face ID İncelemesi

 

İPad Pro Face ID’yi tanıma

 

Kare dış görünüşünün ötesinde, yeni 2018 iPad Pro’yu kesinlikle fark edeceğiniz ilk şeylerden biri , bir ev düğmesinin olmamasıdır. Bir ev düğmesi olmadan, iPad Pro artık tabletin kilidini açmak veya App Store’daki uygulamaları satın almak için Touch ID‘ye sahip değil.

Bunun yerine Apple , Face ID‘yi ilk kez iPad’e getirdi. Aslında, şirketin yüz tanıma özelliğini kazanmak için iPhone’un dışındaki ilk cihaz. Pek çok açıdan, iPad Pro’daki Face ID, iPhone’da olduğu gibi çalışıyor. Fakat, özellik ile alakalı birkaç püf nokta var onlara bakalım.

İPad Pro’nuzun ilk kurulumu sırasında, Face ID’yi ayarlamanız istenir. Bu süreci atlarsanız Face ID kurmak için Ayarlar > Face ID & Şifre kodu > Yüz kimliğini ayarlayın. Kurulum işlemi bir dakikadan kısa sürüyor. İPad Pro’nun yukarı bakacak şekilde iPad Pro’yu önünüzde tutmanız gerekir. Bu, Face ID kullanıldığında True Depth(gerçek derinlik) kamera sisteminin konumu önemlidir.

Yüz kimliğinin yüzünüzden bir harita oluşturması gerekiyor. Bunu yapmak için kamera sisteminin yüzünüzü iki kez taramasına izin vermeniz gerekir. İPad’i tutun, yüzünüzün ekranda daire içinde göründüğünden emin olun ve yüzünüzün etrafındaki çizgileri dolduracak şekilde yüzünüzü döndürün. Yüzünüzü büyük bir daire içinde hareket ettirmek en kolay yoldur. Tarama işlemini bir kez daha tekrarlayın ve işiniz bitti.

Konum önemli değil!

 

Face ID ile donatılmış bir iPhone kullanırken, telefonun üst kısmı yukarı bakacak şekilde dikey yönde tuttuğunuzda açabilirsiniz.

İPad Pro ile, True Depth kamerasının konumu, ilk kurulumun dışında önemli değildir. İPad Pro’yu sensörle birlikte sola, sağa, yukarı veya aşağıya tutun ve Face ID çalışır.

Kamerayı kapatmayın!

 

Gerçek Derinlik kamera sisteminin konumuna dikkat etmediğiniz sürece, iPad Pro’yu aldığınızda ve tuttuğunuzda onu elinizle kaplamanız muhtemeldir. Elbette, iPad Pro’nun kilidini açmasını engeller. Fakat, kullanıcıyı anlayabilmesi yerine iPad Pro, “Fotoğraf makinesinin kaplandığı” ve bir ok kameranın konumuna işaret eden saatin hemen üstünde bir mesaj gösterecektir. Bu uyarı yalnızca kilit ekranında gösterilmiyor, aynı zamanda App Store’dan bir uygulama satın alırken olduğu gibi Face ID kullanıldığında kameranın kapsanması durumunda da bir varyasyon gösterilecektir.

Ne kadar uzakta olabilirsin?

 

Çok uzaksanız iPad, kameranın kapandığını veya “Yüz çok uzakta” satırlarında bir şeyler yazan bir mesaj görüntüleneceğini düşünecektir. İPad’inizi açmak için daha yakın bir şekilde anlatabildiğim kadarıyla, kol boyunda olmalısın.

Ayarlar

 

İPad Pro’nun Face ID özelliğini kontrol etmek, kaldırmak ve tekrar aktif hale getirmek gibi özellikleri yapabilirsiniz. Kısaca Açık Ayarlar > Yüz kimliği ve Şifresi ardından istendiğinde şifreyi girin. Buradan Face ID’yi istediğiniz zaman kullanabilir ya da kaldırabilirsiniz. Örneğin, Face ID’nin iOS şifre otomatik doldurma özelliği ile çalışmasını istemeyebilirsiniz. Ya da Face ID’nin çalışmaya başlamadan önce iPad’in ekranına bakmanızı gerektiren Face ID için Dikkat Edilmesini Gerekir seçeneğini devre dışı bırakırsanız Face ID’nin sizin için daha güvenilir olduğunu fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu özelliği devre dışı bırakmanın Face ID’yi daha az güvenli hale getirdiğini unutmayın.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.