İPhone tarama geçmişinizden nasıl kurtulursunuz?

/ 7 Kasım 2018 / 540 / yorumsuz
İPhone tarama geçmişinizden nasıl kurtulursunuz?

 

İPhone’da tarama geçmişi nasıl silinir?

 

Aramalarınızı gizlemek veya başka birinin görmesini istemediğiniz farklı bir şeye bakmak istiyorsanız endişe etmeyin, iPhone tarama geçmişinizi nasıl sileceğinizi sizlerle paylaşacağız.

İPhone‘un yerleşik web tarayıcısını(Safari) kullandığınızı varsayarak verileri temizleyin. Aynı Apple kimliğine kayıtlı tüm cihazlar için geçmişinizin silineceğini, çerezlerin ve diğer göz atma verilerinin de silineceğini unutmayın. Bu iyi bir şey olabilir, ama bu ‘ya hep ya hiç’ tarzı bir yaklaşımdır. Sadece belirli şeyleri ya da geçmişi son saat, gün veya hafta için silmek için seçemezsiniz.

* Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını açın ve Safari’yi bulana kadar aşağı kaydırın.

* Dokunun ve ardından Geçmişi ve Web Sitesi verilerini temizle’ye dokunun.

* Geçmişin tüm cihazlardan temizleneceğini bildiren bir uyarı, ancak Geçmişi ve Verileri Temizle’ye dokunun ve dijital ayak izleriniz silinir.

Tabii ki, bu sadece Safari ile ilgilidir. Başka tarayıcı ya da tarayıcılar yüklüyse, hepsinin geçmişini silmek isteyebilirsiniz.

İPhone’da Chrome tarayıcının göz atma geçmişi nasıl silinir?

 

* Örneğin, Chrome’da, ekranın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya dokunun.

* Gizlilik’i görene kadar aşağı kaydırın ve üzerine dokunun. Şimdi Tarama Verilerini Temizle’ye dokunun.

* Görünen ekranda, ‘Tarama geçmişi’ seçeneğini seçmeniz gerekir, çünkü bu varsayılan olarak onaylanmamıştır.

Kullanışlı olarak, Safari’den farklı olarak Chrome, ziyaret ettiğiniz sitelerin listesini kaldırırken Çerezler ve web sitesi şifreleri gibi şeyleri saklamanıza olanak tanır.

İPhone’da özel mod nasıl kullanılır?

 

* Gelecekte, göz atmayı Safari’de gizli tutmak istiyorsanız, bir web sitesine gitmeden önce Özel modunu kullanın.

* Bunu yapmak için iki kare simgesine (sağ alttaki) ve ardından soldaki Özel’e dokunun.

Bu, Safari‘nin ziyaret ettiğiniz sitelerin kaydını tutmayacağını veya bu oturum sırasında yaptığınız aramaları kayıt etmeyeceğini veya Otomatik Doldurma verilerini kayıt etmeyeceğini gösterir. Özel modda bir sekmeyi kapattığınızda bu bilgi ‘unutulur’.

Alternatif olarak, Firefox Focus gibi tamamen farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Bu, özel göz atmaya adanmıştır ve uygulamayı kapattığınızda hiçbir şeyi hatırlamaz.

Ancak, herhangi bir ‘özel’ tarama modunun tamamen özel olmadığını unutmayın. Örneğin, İSS(inetnet servis sağlayıcı)’niz ziyaret ettiğiniz siteleri görebilir. Bunu durdurmak için bir VPN kullanmanız gerekir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.