iPhone Telefonlara Virüs Bulaşır Mı?

/ 24 Mart 2018 / 984 / yorumsuz
iPhone Telefonlara Virüs Bulaşır Mı?

iPhone Telefonlara Virüs Bulaşır Mı?

Sürekli olarak internet ortamında korsan saldırıların hedefi haline gelen Android işletim sisteminin en büyük rakibi olan İOS daha güvenilir olarak kabul ediliyor. İOS işletim sistemini kullanan iPhone telefonlar üstün güvenlikli olarak lanse edilse de zaman zaman bu telefonlarda virüs saldırısına maruz kalabiliyor. Peki, iPhone telefonlara virüs bulaşır mı?

iPhone Telefonlar Güvenliği Nasıl Sağlıyor?

İOS işletim sistemini bu kadar güvenilir kullanan en önemli kriter işletim sisteminin sürekli olarak kendisini yenilenmesi olarak gösteriliyor. Android işletim sistemini kullanan cihazların birçoğu yeni güncellemeleri alamazken İOS cihazlar ise güncellemeyi hızlı bir şekilde alıyor. Apple cihazlar için uygulama sadece kendi çevrimiçi alışveriş mağazasından indirilebiliyor ve bu da ekstra bir güvenlik duvarı işlevi görüyor. Yine İOS tarafından geliştirilen Sandboxing yöntemi sayesinde her uygulama sadece kendi sınırları içerisinde hizmet veriyor ve başka uygulamaların verilerine ulaşamıyor.

iPhone Telefonlar Kırılmaz Değil

Android cihazlar kadar olmasa da ne yazık ki İOS cihazlarda zararlıların hedefi haline gelebiliyor. İki işletim sistemi arasındaki en önemli fark ise İOS işletim sisteminin güvenliğe daha fazla önem vermesi, ekstra önlemler alması ve sorun yaşandığı anda hızlı bir şekilde sorunu çözmesi olarak gösteriliyor. Yani iPhone’a virüs buluşma riski her zaman bulunuyor ancak bulaşan virüsün hızlı bir şekilde temizlenmesi sağlanarak ardından daha ciddi güvenlik önlemleri alınarak açıklar kapatılıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.