İzinsiz Gelen Reklam Mesajlarını Şikayet Etme

/ 14 Kasım 2018 / 534 / yorumsuz
İzinsiz Gelen Reklam Mesajlarını Şikayet Etme

İzinsiz Gelen Reklam Mesajlarını Şikayet Etme

 

Kısa bir süre önce yapılan yasal düzenleme sonrasında artık izinsiz bir biçimde reklam amaçlı SMS gönderimi yapılamıyor. Aslında daha çok belirli şartların koşul olarak bulunduğundan bahsedebiliriz. Bu koşulları karşılayan firmalar, reklam ve tanıtım amaçlı mesajlar gönderebiliyorlar. Peki, sizin izniniz olmadan reklam veya tanıtım amacıyla gönderilen bir SMS alırsanız ne yapabilirsiniz?

SMS Şikayet Etme

 

Öncelikle size gelen reklam mesajında bu mesajları almanızı engelleyecek bir ret cevap desteğinin bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Firmalar, reklam mesajları attıkları takdirde mesajların sonuna bu tanıtım sürecinden nasıl çıkacağınıza dair ufak bir bilgilendirme de yapmaktalar. Kampanya mesajı almamak için geri dönüş yapmanıza rağmen yine de mesajlar gelmeye devam ediyorsa yasal hakkınızı kullanarak şikayette bulunabilirsiniz. Aynı şekilde, bu mesajları nasıl ret edeceğinizi açıklamayan mesajlarda da benzer yola başvurmanız mümkün.

İzinsiz mesajları şikayet etmek için e-Devlet sistemine girebilir, burası üzerinden resmi mercilere şikayette bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra tiss.gtb.gov.tr adresi aracılığıyla da şikayet gerçekleştirmeniz mümkün. Gerekli bilgileri doldurmanız halinde resmi olarak şikayetinizi yapabilirsiniz. Çevrimiçi bir şekilde gelen şikayetleri değerlendiren BTK da yine şikayette bulunabileceğiniz merciler arasında yer alıyor.

Mesajları Engelleyebilirsiniz

 

Akıllı telefonunuz üzerinden belirli numaraları engelleyebilirsiniz. Bu sayede o numaradan gelebilecek olan mesajları da doğrudan engellemiş oluyorsunuz. Bunun için telefon ayarlarına göz atabilir, gerekli işlemleri burası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.