Kablosuz bağlantınızı nasıl hızlandırabilirsiniz?

/ 10 Aralık 2018 / 655 / yorumsuz
Kablosuz bağlantınızı nasıl hızlandırabilirsiniz?

 

Kablosuz bağlantı nasıl hızlandırılır?

 

Her yeni cihaz internet bağlantısını Wi-Fi üzerinden almak istiyor. Akıllı ev kiti, ampuller, termostatlar ve güvenlik kameraları dahil olmak üzere daha popüler hale geldiğinde, internet bağlantınızın yavaşlaması ve Netflix binge oturumunuza son vermesi alışılmadık bir durum değildir.

Bunu düzeltmek için herhangi bir para harcamanız gerekmeyebilir: Ücretsiz Wi-Fi’yi hızlandırmanın yolları var. Ancak, yavaş geniş bant veya eski bir yönlendirici(modem) ise, paketinizi ve donanımınızı yükseltmeyi düşünmeniz gerekebilir.

Ama önce, bu ipuçlarını dene.

1. Modeminizi taşıyın

 

Sayısız kez gördük: modemler kanepelerin altına veya köşeye gizlenmiş. Elbette, tertemiz salonunuzu mahvedecek çirkin bir kutu istemediğinizi, ancak iyi bir Wi-Fi istiyorsanız, modeme biraz nefes alma alanı vermeniz gerektiği anlaşılabilir.

 

 

 

Bunun için en iyi yer evinizin ortasıdır. Çoğu insan için bu imkansız çünkü telefon hattınız veya kablo kutunuz, istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak, bir telefon uzatma kablosu alabilir ve modemi yeniden yerleştirebilirsiniz, böylece kabaca ortada ve olabildiğince yerden yüksekte olacak şekilde yönlendirin.

Bu, tüm bölgelere güçlü ve hızlı Wi-Fi sunma şansı verecektir.

2. parazit

 

Wi-Fi, normalde hız bakımından size uygun olsa da telsiz telefonlar, mikrodalgalar, bebek monitörleri ve Bluetooth cihazlarını yakınında bulundurursanız parazit yapabiliyor ve artık sağlıklı bir kullanım yapamıyorsunuz. Hatta bazı ışıklar, sinyale müdahale eder ve 1999’da ki çevirmeli modemlerden bu yana görülmeyen hıza giden hızları azaltır.

Bu yüzden modemin etrafındaki alanı diğer elektronik cihazlardan uzak tutun veya sonuçlarla yüzleşin.

3. En hızlı ayarları kullanın

 

Modemler en kullanıcı dostu şeyler değildir. Wi-Fi standartları ve frekansları arasındaki farkı anlamanız beklenmemelidir, ancak sadece en iyi modemler manuel müdahale olmadan otomatik olarak mümkün olan en yüksek hızları size verecektir.

Aslında, Wi-Fi cihazlarının büyük çoğunluğu şu anda 802.11n standardını kullanıyor, ancak kafa karıştırıcı olarak kullanabileceği iki frekans var. Modeminiz “çift bant” ise, 2,4 GHz ve 5 GHz’de Wi-Fi sağlayabilir.

2.4 GHz daha yaygın olduğundan, siz ve tüm komşularınızın modemleri muhtemelen mevcut kanalları paylaşmak için mücadele ediyor.

Telefonunuz, tabletiniz, dizüstü bilgisayarınız veya diğer cihazlarınız 5 GHz’ye bağlanabilirse, 2,4 GHz yerine buna geçin. Modeminize nispeten yakın olduğunuz sürece, daha hızlı ve güvenilir bir bağlantı elde edersiniz.

Bazı yönlendiriciler iki ayrı Wi-Fi ağını yayınlar, bu yüzden hangisinin diğerlerinin (özellikle BT Ana Göbekleri) onları birleştirdiğini görmek kolaydır. İki bandı gösterecek şekilde ayarlamak için modeme giriş yapmanız gerekir.

4. Anteni yükseltin

 

Bazı modemler sökülecek antenlere sahiptir. Eğer sizinkine benziyorsa, daha yüksek kazançlara sahip daha büyük versiyonlar satın alabilirsiniz. Bu daha hızlı, daha güçlü bir Wi-Fi sinyali anlamına gelir.

Modeminizi fiziksel olarak yeniden konumlandırmaya yardımcı olan daha ucuz bir yöntem. Modemin arkasında duran ve sinyali diğer şekilde geri döndüren bir yansıtıcı yapmaktır.

 

 

Basit bir kalay folyo reflektörün Wi-Fi kapsama alanını reflektör yönünde etkili bir şekilde artırabildiğini kanıtladı. Ayrıca, arkasındaki kapsama alanını sınırlandırmanın bir yan yararı vardır, bu yüzden dışarıdaki yollara veya komşularınızın evlerine yayın yapmazsınız.

5. Modeminizi bir süre sonra yeniden başlatın

Bilgisayar uzmanının standart cevabı: kapatıp tekrar açmayı denediniz mi? Bu eski numara çok sayıda problemi giderir ve yeniden başlatmanın ardından hızlı Wi-Fi’nin geri yüklendiğini fark edebilirsiniz.

Yeniden başlatmanın yapacağı bir şey, her cihazı ağdan atmak ve yeniden bağlanmaya zorlamak. Ayrıca, herhangi birinin bağlantınızı kestiği durumlarda varsayılan olmayan bir parola belirlemenize de gerek vardır. Pek çok modern yönlendiricinin kutudan çıkmasıyla, bu pek olası değil, ama her zaman kontrol etmeye değer.

6. Modeminizi yükseltin

Eski bir modeliniz varsa, daha iyi bir şey satın almak için tam zamanı olabilir. Wi-Fi teknolojisi son yıllarda uzun bir yol kat etti ve birkaç seçenek var.

Birisi, modemi 802.11ac kullanan yeni bir modelle değiştirmektir (tercihen en iyi fütur önleme için MU- MIMO’yu destekleyen bir tane olsun ).

 

 

Hepsi yukarıdaki kızgın Asus modeline benzemiyor, ancak hızın yanı sıra kapsama alanını da geliştirecekler. Ne yazık ki, high-end telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler dışında bir çok cihaz 802.11ac desteği değil, bu yüzden tüm geçerli yönlendiriciler destekleyen daha yavaş 802.11n standardı kullanarak sona erecek.

Daha iyi bir seçenek , yerleşik Wi-Fi ile bir dizi güç hattı adaptörüne( powerline adapters) yatırım yapmak olabilir , ancak bu, eğer evinizin belirli bir köşesine uygun olsa da sadece siyah bir noktadır(fazla yer kaplamayacak).

Daha pahalı, ama aynı zamanda daha etkili, bir örgü Wi-Fi sistemine(mesh Wi-Fi system) yatırım yapmaktır. Bu kitler, birbirleriyle konuşan ve en büyük evlerde bile sürekli olarak hızlı Wi-Fi yayınlayan çok sayıda yönlendirici içerir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.