Kablosuz İnternette Sürekli Kopma Sorunu Nasıl Çözülür?

/ 29 Ekim 2017 / 14.066 / 1 Yorum
Kablosuz İnternette Sürekli Kopma Sorunu Nasıl Çözülür?

Kablosuz İnternet Sürekli Kopuyor Nasıl Düzeltebilirim?

Dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonlarının kullanımının çok daha yaygınlaşması ile beraber artık nerede ise Ethernet bağlantısı ile internete bağlanmak tarihe karışmış durumda. En sık kullanılan bağlantı türlerinden biri olan kablosuz internet ya da bilinen bir diğer adı ile WiFi bağlantı ne yazık ki kablolu bağlantı kadar kaliteli veri akışı sağlayamıyor ancak kablo karışıklığından kurtardığı için tercih ediliyor. WiFi bağlantı kullanan kişilerin ise en şikâyetçi oldukları konuların başında sürekli olarak yaşanan bağlantıda kopma şikâyetleri ilk sırada yer alıyor. Peki, “kablosuz internet sürekli kopuyor nasıl düzeltebilirim?” diyen kişilerin kullanabilecekleri yöntemler nelerdir?

Kablosuz İnternette Sürekli Kopma Sorunu Nasıl Çözülür?

 • İlk olarak modeminizi açıp kapatın. Bu işlem esnasında modem ışıklarını takip edin.
 • İnternetin daire içerisinde yer alan kablolarının açıkta olması zamanla kabloların içerisinde yer alan tellerin tahrip olmasına neden olur. Bu da sürekli olarak hatta kısa devre yaşanmasına neden olur ki en sık rastlanılan internet bağlantısı kopma nedeni de budur. Hatta kullanılan kabloyu özellikle de bağlantı noktalarını kontrol edin.
 • Telefon hattı ile ortak internet kullanıyorsanız sprinter isimli cihazı kontrol edin ve kabloları doğru taktığınızdan emin olun.
 • İnternet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden arayın ve hattınızda yaşadığınız sorunu iletin.
 • İnternet bağlantısı kesildiği anda hemen modeminize bakın ve hangi ışıkların söndüğünü kontrol edin. Çünkü ADSL ışığının sönmesi kablo, genel durum ya da alt yapı sorunlarını işaret ederken internet ışığının sönmesi ise internet servis sağlayıcı kaynaklı genel bir sorun olduğunu göstermektedir. Yine modemde internet ışığının sönmesi durumunda modeme reset atmak sorunu çözebilir.
 • Kablosuz ağ bağlantısı kalitesini arttırmak için modemi mutlaka buzdolabı, mikrodalga fırın, bulaşık makinesi ya da çamaşır makinesi gibi elektronik eşyaların uzağına yerleştirin. Çünkü bu eşyaların yaydığı elektronik dalgalar ile modeminizin yaydığı WiFi dalgaları birbirine karışarak bağlantı kalitesini olumsuz etkiler.
 • Modem bağlantı kalitesini olumsuz etkileyen faktörlerden biride kalın duvarlardır. Bu nedenle modeminizi evin en ince duvarı nerede ise oraya konumlandırmaya çalışın. Kalın kolonların olduğu alanlardan uzak durun.
 • Modem arayüzü kanal ayarı yapılması da sorunun aşılmasını sağlayacaktır. Modem arayüz kanal ayarı olarak 11 ya da 13 seçenekleri tercih edilmelidir. Bazen bu kanalların çok sık kullanılması da bağlantı kalitesini olumsuz etkileyeceği için düşük değerlerin atanması da sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır.
 • Tüm bu adımlara rağmen sorununuzu çözemediyseniz bu durumda modem kaynaklı bir arıza yaşıyor olabilirsiniz. Öncelikle modeme reset atarak soruu çözmeye çalışın. Sorunu çözemediyseniz başka bir modemle bağlantı kalitesini test edin.
 • Çevrenizde çok sayıda modem bulunuyorsa bunların kanalları nedeni ile de internet bağlantınız yavaşlayabilir. Bunun için modem kablosuz bağlantı ayarları bölümüne giriş yapın ve kanal ayarlarını otomatik yap seçeneğini işaretledikten sonra modeminizi yeniden başlatın.

Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Kablosuz İnternette Sürekli Kopma Sorunu Nasıl Çözülür? (1 Yorum)

 1. Benim problemim biraz farkli. Ne yaptimsa cozemedim j7 telefonum. Evet wifi kopuyor ve kendi kendine yeniden bağlaniyor ama bu telefonda islem yaparken oluyor ve surekli oluyor. Internette denemedigim sey kalmadi. Evdeki modemi degistirdim ve baska bir cafede denedim. Wifi ben telefonda islem yaparken veya yapmazken kopuyor. 3 saniye sonra yeniden baglaniyor. Kopuyor baglaniyor bu boyle surekli devam ediyor…