Kameramla Hangi ISO Değerini Kullanmalıyım?

/ 13 Şubat 2019 / 324 / yorumsuz
Kameramla Hangi ISO Değerini Kullanmalıyım?

 

ISO Değeri Nasıl Ayarlanır?

ISO, görüntünüzün en azından daha düşük değerler için nasıl çok fazla göründüğünü etkilemeden değiştirebileceğiniz bir kamera ayarıdır. Daha yüksek değerlerde, görünür Dijital gürültü bir sorun haline gelebilir. Yani, farklı durumlar için doğru değeri nasıl seçeceğimize bakalım.

Varsayılan: Kameranızın Temel ISO Ayarı

Her kameranın bir ISO tabanı vardır. Bu, sensörün temel hassasiyetidir ve en yüksek dinamik aralıkla en iyi çalıştığı değerdir. Diğer her bir değerde, kamera , görüntüdeki dijital gürültü miktarını yükselten sensöre vuran ışığın ürettiği sinyali yükseltir.

DSLR’lerin ve aynasız fotoğraf makinelerinin büyük çoğunluğu için, bazı yüksek kaliteli Nikon fotoğraf makinelerinin 64’lük bir baz ISO’su olmasına rağmen, ISO temel tabanı 100’dür.

Temel ISO mutlaka en düşük ISO ayarı değildir. Örneğin, Canon 5D III’ün ISO 50 ayarı var, ancak bu sensördeki kazancı azaltıyor.

ISO bazında en yüksek kalitede görüntüler aldığınızdan, kullanabileceğiniz her durumda varsayılan ayarınız olmalıdır. İstediğiniz enstantane hızını ve istediğiniz diyafram açıklığını ISO 100 (veya ISO 64) ile elde edebiliyorsanız , kameranızın kullanım kılavuzundan emin olun), o zaman kullanmanız gereken şey budur.

Not: Yukarıdaki resim, ISO 100’de Canon 650D’de çekilmiştir. Aşağıdaki her ISO değerinin örnek görüntüleri, belirtilen ISO değerinde çekilen aynı görüntünün kırpılmış versiyonlarıdır.

ISO 200-800

Dijital kameralar inanılmaz. Yıllar boyunca sıçrama ve sınırlamalarla karşılaştılar, ve gerçek şu ki, herhangi bir modern kamera, ISO 200 ve ISO 800 arasında, görüntü kalitesinde neredeyse hiç göze çarpmayan bir düşüş olmadan veya en azından bir tane aramanıza gerek kalmadan inanılmaz görüntüler alabilir.

Ana ISO’nuzun izin verdiğinden daha hızlı bir enstantane hızı veya daha dar bir açıklık kullanmanız gerekirse, görüntü üzerinde çok fazla bir etkiye sahip olmadan ISO’yu güvenle yaklaşık 800’e çıkarabilirsiniz. Deklanşör hızımın çok düşmeyeceğini garanti edebilmek için düzenli olarak ISO 400’de çekim yapıyorum.

ISO 800’ü bu aralığın üst kısmına keyfi olarak çağırıyorum çünkü çoğu giriş seviyesi kırpma sensörü kamerasının görüntü kalitesinde bir miktar azalma görmeden gidebileceği kadar yüksek, ancak bazı yeni ve tam çerçeve kameralarda daha yüksek itebilirsiniz. Yapmanız gereken en iyi şey kameranızla oynamak ve farklı değerlerde nasıl çalıştığını görmektir.

ISO 800-3200

ISO 800 ve ISO 3200 aralığında bir yerde, çok fazla aramasanız bile görüntünüzde görülebilir dijital parazit görmeye başlayacaksınız. Yine, kameraya özgü bir şey; alt uç veya daha eski kameralarla, daha yüksek uç veya daha yeni kameralara göre daha düşük ISO değerlerinde görürsünüz.

Bu seri, çoğu durumda kameranızı görüntü kalitesinde kesin bir fedakarlık yapmadan itebileceğiniz en yüksek değerdir. Basabileceğin en yüksek seviye değil, ama gidebildiğin en yüksek seviye ve güvenilir bir şekilde iyi görüntüler elde et.

ISO’yu bu noktaya yükseltmek bir değişimdir. Neredeyse kesinlikle gece çekiyor veya karanlık bir yerde çalışıyorsunuz ve enstantane hızınızı azaltamıyor veya açıklığınızı daha fazla genişletemiyorsanız, ISO’yu yükseltmek tek seçeneğinizdir. Bu aralıkta hala kullanışlı görüntüler elde edeceksiniz, ancak bunlar sadece en yüksek kalite olmayacak. Yine de iyi bir fotoğraf, fotoğraf olmamasından iyidir.

ISO 6400 ve Ötesi

ISO 3200’ü geçmeye başladığınızda, gürültüde çarpıcı bir artış göreceksiniz. Her zaman olduğu gibi, kesin değer kameranıza bağlıdır ancak bir noktada, en azından profesyonel içerikler için görüntüler kullanılamaz hale gelecektir.

Nerede çekim yaptığına da bağlı. Yüksek ISO değerlerinde bir dizi gece çekimi yaptım ve gürültülü bir görünüme sahip olduğum için, onları çok endişelenmeden ISO 6400’de çekebildim.

Öte yandan, süper temiz bir görünüm elde edecekseniz, muhtemelen şansınız kalmaz.

Diğer seçenek ise gürültüyü azaltmanın başka yollarına bakmaktır. Astro fotograflar düzenli olarak ISO 6400’de birden fazla fotoğraf çeker ve daha sonra diğer görüntülerden gelen sesi dengelemek için yapım sonrası kullanımda birleştirir. Gürültü rastgele olduğundan, aynı lekelerin her görüntüde gürültü göstermesi pek olası değildir.

ISO genellikle bir pozlamayı arttırmanız gerektiğinde değiştirilen ilk ayardır ve bu bir noktaya kadar iyidir. Görüntü kalitesinde gözle görülür bir düşüş gördükten sonra, daha dikkatli düşünmeye başlamanız gerekir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.