Karekod Nedir, Nerelerde Kullanılır?

/ 25 Ocak 2018 / 4.487 / yorumsuz
Karekod Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Karekod Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Teknoloji her geçen gün baş döndürücü bir hızda gelişmeye devam ederken yaşanan bu gelişmeler hayatımıza olumlu etkiler yansıtmayı sürdürüyor. Geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde artık pek çok işlem internet üzerinden yapılırken yine daha önce var olan hizmetlerde geliştiriliyor. Bunlardan biride karekod sistemi olarak öne çıkıyor. Peki, karekod nedir, nerelerde kullanılır?

Karekod Nedir?

Verilerin çok daha kolay bir şekilde elektronik ortama aktarılmasını sağlamak amacı ile kare ya da dikdörtgen şekline sahip olan simgelere gizlenmesi işlemine karekod adı verilmektedir. Sıklıkla barkod sistemi ile karıştırılmasına rağmen karekod ile barkod sistemleri birbirinden farklıdır. Çünkü barkod ile sadece sayısal veriler okunabilirken karekod sistemi sayesinde sayısal verilere ek olarak harf ve simgelerde bu alana gizlenebilmektedir.

Karekod Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Basılı olan bilgilere çok daha kısa sürede ulaşılmasını sağlayan karekod bu sayede her geçen gün kullanım alanını genişletmektedir. Son dönemde uçak biletlerinden üniversite giriş sınavına kadar farklı pek çok alanda kullanılan karekod sistemi sayesinde daha uzun sürecek işlemlerin büyük bir bölümü saniyeler içerisinde gerçekleştirilmekte, zamandan büyük oranda tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Örneğin günümüzde artık büyük online bilet satıcıları biletlerini müşterilerine karekod olarak teslim etmekte, bilet alınan alanda özel cihazlarla akıllı telefonlardan karekod okuması yapılarak işlemler son derece kolaylaştırılmakta ve büyük organizasyonlarda dahi kısa sürede konukların yerlerini almaları sağlanmaktadır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler
Benzer Konular