Klavye’ye Basıldığında Farklı Harfler Çıkıyor Çözümü!

/ 12 Eylül 2019 / 849 / yorumsuz
Klavye’ye Basıldığında Farklı Harfler Çıkıyor Çözümü!

Bugün sizlere bilgisayar kullanırken büyük bir sıkıntı olan, klavyeye basıldığında farklı harflerin çıkması sorunundan bahsedeceğim.

Klavyeye bastığımız da başka harf ve karakterlerin çıkmasının bir kaç tane nedeni olabilir. Örneğin siz klavye de a harfine basıyorsunuz ama a yerine p harfi çıkıyor ya da (. ) işareti çıkıyor gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Peki klavyede neden farklı harfler çıkar ? Böyle bir durumda ne yapmalıyız ? sizleri bilgilendireceğim.

Bu sorun genellikle format atıldıktan sonra ya da yanlış basılan bir tuş nedeniyle karakterlerin yerlerinin değişmiş olması yüzünden bu sorunla karşılaşabiliriz. Peki bu değişen harfleri nasıl eski haline getirebiliriz ?

Öncelikle yapacağımız işlem bilgisayarımızın dil ayarlarını değiştireceğiz. Dil ayarlarını değiştirme işlemi ;

1- Denetim masasına girin.

2- Bölgesel ve dil seçeneklerini seçin.

3- Diller kısmına grin.

4- Varsayılan giriş dilini seçin.

5- Türkçe (Q ) ayarını seçin. Eğer kullanmıyorsanız diğer dil seçeneklerini kaldırın.

6- Kaldırdıktan sonra sadece Türkiye , Türkiye Q seçeneğini işaretleyin.

7- Uygulama kısmına gelin ve tamam tuşuna basın işlemi tamamlayın. Sonrasında klavyenizi deneyin. Muhtemelen sorun düzelecektir.

Klavye dilini değiştirebilmek için ctrl+shift tuşlarına aynı anda basarak ta klavyenizin dilini değiştirebilirsiniz. Ayrıca klavyeniz f mi q’mu buna dikkat edin. Kullandığınız klavye F ise Q klavyeye geçmiş olabilir. FN tuşlarınız takılı kalmış olabilir, tekrar basın ve deneme yapın,

Yada bi diğer sorun klavye donanımınız da arıza olabilir, bilgisayarınıza mümkünse başka klavye takın ve öyle deneyiniz.  Başka bilgisayarda klavyenizi deneyin aynı sorun devam ediyor mu ? Aynı sorun o bilgisayarda da var ise sorun klavyeniz dedir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.