Klavyeyi Nasıl Güvenle Temizlerim?

/ 22 Ocak 2019 / 558 / yorumsuz
Klavyeyi Nasıl Güvenle Temizlerim?

 

Klavye Nasıl Güvenle Temizlenir?

PC‘nizde veya dizüstü bilgisayarınızda yazarak saatlerce harcamak, klavyenin temizliğini oldukça zayıflatabilir. Peki, cihaza herhangi bir zarar vermeden parlamayı geri döndürmenin en iyi yolu nedir? Klavye hijyeninizi artırmak için bazı basit yöntemler gösteriyoruz.

PC’nizi kapatın

Başlamadan önce bilgisayarınızı kapatmak ve bir masaüstü bilgisayar olması durumunda klavyenin bağlantısını kesmek iyi bir fikirdir. Bu, temizlik yapılırken meydana gelebilecek elektrik kazalarını önler.

Klavyenizi silkeleyin

Bazı kişilerin klavyelerinin üzerinde yedikleri söylenir. Ayrıca, hepsinin ufalanan yiyecekler; bisküvi, cips ve kek içerdiği söyleniyor. Şimdi, karakterinizi bu kadar skandal bir hakaretle itham etmeye cesaret edemeyiz, ancak bazı ne işe yaramazlar masanıza oturup bu mutfak sabotajı eylemini gerçekleştirirse, o zaman bir çözüm vardır.

Daha büyük kırıntıları ve diğer parçaları yerinden çıkarmak için klavyenizi veya cihazınızı alın, ters çevirin ve biraz sallayın. Umarım bu, tuş takımınızın alt tarafını potansiyel tıkanmalardan kurtarır.

Basınçlı hava spreyi tut

Klavyelerde oluşabilecek daha küçük kum ve toprak parçalarını sallamak her zaman mümkün değildir. Burası bir basınçlı hava spreyinin kullanışlı olduğu yerdir. Bunları donanım mağazalarından alabilir veya online sipariş edebilirsiniz.

Bu kutular genellikle basıncı belirli bir noktaya yönlendirmenize olanak tanıyan uzun plastik bir uç ile gelir. İnatçı kırıntıları temizlemek için, teneke kutuya klavyenin üzerinde soldan sağa doğru hareket ettirin, pipetin ucu tuşların yaklaşık yarısı ve inç uzağında olacak şekilde püskürtün, sonra klavyeyi yana çevirin ve işlemi tekrarlayın.

Apple’ın MacBook , MacBook Pro ve yeni MacBook Air’de görünen sorunlu kelebek klavyesi için önerdiği yöntem budur.

,

Tuşları temizle

Tuşları temizlemenin birkaç yolu vardır. Mekanik ve daha büyük masaüstü klavyeleri için zaman alabilir ve her bir tuşun kenarlarını temizlemek için izopropil alkol veya ovalama alkolü batırılmış pamuklu çubuklar kullanabilirsiniz.

PC ve dizüstü bilgisayarlardaki tuşların üst kısımları için, yüzeyleri temizlemek için tüy bırakmayan bir bez kullanın (tekrar alkolle nemlendirilmiş). Evinizde bu özel alkol türlerinden herhangi birine sahip değilseniz, ıslak mendiller tamamen kabul edilebilir bir alternatiftir, ancak dizüstü bilgisayarlarda yüzeyin üzerinden tüy bırakmayan nemli bir bezle geçmek isteyebilirsiniz.

Tuşları temizlemenin daha yeni ve daha garip bir yolu var ve bu da klavye temizleme jeli paketlerini kullanmak. Bunlar sanat derslerinde yapmayı sevdikleri türden bir oyun hamuru gibi veya jel gibi gözükse de, kiri temizlemenin etkili bir yolu olabilir. Kabı açın, jeli tuşlara baskılı bir şekilde yerleştirin, sonra tekrar kaldırın.

Online olarak temizleme hamuru diye arayıp bulabilirsiniz. Kuşkusuz, garip görünüyor ama aslında temizleme sıvısı ve basınçlı hava ile uğraşmaktan daha eğlenceli, ayrıca bazı etkileyici sonuçlar veriyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.