Kota Aşımı Ne Demek?

/ 9 Mart 2018 / 3.914 / yorumsuz
Kota Aşımı Ne Demek?

Kota Aşımı Ne Demek?

Ülkemizde hizmet vermekte olan internet servis sağlayıcılarının sayısı artmaya başlarken tüketicilerin internet kullanımlarında en sık rastlamış oldukları terimlerin başında kota terimi gelmektedir. Özellikle de internetin yavaşlaması sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin büyük bir bölümü internet kotası limiti dolduğu için bu sorunu yaşamaktadır. Peki, internet kota aşımı ne demek?

Kota Ne Demek?

İnternet servis sağlayıcısı tarafından size tanınan kullanım limitine kota adı verilmektedir. Belirlenen kotanın aşılması halinde otomatik olarak internet kullanım hızı düşürülür.

Kota Aşımı Nedir?

Kişinin kendisine internet servis sağlayıcısı tarafından sunulan kota miktarını aşması durumunda internet kullanım hızının düşürülmesine kota aşımı adı verilmektedir. İnternet servis sağlayıcıları tarafından satışa sunulan paketler limitsiz internet paketi adı altında satılmasına rağmen böyle bir kotanın uygulanması tepkilere neden olmaktadır. Ancak paketlerde yer alan limitsiz ibaresi kotanın dolmasına rağmen kullanımın devam etmesini içermektedir. Yani internet kullanımınıza bir sınırlama getirilmemekte olup sadece internet kullanım hızı düşürülmektedir.

Adil Kullanım Kotası / Noktası Ne Demek?

Kota uygulamalarının büyük tepkiler oluşturmasının ardından internet servis sağlayıcıları Adil Kullanım Noktası adı altında yeni bir uygulamayı hizmete almıştır. İnternet kotası uygulamasından isminden başka hiçbir farkı bulunmayan bu yeni uygulamada de belirlenen sınırın aşılması ile beraber internet hızı düşürülmektedir. Bu uygulamaların tamamen kaldırılması için çalışmalar sürmekte olup 2020 senesinde hayata geçirilmesi beklenmektedir.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.