Master File Table  ( MFT Dosyası ) Nedir ?

/ 29 Ekim 2019 / 489 / yorumsuz
Master File Table  ( MFT Dosyası ) Nedir ?

Bilgisayarı çok kullanan kişilerin karşısına MFT kelimesi çok sık çıkar. Bizde sizlere MFT nedir ve ne işe yarar ? bu konudan bahsedeceğiz.

MFT dosyası kelime açılımı olarak Master File Table dir.

Master File Table  ( MFT Dosyası ) Nedir ?

NTFS bölümünden dosyaları almak, gerekli bilgileri depolamak için kullanılmaktadır. NTFS üzerinde bir dosya oluşturulduğunda aynı zamanda MFT içinde kayıt oluşturulur. Bu oluşan kayıtlar hdd üzerine kaydedildiğinde MFT içinde oluşturulan tablo sayesinde, bu bilgiler hangi dizine kayıt edilir, ne kadar bir yer kaplar kayıt altına alınır. Bu bilgilere ulaşmak için MFT kayıtları sayesinde çok kolay bulunabilir, MFT kayıtlar sorgulamaları sayesinde kolaylıkla bu dosyalara ulaşılabilir. MFT dosyası NTFS yapısının temel bir özelliğidir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.