MFT Dosyası Nedir ?

/ 11 Eylül 2019 / 774 / yorumsuz
MFT Dosyası Nedir ?

Bugün sizlere MFT nedir, ne işe yarar ? Bu konudan bahsedeceğim. Master File Table kısaltmasına MFT denir.

Master File Table ( MFT ) nedir bir bakalım. NTFS bölümünden dosyaları almak ve gerekli bilgileri kaydetmek için kullanılır. Farklı dosyalar hakkında içerikler oluşturan veri tablolama biçimine MFT denir. NTFS üzerinde bir doya oluşturulduğunda aynı anda MFT içinde bir kayıt oluşur.

Oluşan kayıtlar hdd üzerine kayıt edilir, bu kayıtlar  MFT içinde oluşan tablo sayesinde bilgiler nereye kayıt edilir ve ne kadarlık bir alanda yer kapladığını kayıtlarını da tutar. Bu bilgileri öğrenmek için MFT kayıtlarından bakabiliriz. MFT kayıtlarını sorgulatarak bu bilgilere çok kolay ulaşım sağlanır. MFT dosyası NTFS ‘nin temel bir özelliğidir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.