Motorola Moto X4 incelemesi: X sadece isim

/ 19 Eylül 2018 / 891 / yorumsuz
Motorola Moto X4 incelemesi: X sadece isim

Motorola Moto X4 incelemesi: X sadece isim

Oldukça uzun bir süredir, Moto X serisi Lenovo ve Motorola tarafından ihmal edildi, aslında bir süredir yeni modeller görülmedi. Motorola’nın X faktörü dikkat çekiciye geri dönüyor ve bunu IFA 2017‘de ilk kez kutlayan Moto X4 ile gerçekleştiriyor. Akıllı telefonun tamamını test etme şansım oldu ve yorumlarım.

Değerlendirme

İyi özelikler

  • Tasarım
  • ön kameraya Flaş
  • hızlı şarj
  • Tempow teknolojisi ile Bluetooth
  • Moto ekran ve Moto eylemleri

Kötü

  • Kafa karıştırıcı gezinti düğmeleri
  • Subpar donanımı
  • Yavaş ve güvenilmez kamera sonuçları
  • yüksek fiyat

Moto X4 çıkış tarihi ve fiyatı

Moto X4, piyasaya gümüş ve siyah renkte  sürüldü ve perakendecilerden 350 $ civarında satışa sunuldu. Bu fiyat etiketi Motorola Moto X4’ü kalabalık orta sınıf kategorisine koyar ve burada rekabet zorludur.

Moto X4 tasarımı ve kalitesi

Moto X4, Motorola serisindeki diğer akıllı telefonlardan farklı bir tasarıma sahiptir. Tamamen metal bir gövde yerine, ergonomiyi kolaylaştırmak için hafif kavisli bir cam buluyoruz. İnceleme modelimin gümüş rengi, Honor9’u andırıyor ve elimde rahat hissediyor, bana eski sevgili Galaxy S7’yi hatırlatıyor.

Cam sırtlı tüm akıllı telefonlar gibi, parmak izleri de gümüş versiyonunda biraz daha az fark edilebilir olsa bile bir kabus olacak. Cam parmak izinizi temizlemek hızlı ve kolay olacak şekilde oleofobik ekran gibi  tedaviye sahip görünüyor. Çıkıntılı kameralara rağmen, Motorola’nın akıllı telefonlar için Z serisi için ayrılan Moto Mod’larını kullanamıyoruz.

Genel olarak, akıllı telefon çok iyi bir şekilde monte edilmiş ve geçen yılın en iyi akıllı telefonlarından tipik olarak birinci sınıf bir his veriyor. 18: 9 veya kavisli bir ekran beklemeyin. Moto X4’ün beni gerçekten etkileyen klasik bir stili var. Bir cihazı bu kadar kullanışlı ve premium malzemelerle aynı anda bulmak zordur. 163 g ağırlığı çok değil ama hala sağlam ve iyi yapılmış gibi görünüyor ve hissettiriyor.

Düğmeler (üçü sağ tarafta) belirleyici bir tıklama ile tatmin olursunuz.Güç düğmesi ses düğmelerinden açıkça ayırt edilebilir.

 

Moto X4 ekranı

Moto X4’ün ekranı 5,2 inç boyutunda Moto Z akıllı telefonlardan daha küçük ve 424 ppi piksel yoğunluğu ile tam HD çözünürlük sunar. IPS Paneli Gorilla Glass ile kaplıdır, ancak Motorola’nın burada kullandığı jenerasyon neslini bilmiyoruz. Görüntü IPS ekran ve iyi görüş açısı için güçlü renkler bulunur.Parlaklık yeterlidir.

Motorola’nın bir AMOLED paneli dahil etmemesi, bunun yerine bir IPS kullanmamasıyla şaşırdım. Moto X serisi, her zaman Moto Ekran işlevinden yararlanmak için bir OLED ekran ile karakterize edilmiştir ve bu seçimi yeni modelde bir geri adım olarak buluyorum.

Bu, Moto X4’ün kötü bir ekranı olduğu anlamına gelmez. Aksine, renklerin oldukça doygun bir şekilde kalibre edilmesi (ayarlar tarafından değiştirilebilen) göz önüne alındığında, IPS paneli ile uğraşarak ikna oldum. Farkı, işten eve geldiğimde, karanlıkta, siyahların mutlak olmadığını fark ettiğimde fark ettim. Parlaklık iyi ve görüş açıları kusursuz.

HDH içeriği için bir QHD çözünürlüğü veya desteği gibi üstün özellikler bulamıyoruz, ancak genel olarak bu gerçekten harika bir görüntü, şikayet etmek için bir nedeniniz olmayacak.

Moto X4’ün özel özellikleri

Motorola’nın X Serisi, şirketin en iyi ürün hattı olmasa da, dahil edilen yazılım özellikleri daha üst serilerle aynıdır. Moto uygulaması, Z serisindeki tüm fonksiyonlara dahildir, ki bu çok takdir edilir.

Moto Ekran

Motorola telefonlarının çoğunda bulunan her zaman ekranda bir atası işlevi, Moto Ekranı yıllar boyunca pek değişmedi. Akıllı telefonunuz taşınacağını fark ettiğinde (örneğin masaüstünden çekerek veya cepten çekerek) veya elinizin yakınlık sensörü ile üzerinden geçtiğini hissettiğinde, saatiniz kısa bir süre için ekranda açılacaktır.Batarya şarj yüzdesi ve bildirim simgeleride bu duruma dahil.

Moto Ekran’a dokunarak doğrudan açmak veya silmek için bildirim simgeleriyle etkileşimde bulunabiliriz.IPS panelinden ötürü , karanlıkta fonksiyon tüm paneli açtığında ki bu da bir sinemanın veya oturma odasının karanlığında pek hoş olmayan bir durum.

Moto X4 eylemleri

Bu, Motorola tarafından Moto X4’te bulunan çeşitli hareketlere verilen isimdir. Meşaleyi açmak veya kapatmak için telefonu iki kez sallayabiliriz. Fotoğraf makinesine hızlı bir şekilde erişmek için bileğinizi iki kez döndürebiliriz. Ayrıca bir arama sırasında zil sesini kapatmak veya tek elle modu etkinleştirmek için önceden tanımlanmış hareketlerimiz vardır. Pek yeni bir şey yok, diğer birçok Motorola akıllı telefonunda zaten görülen tüm fonksiyonlar bulunuyor.

Moto X4 Ses özellikleri

Bu, yıllar boyunca en çok değişen işlevlerden biridir. Eski Moto X akıllı telefonlarda, Moto Voice’u “Ok, Moto” anahtar kelimelerini kullanarak ve ardından selfie çekimi veya Whatsapp’a mesaj göndermek gibi pek çok sesli komutla arayabilirsin. Artık işlev, sadece “Bana göster” komutunu verin … ardından bir talimat verin.

Bu daha hiçbir şey takvim, gelecek randevuları, hava tahminleri göstermek veya bir uygulamayı açmak için sorabilirsiniz. Bu, Google Asistan’ın diğer tüm işlevleri kendi başına kapsayabileceği için neredeyse anlaşılabilir bir durumdur.

Moto X4 yazılım özellikleri

Motorola Moto X4, Android 7.1.1.1 ile pazara geliyor ve yazım sırasında henüz en yeni güvenlik yamaları almadı. Açıkçası Oreo’ya yapılacak güncelleme gelecek, ancak zamanlamayı henüz bilmiyoruz.

Motorola’nın arayüzü Android stoka çok yakın. Sunulan tek değişiklik, daha önce bahsettiğim Moto uygulamaları, koyu gölgeli hafif değiştirilmiş başlatıcısı, bazı özel simgeleri ve kaldırılamayacak iki üçüncü taraf uygulamasının kurulumunu ilgilendiriyor: Outlook ve LinkedIn. Bu iki uygulamayı kullanırsanız, bu bir sorun olmayabilir, aksi takdirde orada bulmak için can sıkıcı olabilir.

Benim düşünceme göre çok rahatsız edici başka bir şey de Motorola’nın navigasyon düğmelerinin uygulanmasıdır. İki seçeneğimiz var: klasik ekranlı yazılım düğmeleri veya parmak izi okuyucu hareket sistemi. İlk durumda, ekran düğmeleri, parmak izi okuyucusu tamamen devre dışı bırakılırken (tıpkı parmak izi okumasından başka, tabii ki) rahatsız edici şekilde çalışır, bu da rahatsız edici bir durumdur çünkü pratikte kendimiz gibi çalışmayan bir ev düğmesiyle karşılaşırız.

Bir ev düğmesi aksine, navigasyon çubuğunun devre dışı bırakılması ve parmak izi okuyucusundaki hareketlerin etkinleştirilmesi ile, planlandığı gibi ev düğmesinin tek bir dokunuşuna sahibiz. Sağa doğru kaydırırken en son uygulamaları getirirken soldan bir kaydırma bize Geri işlevi verir.

Parmak izi okuyucusuna basılması ve basılı tutulması, basınç daha uzun süre tutulmadıkça ekranı kapatacaktır, bu durumda Asistan etkinleştirilecektir. Çoklu görev ve sırt hareketlerinin genellikle ev düğmesine basılarak karıştırıldığı gerçeğini bir kenara bırakarak, tüm sistem kafa karıştırıcı ve verimsiz hissediliyor. Ekranda bir navbarın olması ve ev düğmesinin hareketsiz kalması, fikrimce daha tutarlı bir fikir olurdu.

Moto X4 performans özellikleri

En azından benim görüşüme göre acı noktasına ulaştık. Neden Motorola? Bunu neden sevdiğin Moto X serisinde yaptın? Üst seviye diziyi neden düşük performans gösteren bir donanım ile sıradan bir diziye dönüştürdünüz? Bu sorulara asla bir cevabım olmayacağını biliyorum.

Akıllı telefon, 3 GB RAM ile birlikte 2.2GHz frekansında sekiz çekirdek Cortex-A53 mimarisi ile donatılmış bir Qualcomm Snapdragon 630 CPU ile donatılmıştır. Moto G serisi bir cihazdan bahsediyor olsaydık büyük bir anlaşma olmazdı, ancak burada özellikle fiyatın verildiği bir orta yüksekliğe sığması gereken bir cihazdan bahsediyoruz.

Performans yeterlidir ve arayüz sorunsuz çalışır, ancak biraz yoğun çoklu görev veya çok çeşitli uygulamalar arasında veri paylaşımı gibi bir şeye ihtiyacınız olduğunda, yavaşlama ve çok fazla gecikme yaşamaya başlarsınız. Oyun, arka planda CPU’yu işgal edecek başka bir şey olmadığı sürece iyi çalışır. Gerçek şu ki 350 $ için kaputun altında biraz daha fazla beygir gücü beklerdim, belki de Snapdragon 830’dan daha yeni olmasına rağmen bu akıllı telefona ekstra güç kazandıran bir Snapdragon 820 veya 821.

Dahili bellek 32GB’dir, ancak hafıza kartına ek olarak Nano SIM için iki yuva da bir microSD kullanımıyla artırılabilir.

Moto X4 ses özellikleri

Motorola bu akıllı telefonun hoparlörü için oldukça eşsiz bir çözüm benimsedi, ana hoparlör aslında aramalar için kullandığımız kulaklık bölümüne yerleştirildi. Sesin çıkmasına izin vermek için vücudun herhangi bir yerinde bir ızgara veya delik bulamıyoruz.

Bir yandan, bu harika çünkü elimizle ses çıkışını örtme riskine girmiyoruz ve hoparlör önden ve kullanıcıya dönük. Öte yandan, hoparlör çok küçük ve stereo değil, mono ve çok güçlü değil.

Ses iyi bir kaliteye sahip, bas duyuluyor ve ses dolu: ses hiç tatmin edici değil ve video izlerken kulaklık kullanmamanızı tavsiye ederim. Neyse ki 3,5 mm jak mevcut, ortaya çıkan ses net ve farklı bir ses seviyesiyle.

 

Moto X4’ün en özel gözüken özelliği, Bluetooth ses teknolojisidir. Motorola, Tempow ile birlikte oluşturulmuş bir yeniliği hayata geçirdi. Moto X4 aynı anda 4 adete kadar Bluetooth ses cihazını kontrol edebilir, bu da harika.

Bluetooth bağlantısı hiç bu kadar kolay olmamıştı ancak yan etkileri var. Bu işlev etkinleştirildiğinde, akıllı telefonunuzla ilişkili diğer tüm Bluetooth aksesuarları (akıllı bant veya akıllı saat gibi) kesilir ve kablosuz ses akışına müdahale ettiği için Wi-Fi ağı bağlantısı kesilir. Bu nedenle, Premium hesabınız varsa ve önceden çevrimdışı müzik indirmediyseniz, Spotify yok.

Bağlantı hızlıdır, ancak kalibrasyon sadece tamamen sessiz bir ortamda etkilidir. 4 Bluetooth hoparlörü aynı anda oynamak kolay değildi, neden birkaç girişimde bulunduğunu bilmiyorum.

Moto X4 kamera özellikleri

Moto Z2 Force gibi, Moto X4 vücudun üzerinde çift bir kamera bulunuyor. Onun abisi farklı olarak, bu akıllı telefon 12MP sensör ve 120 derece yakalama açısı ile 8MP geniş açılı lens ile normal bir lens var.

İki kamera arasında geçiş yapmak anlık değil ve biraz sabır gerektiriyor, ancak kişisel olarak geniş açılı veya telefoto lensi Z2 Force’da kullanılana benzer bir tek renkli algılayıcı kullanmaktan daha kullanışlı buluyorum. Geniş açılı çekimlerin kenarlarındaki bozulma dikkat çekicidir, ancak bu, zevkinize hitap eden bir balık gözü etkisi sağlar.

Kamera uygulaması, bokeh efekti için canlı önizleme modunu (mükemmel parlaklık ve basit konular dışında kullanmamanızı öneririm) sunar ve istek üzerine nesneleri, turistik yerleri tanır, QR kodlarını okur veya kartvizitleri dijitalleştirir.

Moto X4 ile geçirdiğim süre boyunca fotoğraf çekmek için çok zaman harcadığımı fark ettim. Çekim yapmak yaklaşık 2 saniye sürüyor, bundan sonra arka planda hala biraz çalışıyor. Muhtemelen yakalama ve işleme hızları, yeterli güce sahip olmayan kullanılan SoC tarafından çok sınırlıdır. Yetersiz şekilde korunan kamera yazılımı bile, yavaşlamanın nedenlerinden biri olabilir.

Otomatik HDR’yi, manuel modunu ve kameranın önizlemesinde bir renge dokunmanızı sağlayacak eğlenceli bir renk spot işlevini kullanmayı seçer ve daha sonra bunu geri kalanını gri tonlamaya dönüştürür.

Moto X4, 30 fps’de 4K video kaydını destekler. Full HD ile saniyede 60 kareye kadar mümkün. Moto X4’ün ön kamerası, flaş LED’li bir 16MP sensöre sahip, bu da hoş bir ek.

Selfie yeteneği beni ana kamera sonuçlarından çok daha fazla ikna etti. Özellikle küçük ışıklı selfie çekimlerinde, akıllı telefon, daha parlak bir fotoğraf için fotoğrafınızın çözünürlüğünü sadece 4 MP’ye indirir. Sorun şu ki, bu işlevi devre dışı bırakamazsınız ve son çekimin çözünürlüğünü kontrol etmeden aktif olup olmadığını bilemezsiniz.

Moto X4 ile çekilen fotoğrafları orijinal kalitede yargılayabilirsiniz .

Moto X4 batarya özellikleri

Akıllı telefonunuzda, cihazınız için çok büyük olmayan, hatta küçültülmüş 3000 mAh pil vardır. Moto X4, tipik günlerimi, şarj cihazından yaklaşık 15 saat uzaklıktaki 4-5 saatlik ekranla her zaman korudu.

Ekstra güce ihtiyacınız varsa, pakete dahil olan Turbo Şarj cihazını kullanabilirsiniz, bu da hızlı şarj olanağı sağlar. Pil o kadar hızlı dolduruyor ki, testim sırasında pilin% 40’ından fazlasını 30 dakikadan daha kısa sürede kurtarabilirim.

Mark Battery Work 2.0 PC ile yapılan klasik testimizde, akıllı telefon yaklaşık 6 saat sürdü ve ilk izlenimlerimi onayladı: çok iyi ama olağanüstü değil. Akıllı telefonun arkasına rağmen kablosuz şarj yoktur.

Son karar

Moto X serisi geri döndü ama tarzı tam olarak değil. Akıllı telefonun çok güzel tasarım çizgileri var, kusursuz bir şekilde inşa edilmiş ve tek elle bile rahatlıkla kullanılabiliyor. Motorola tarafından sunulan küçük hileler ilginç ama şaşırtıcı değil ve her şeye rağmen kameralar gerekli sabrınız olduğu sürece iyi ve eğlenceli.

Bu akıllı telefon hakkında sadece Moto X4’ü önceki modellerin değerli bir varisi haline getirecek güç eksikliği. Ne yazık ki, Lenovo ve Motorola, orta-yüksek bir fiyat cihazını piyasaya sürerken güç tasarrufu yapmaya karar verdiler. Moto X4 satışlarına yardım etmeyecek düşük fiyatlarda birçok eşit derecede güçlü alternatif bulunabilir.

Klasik ve şık bir görünüme sahip bir akıllı telefon mu arıyorsunuz, ancak performans açısından büyük talepleriniz yok mu? Motosiklet X4 ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Dünyayı fotoğraflamak için güç harcadığınız her bir doları veya bir akıllı telefonu dönüştüren bir cihaz arıyorsanız, LG G6 kesinlikle akıllı ve daha tatmin edici bir seçim olabilir.

Akıllı telefonların değerindeki düşüş eğilimi göz önüne alındığında, fiyat düştükten sonra hala büyük bir sorun olabilir. Bu durumda bunu tavsiye ederim çünkü bu Moto X4’teki deneyimim hoştu ve gerçek anlamda eksikler yoktu.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.