Ne Tür Akıllı Ampuller Almalısınız?

/ 14 Ocak 2019 / 317 / yorumsuz
Ne Tür Akıllı Ampuller Almalısınız?

 

Ne Tür Akıllı Ampuller Almalısınız?

Akıllı ampullerin çoğu onları telefonunuzdan, sesle veya otomasyonla kontrol etmenize izin verirken, tüm akıllı ampuller eşit olarak oluşturulmaz. İşte farklı türdeki akıllı ampuller ve hangileri sizin için en iyisi olabilir.

Akıllı ampuller farklı şekillerde ve boyutlarda gelir, ancak kullandığınız ampullere bağlı olarak farklı şekillerde de bağlanırlar. Genelde, akıllı ampullerin internete bağlanmasının üç farklı yolu vardır: tescilli bir hub kullanarak, doğrudan Wi-Fi’a bağlanan veya Z-Wave veya ZigBee aracılığıyla üçüncü taraf bir akıllı ev hub’ı kullanarak. Bazı önerileri ile birlikte, her birini gözden geçirelim.

Özel Hub(merkez) Ampuller

Bunlar, düzgün çalışması için tescilli bir hub gerektiren akıllı ışıklar. Örneğin, Philips hue ışıklarının bir Philips Hue Bridge hub‘ına ihtiyacı vardır.

Etrafta bu kadar çok sayıda akıllı ışık sistemi yoktur ve birçok akıllı ampul üreticisi ampulleri için kendi hub’larını sunarken, zorunlu olarak gerekmeyebilir. Bazen bu ampulleri diğer hub’larla birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, Ikea‘nın Tradfri akıllı ışıkları, alabileceğiniz kendi Tradfri hub’larına sahip, ancak sizde bunlardan birine sahipseniz, ampuller kolayca bir Philips Hue hub’ına bağlanabilir.

Bununla birlikte, birçok durumda, başka bir üreticinin hub’ındaki akıllı ampullerin kullanılması bazı sorunlar ortaya çıkarabilir. Bazı özellikler doğru çalışmayabilir veya hub’a ampul ekleme işlemi biraz titiz olabilir. Örneğin, Tradfri ampulleri yalnızca ampullerin ürün yazılımı güncel olduğunda Hue hub’ında çalışır ve ürün bilgisini güncellemenin tek yolu Tradfri hub’ına sahip olmaktır.

Her durumda, bu rotaya geçmek istiyorsanız, Philips Hue tartışmasız en iyi ve en popüler hub tabanlı akıllı ışık sistemidir, herhangi bir akıllı ışık sisteminin en iyi ve en popüler dönemi değil. Biraz pahalı olabilir, ancak bazı temel beyaz ampullerle gelen başlangıç ​​setini yüz dolardan daha az bir fiyata alabilirsiniz.

Wi-Fi Ampulleri

Evinizde sadece küçük bir avuç akıllı ampul istiyorsanız, popüler bir seçenek doğrudan WiFi ağınıza bağlanan akıllı ampuller satın almaktır. Bu tür ampullerin en iyi yanı, hiçbir şekilde hub gerektirmemeleridir.

Bunun yerine, başka herhangi bir Wi-Fi tabanlı ürün gibi ayarlandılar: Onu kurun ve uygulamayı Wi-Fi ağınıza bağlamak için kullanın. Oradan, gitmeye hazır.

Yukarıda da belirtildiği gibi, eğer evde birkaç ampul takmayı planlıyorsanız, Wi-Fi ampulleri kullanmak en iyi seçenek değildir. Her odayı bu ampullerle donatmaya başladığınızda, Wi-Fi ağınız biraz boğulmuş ve kalabalık olabilir, çünkü her bir ampul yönlendiricinize bağlanan bir Wi-Fi cihazı gibi davranır.

Yine de, Wi-Fi ampulleri söz konusu olduğunda epeyce harika seçenekler var.

Z-Wave / ZigBee Ampuller

Son akıllı ampul tipi, Z-Wave ve ZigBee kablosuz protokollerini kullanan herhangi bir sayıda üçüncü taraf akıllı ev hub’ına bağlanabilen bir ampul.

Teknik olarak, Philips Hue ve diğer hub tabanlı akıllı ışık sistemleri, ZigBee veya Z-Wave kullanıyor, ancak bu durumda, Wink, SmartThings vb. Gibi üçüncü taraf hub’lara bağlanmak üzere tasarlanan bağımsız ampullerden bahsediyoruz.

Zaten daha fazla göbekle uğraşmak zorunda kalmayacağınız veya Wi-Fi kısıtlamaları ile uğraşmayacağınız için, başka şeyler için kullandığınız bir akıllı ev göbeğine sahipseniz bu tür ampuller harikadır. Z-Wave ve ZigBee daha düşük güçtedir ve Wi-Fi’den daha geniş bir menzile sahiptir.

Bunun gibi ampuller söz konusu olduğunda, GoControl‘ün büyük bir hayranıyım ve akıllı ampuller de dahil olmak üzere her türlü Z-Wave işini yapıyorlar. Ancak, hepsi de smarthome hub’ınıza bağlayabileceğiniz iyi akıllı ampuller sunan GE Link , Sengled ve Aeotec var.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular