Neden İndirim Gününe Kara Cuma Adı Veriliyor

/ 25 Kasım 2017 / 682 / yorumsuz
Neden İndirim Gününe Kara Cuma Adı Veriliyor

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Deyim yerindeyse alışveriş çılgınlığının zirveye ulaştığı dönem olarak kabul edilen Kara Cuma Amerika’da olduğu son yıllarda Türkiye’de de düzenlenen bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Peki, Black Friday yani Kara Cuma nedir?

Kara Cuma Ne Demek?

Hıristiyanlar tarafından kutlanan Şükran Günü yemeği sonrası Cuma günü yapılan büyük indirim organizasyonlarına kara Cuma adı verilmektedir. Organizasyon ilk olarak 1961 yılında bu isimle anılmaya başlanırken yapılan ilk indirim kampanyası sadece elektronik ürünleri kapsıyordu. Daha sonra adeta mağazaların talan edilecek kadar yoğun bir ilgi gösterilmesi ile beraber diğer sektörlerde indirim yapmaya başladı ve kara Cuma çılgınlığı büyümeye başladı.

Neden İndirim Gününe Kara Cuma Adı Veriliyor?

Bu büyük indirim çılgınlığının olduğu güne neden kara Cuma adı verildiği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bugünün kara Cuma günü olarak anılmasının nedeni olarak iki farklı görüş bulunuyor. Bunlardan ilki mağazaların açılış için daha hava aydınlanmadan açılarak hazırlıklara başlaması ve kapanışın gece 24:00 ‘den önce yapılmaması. İkinci bir neden ise insanların alışveriş çılgınlığına kapılması, bu uğurda birbirlerini ezmesi, trafiğin alt üst olması ve resmen büyük bir kaos yaşanması gösteriliyor. Aslında ikinci seçenek daha mantıklı görünüyor çünkü o gün resmen insanlık adına oldukça utanç verici pek çok sahnenin ortaya çıktığı tartışılmaz bir gerçek. İnsanlar ucuz ürün satın almak için birbirlerini eziyor ve hiç tanımadıkları insanlarla boğaz boğaza kavga edebiliyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.