NTFS mi Fat32 mi? Hangisi kullanılmalı?

/ 14 Mayıs 2019 / 501 / yorumsuz
NTFS mi Fat32 mi? Hangisi kullanılmalı?

Bugün sizlere NTFS ile FAT32 format sırasında karşımıza çıkan bu tipler hakkında ne yapmamız gerekiyor ve bu tipler hakkında gerekli bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Biçimlendirme sırasında bellekler ile çok fazla karşılaştığımız bu tiplemeler, iso dosyası atımlarında da karşımıza çıkıyor. Peki bizler bu biçimlendirme durumlarında ntfs mi yoksa fat32 mi seçmeliyiz? Bunun en güzel cevabını özelliklere dayalı olarak vereceğiz.

NTFS ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Ntfs dosya paylaşımlarında tam olan bir denetim sunmaktadır. 255 karaktere dek uzun dosya isimlerini destekler. Hem büyük hem de küçük dosya isimlerini belirlemektedir. Çok fazla gelişmiş dosya ve klasör izinlerini sizler için sunar. Disk biçimlendirme konusunda ise sizlere pek gereksinim çektirmek. Elektrik kesintilerinde ise disk düzeltmeye yardımcı olur.

FAT32 ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Bu sistemde kısıtlı bir erişim bulunuyor. Windows paylaşımlarında tercih edilebiliyor. Belleklerde Fat32 kullanılıyor. Dosya isimlerinde ise Unicode kullanılmaktadır. Büyük küçük harfe duyarlıdır. Ancak çok fazla disk birleştirme defrag gereksinimi duyulmaktadır.

Sizlere biraz önce ntfs ve fat2 özelliklerini anlattık. Bunlardan yola çıktığımızda ise ntfs daha gelişmiş bir sistem olarak karşımıza geliyor. NTFS 20GB’dan daha üst sistemler için tercih edilirken, fat32 ise bu boyuttan daha küçük sistemlerde tercih ediliyor.

NTFS‘nin daha iyi olduğunu hepimiz anlamış olduk. bizlerin tavsiyesi ise ntfs kullanmanız. Sizlerde bu konu hakkında veya diğer merak ettiğiniz konularda yorum kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular