Okunmayan SD karttan dosyalarımı nasıl kurtarabilirim?

/ 6 Kasım 2018 / 664 / yorumsuz
Okunmayan SD karttan dosyalarımı nasıl kurtarabilirim?

 

SD karttan dosya nasıl kurtarılır?

 

Temel olarak , bir PC’den silinmiş dosyaların kurtarılması veya bu konuyla ilgili herhangi bir dijital depolama türü ile aynı işlemdir. SD kartlar harika ama kırılgan ve kötü muameleye maruz kaldığında randıman vermeye bilir. Telefonlarda ve kameralarda yaygın bir şekilde kullanılırlar ve özellikle değerli dosyaları içerme eğilimindedirler.

Yani bir kart çalışmayı bıraktığında çok şey kaybedebilirsiniz. Burada düzgün çalışmayan bir karttan fotoğraflar, videolar ve belgeler de dahil olmak üzere dosyaları kurtarmaya odaklandık.

Dosyaları kurtarmak istiyorsanız asla biçimlendirmeyin!

 

Fotoğraflardan herhangi birini korumak istiyorsanız kartı biçimlendirmeyin. Şimdi farklı bir kart okuyucu bulmaya çalışın. Dizüstü bilgisayarınıza veya PC’nizin yerleşik yuvasına bir SD kart taktıysanız ve hiçbir şey olmuyorsa, farklı bir bilgisayar veya USB kart okuyucusu kullanmayı deneyin.

Dosya kurtarma yazılımı

 

Bozuk veya ‘ölü’ hafıza kartlarından veri toplayabildiğini iddia eden birçok ücretsiz program var. Yanlışlıkla silinmiş dosyaları kurtarmak için Disk Digger‘ı nasıl kullanacağınızı adım adım açıklıyoruz , ancak aynı işlem içeriği Windows Gezgini‘nde görüntülenemeyen SD kartlar için de çalışıyor.

Disk Digger’ı sevmiyorsanız, EaseUS Ücretsiz Veri Kurtarma dahil olmak üzere bir dizi başka dosya kurtarma uygulamasından birini deneyin.

Bu tür bir yazılımı kullanırken, dosyalarınızı sağlama alacak hiçbir garanti yoktur ve genellikle bazı kişiler için bir sorun olabilecek orijinal dosya adlarını kaybedeceklerdir. Bazı ücretsiz kurtarma programları, kurtarılacak dosya sayısı veya veri miktarı ile sınırlıdır; bu nedenle, indirme işleminden önce herhangi bir sınırlama olup olmadığına bakın. Ayrıca ücretsiz yazılımın yanı sıra yüklenebilecek ek programlardan da sakının: ‘Önerilen’ kurulum seçeneğini asla kullanmayın. Her zaman ‘Manuel’ seçeneğini seçin ve arama çubuğunu ve diğer yazılımları devre dışı bırakarak her ekranı dikkatli bir şekilde okuyun.

Başka bir seçenek de ücretsiz ve ücretli sürümleri sunan Recuva‘dır. Çoğu program benzer bir şekilde çalışır, ancak bu talimatlar bunları nasıl kullanacağınıza dair bir genel bakış sağlayacaktır. ZAR (Sıfır Varsayım Kurtarma) kullanacağız. ZAR(Zero Assumption Recovery)’ı takın, ardından hasarlı SD kartı PC’nizin kart okuyucusuna takın. ZAR’ı başlat. (Bilgisayarınızın güvenlik yazılımını devre dışı bırakmanız gerekebilir, bu durumda internet bağlantısını da devre dışı bırakmanızı öneririz). İstendiğinde, Görüntü Kurtarma (Free) seçeneğini tıklayın. Bu, bir SD karttan fotoğrafları kurtarmanıza yardımcı olacaktır. ZAR şimdi yüklü olan cihazları arayacak ve hatalı SD karta yöneltmeniz gerekiyor. Doğru diski seçin ve İleri’ye tıklayın. ZAR şimdi SD kartınızı analiz edecektir. Bu birkaç dakika sürecek.

Bu tamamlandığında kurtarılan dosyaların bir listesini görürsünüz. Çoğu SD kartta, ‘Root’ onay kutusu tıklandığında tüm resimler seçilecektir. İleri’ye tıklayın ve daha sonra kurtarılan dosyaların yerleştirileceği klasörü seçebilirsiniz. Varsayılan olarak bu, kaydetmeyi seçtiğiniz klasörle aynı olacaktır (her durumda, ‘Kök’).

Önemli bir nokta: Kurtarılan dosyalar için bir hedef klasör seçmeniz istenecektir. Bilgisayarınızın sabit diskinde bir tane seçtiğinizden ve bozuk SD karta geri dönmediğinizden emin olun, çünkü bu işe yaramaz. Dosyaların kopyalanması birkaç dakika sürecektir. Bu tamamlandığında, seçtiğiniz hedef klasöre göz atın. Kurtarmak istediğin dosyaların hepsini olmasa bile bulmalısın. Dosya adlarını kaybetmiş olabilirler, bu nedenle onları yeniden adlandırmak için fazladan bir işiniz olabilir. Bu, bir dosya uzantısı eklenerek bunların Windows tarafından doğru bir şekilde tanınmasını içerebilir.

İşlevini yitirmiş bir SD kartı sabitleme ipuçları

 

Standart boyutlu SD kartlar, ince plastik kabuklarından dolayı çürüyebilir ve kartlarınızı cebinizde taşıyorsanız veya çantanızda korumasız muhafaza ederseniz kırılması kolaydır. Bazen koruma anahtarı düşecek ve SD kartınızın bir kamera veya ona yazabilmesi gereken başka bir cihazda çalışmasını durduracaktır. Yazma korumalı bir SD kartın arkasındaki nedenden bağımsız olarak, dosya tahsis tablosunun değiştirilmesi gerektiğinden ve bu durum karta yazı yazıldığından, bu durumda dosyaları silemezsiniz.

Kartınız fiziksel olarak iyi durumdaysa ve anahtar (mevcut olduğunda) ‘kilitli’ konumdaysa, Windows’un yerleşik araçlarından birini düzeltmeye çalışabilirsiniz.

Seçenekleriniz, kartınızın Windows Gezgini’nde görünüp görünmeyeceğine bağlı olarak değişir. Bunu yaparsa, sağ tıklayın, Özellikler’i ve ardından Araçlar sekmesini seçin. Check(kontrol) üzerine tıkladığınızda, Windows hataları bulmak için tarar ve düzeltmeye çalışır.

SD kart Gezgin’de görünmüyorsa, Disk Yönetimi için Başlat menüsünü arayın. Bu araçta Windows’un hangi sürücüleri görebileceğini görebilir ve bu listede bir sürücü harfi olmayan sürücüler bulunabilir. SD kartınızı sürücüler listesinde tanımlayamazsanız, ya tamamen silinir ya da kart okuyucu düzgün çalışmıyordur (belki de sürücülerdeki bir sorun nedeniyle).

Eğer SD kart varsa, ancak bir sürücü harfi olmadan, sağ tıklamanız ve bir sürücü harfi vermek veya Windows’un okuyabildiği bir dosya sistemine biçimlendirmek ve sonra bir harf ayırabilmek için kullanılabilir seçenekleri uygulamanız gerekir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.