Online Alışverişlerde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

/ 21 Eylül 2018 / 492 / yorumsuz
Online Alışverişlerde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Online Alışverişlerde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte insan hayatında büyük bir yer kaplamaya başlayan e-ticaret siteleri, online alışveriş kavramını beraberinde getirdi. Ancak bunun yanında çeşitli güvenlik endişeleri de elbette en çok konuşulan kavramlar arasına girmeye başladı. Özellikle kişisel bilgilerin gizliliği ve ödeme detaylarının güvenle saklanması gibi konular önem teşkil ediyor. Peki, online alışverişlerde güvenlik nasıl sağlanır?

B2C ile Güvenlik Seviyesi Artıyor

Online alışverişlerde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi B2C’dir. Bu teknolojiye ayak uyduran eBay gibi siteler, belirli bir ödeme havuzu oluşturuyor. Alıcı, yeni bir ürün satın aldığında ödeme öncelikle bu havuza aktarılıyor. Eğer sorunsuz bir alışveriş gerçekleşir ise ödeme karşı tarafa aktarılıyor. Böylelikle maddi anlamda güvenlik sağlanmış oluyor.

Alışveriş esnasında seçtiğiniz kart modeli de elbette önem teşkil edebiliyor. Örneğin debit card olarak adlandırılan banka kartları, sadece bakiyenizde bulunan para kadar alışveriş yapmanıza imkan tanıyor. Bunun için hesabınıza sadece alışveriş tutarı kadar para yükleyebilir, hesap hırsızlığında maddi zarara uğramanızı önleyebilirsiniz. Bu doğrultuda sadece kart bilgilerinizi değiştirme talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

Sanal Kart Kullanmak

Eğer herhangi bir bankaya ait kredi kartınız varsa sanal kart oluşturabilir ve bu kart aracılığıyla online alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Sadece içerisine yüklenen para miktarı kadar harcama yapmaya imkan tanıyan sanal kart, bilgi hırsızlığı olduğu takdirde anında iptal edilebiliyor ve yenisi çıkartılabiliyor. Tüm bu işlemleri bankanızın resmi uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.