Orjinal Olmayan Sahte Şarj Cihazlarının Tehlikeleri : Telefonunuzu tehlikeye atmayın!

/ 13 Nisan 2018 / 749 / yorumsuz

Orjinal Olmayan Sahte Şarj Aletlerinin Tehlikeleri : Telefonunuzu tehlikeye atmayın!

Sahte şarj aletleri telefonunuza zarar verebilir. Piyasada çokça yer alan çakma şarj cihazları büyük yangınlar ve ölümlere varan kötü sonuçlar doğurduğunu belirli zamanlarda haberlerde hemen hemen hepimiz görmüşüzdür.. Bu yazımızda, sahte şarj cihazları ile ilgili neye dikkat etmeniz gerektiğini deneyimlere dayanarak sizlerle paylaşıyoruz.

Şarj Aletlerinde Elektrik çarpması ve patlama riski

Birçok sahte şarj cihazı Kalite kontrol süreçleri, düzenleyici kurumlardan güvenlik veya kalite sertifikası ve üretim güvenliği kuralları olmaksızın üretilirler. Şarj cihazlarının yarattığı veya yaratacağı sorunlar hiçde hafife alınacak gibi değil. Şarj ile şaka olmaz !

 

Çakma şarj aletleri üretim standartları nedeniyle, patlamalar ve şoklara daha yatkındırlar. Hatta iddia ediyoruz ki piyasada bazı orjinal şarj cihazlarının dahi bu riskleri taşıyor ve güvenlik seviyesi hiç bir zaman maalesef %100 olamadı.

Sahte Şarj Cihazlarında Aşırı ısınma riski

Yukarıdaki resim sarj cihazı kullanımı sonrasında aşırı ısınmadan kaynaklanan ve sonrasında evde çıkan yangın haberi. Lütfen dikkat edin.

Yukarıda listelenen nedenlerden dolayı, şarj cihazınız aşırı ısınma yapabilir.Bu ısınma belirli bir zaman sonra Allah korusun yangın çıkaracak şekilde büyüyerek büyük bir felaketin başlangıcı olabilir. Sahte şarj cihazları üreticileri kullanılan malzemelerle ilgili çokda seçici değildirler, bu nedenle ısıya dayanabilecek kablo veya plastikler beklemeyin 🙂

Sahte Şarj cihazları akıllı telefonunuza zarar verir

Alevler, ölüm ve yıkım sizi pek de kaygılandırmıyorsa en azından cep telefonunuzu seviyor olmalısınız ve telefonunuza bir zarar gelsin istemezsiniz. Yangın ve ölüm riski düşük bir risk olsada cep sahte şarz aletlerinin telefonunuza verdiği-vereceği zarar kaçınılmazdır ve bu olasılık çok daha fazla görülebilir.

Şarj cihazındaki kalite sorunları, akıllı telefonunuza zarar verebilir. Gerçek şarj cihazları, aşırı yüklenme durumunda ortaya çıkan, akıllı telefonun veya kıvılcımların ve yangınların zarar görmesini önleyen bir sigorta ile birlikte gelir. Orjinal şarj almak yerine bütçeyi kısıp daha uygun  sahte şarj cihazı almanız ilk başta ekonomik gibi gözükse de ileride telefona vereceği zarar yaptığınız ekonomiyi yerle bir edebilir.

“Hiç bir zaman ucuz ürün alacak kadar zengin değilim”

Sahte şarj cihazları, orijinalinden daha yavaş olabilir ve bataryanıza zarar verir

Sahte bir ürünün, bir kar elde etmek için üretilmesi mümkün olan en düşük miktara mal olması amaçlanmaktadır ve bu nedenle, olması gerektiği gibi çalışmazlar. Bu, sahte ürünlerin ana özelliğidir. Orijinal olarak aynı kalitede veya güçle çalışmaları çok olası değildir.

Hızlı şarj bulmak nadirdir ve sonuçta ortaya çıkan şey, bunlardan birinin akıllı telefonunuzu% 100’e çıkarmak için orijinal şarj cihazından daha uzun sürmesidir. Hem zaman hem de elektrik harcayarak şarj etmek iki kat daha uzun sürebilir.

Şarj cihazlarında destek yoktur ( Şarj etmediğinde garantisi bulunmaz )

Bu özellikle araba şarj cihazlarıyla ortak bir sorundur. Düşük kaliteye sahip olduklarında, çalışmazlar ya da beklediğinizden çok daha erken çalışmazlar. Garantisiz olarak, satın aldığınız üreticiye veya mağazaya şikayette bulunamazsınız.

Fakat unutulmamalıdır ki Orijinal şarj cihazlarına iyi alternatifler bulunmaktadır.

Sahte şarj cihazlarına karşı olmasına rağmen, orjinal olmayan(Markalı ve güvenliksz) orijinal şarj cihazları var. Ucuz ürünler şüpheli kaliteye sahip, ancak Aukey, Anker, BlitzWold, Ugreen ve Tronsmart gibi harika markalar var. Bunlar orijinallerle aynı standartlara sahip olmasa da, bir çok orjinal şarj cihazlarının kalitesi ile aynı/benzer özleliklerine sahiptir.

 

Şarj aletinin sahte olup olmadığını nasıl anlarım?

Logo veya basılı kelimeler yanlış görünüyor veya amatörce basılmış
Ağırlık konusunda diğerlerinden daha hafiftir
Beyaz yerine sarımsı renk
Şarj cihazının kutusunda bilgilendirmenin yeterli olmalası
Kötü ambalaj veya sıfır ambalaj
Sertifika işaretinin bulunmaması
Plastik kötü yapılmış veya bir araya getirilmiş gibi görüntü vermesi
Kablo gevşek ve düzgün takılmıyor olması

Şarj aleti ile kötü deneyimleriniz oldu mu? Yorumlarda bize bildirin.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.