Oyun Telefonunu Diğer Telefonlardan Farklı Kılan Nedir?

/ 18 Temmuz 2019 / 61.594 / yorumsuz
Oyun Telefonunu Diğer Telefonlardan Farklı Kılan Nedir?

Birkaç kayda değer “oyun telefonu” geçtiğimiz yıl mobil pazara çarptı. Ama herhangi bir telefon oyun oynayabilir, değil mi? Peki anlaşma nedir?

Burada ilginç bir değişim görüyoruz. Akıllı telefonlar, oyunlar için popüler bir platform haline geldi, çünkü bunlarda oyun oynamak kolaydır. ’80’li ve 90’lı yılların çoğunda, PC’ler sadece tekil olarak odaklanmış oyun konsollarına kıyasla, yardımcı, ikincil bir şekilde “oyun makineleri” olarak düşünülüyordu. PC oyuncuları o kadar hevesli hale geldi ki, özel parçalar (ve sonunda tüm makineler) oyun oynamaya adadı.

Mobil oyun bu eşiği, belki de daha hızlı geçti, çünkü akıllı telefon artık çoğu insanın dijital etkileşiminin odak noktası. Fakat “oyun telefonunu” daha geleneksel bir modelden farklı kılan şey, özellikle de birinci sınıf iPhone’lar ve Android telefonlar zaten en güçlü donanımı kullanmaya başladıkları için? Cevap, küçük ama bazen çok önemli tasarım seçimleridir.

Daha Büyük, Daha Hızlı Ekranlar

Dokunmatik ekran, mobil oyunlar için neredeyse tek etkileşim noktası olduğundan, oyuncuların bu ekranın mümkün olduğunca büyük olmasını istedikleri anlaşılmaktadır. Nitekim, yeni oyun telefonu mahsulünün çoğunda, altı inç diyagonal üzerinde ekranlar bulunuyor ve bu da onları pazardaki en büyükler arasına koyuyor. ASUS, ROG (“Gamers Republic of Gamers”) Telefonuna sahip. Xiaomi, tam altı santimde Black Shark’a sahip ve Huawei’nin Onur Oyunu 6,3 inç. Bu alanda Razer’ın kendi adı olan Phone and Phone 2 , sadece 5,7 inç ile neredeyse küçük.

Ekranda, bir oyun telefonunu rekabetin üzerine çıkaran başka bir unsur var: yenileme oranı. Çoğu telefon ekranı , çoğu monitör ve televizyonda kullanılan aynı standart olan 60 Hz yenileme oranını kullanır . Ancak daha büyük ekranlar gibi, daha hızlı bir yenileme hızı da saniyede daha fazla kare görebileceğiniz anlamına gelir. Razer’in imza özelliği 120 Hz LCD ekrandır. Asus ROG Phone, daha az bilinen Nubia (ZTE) Red Magic 3’te olduğu gibi 90 Hz kullanıyor . Yine de adil olmak gerekirse, bu özellik OnePlus 7 Pro gibi daha geleneksel, yüksek kaliteli telefonlara sızdırıyor .

Güncel mobil oyunların çoğu saniyede 60’lık standart bir kare arar, bu nedenle fark göze çarpmaz. Ancak hem Razer hem de Huawei, bu hızlı ekranlarla daha fazla oyun uyumlu hale getirmek için mobil oyun geliştiricileriyle ortaklık kuruyor.

Daha Yüksek Hoparlörler

Doğal olarak ses, video oyunları için olduğu kadar video için de önemlidir. Daha fazla sayıda ana telefon üreticisi, ürünlerini daha ince ve çerçevesiz yapmak için mono hoparlörleri en aza indirdiğinden, oyun telefonu üreticileri onları büyük, net ve yüksek sesle istiyor. Şu anda piyasada bulunan modellerin çoğunda çift stereo hoparlör bulunuyor – Razer Phone özellikle öne çıkan öne çıkan patlayıcılara sahip.

Hızlı İşlemciler, Çokça RAM

Performansı artırmak için, oyun telefonları en yeni nesil işlemcilere ve bol miktarda belleğe sahiptir. Yine, amiral gemisi telefonlara kıyasla bu mutlaka büyük bir fark değildir ve bunların çoğu Qualcomm’un aynı işlemcilerini kullanıyor. Ancak, oyun telefonları genellikle onları farklı ayarlar, pil ömrü ve saf hız için verimlilikten ödün verir. Bu şekilde, sıvı / buhar odaları veya harici soğutucular dahil, ekstra ısı için özel soğutma çözümleri de sunabilirler.

Tıknaz Piller

Mobil oyun bir batarya oldukça zordur. Bir 3B oyun, (tesadüfen, oyuncuların da kısmi olduğu) kıyaslama testinin dışında kullanabileceğiniz en boşaltma programı ile ilgilidir. Hızlı bir işlemciye, büyük, parlak, yüksek yenilenen bir ekrana ve güçlü stereo hoparlörlere atın ve LED’lerle kaplı sinek kuşu gibi meyve suyunu emen bir telefonunuz var.

Razer Phone 2, ROG Phone, Huawei Honor Play ve Xiaomi Black Shark 2’den hiçbiri 3500 mAh’tan daha küçük bir bataryaya sahip değil. (Bunu 6,5 inç iPhone XS Max ile 3200 mAh’nin hemen altında karşılaştırın). Razer Phone 2 ve ROG Phone ilk olarak cömert bir 4000 mAh ile bağlandı. Bu, birkaç günlük ücret için yeterlidir – en azından, kullanıcı sürekli Fortnite oynamadıysa olur .

İsteğe bağlı Eklentiler

Bu da bizi bir sonraki şeye götürüyor, oyun telefonları daha fazla düğmeli kardeşine sahip: donanım ekstraları ve aksesuarlar. Oyuncular oyun oynamak için fazladan şeylere bayılırlar ve telefonlar istisna değildir. ROG Phone, yukarıda belirtilen soğutucuyu, monitörde oyun ve uygulamalar oynayabileceğiniz bir masaüstü yuvası ve yüksek güçte bir Nintendo DS gibi bir şeye dönüştürmek için ikinci bir ekran bile sunduğundan, ASUS bu pastayı alır . Bunların hepsi, benzersiz çift şarj portunun (manzara modunda oynamak daha iyi) ve denetleyici omuz düğmesi hissini simüle eden “hava tetikleyicileri” üzerinde.

Xiaomi’nin Black Shark ve Black Shark 2 modellerinde Nintendo Switch’i hatırlatan isteğe bağlı çift Bluetooth denetleyici bulunuyor . Razer size sadece Razer Phone’u için tasarlanmış şaşırtıcı derecede pahalı bir kontrol cihazı satacak ve Motorola hala Moto Mods’u kuşkusuz çok çekici bir denetleyici eklentisi ile bir şey yapmaya çalışıyor .

Ve bu doğrudan telefonunuza bağlı olan şeyler. ASUS ve Razer’ın her ikisinde de telefonlarında RGB aydınlatması var; bu, ekranın arkasında değil, telefonun arkasında bulunan LED aydınlatması.

Verilmiş, diğer telefonların eklentileri yokmuş gibi değil. Apple’ın ilk parti aksesuarları, Samsung’unki gibi oldukça saçma. Ancak daha özelleştirilmiş bir mobil oyun deneyimi isteyenler için, oyun telefonları faturaya uyar. Bu, özellikle iyi bir aksesuar seçimi için özel modellerine her zaman yeterince ilgi gösteremeyen Android kullanıcıları için önemlidir.

 

Yazılım özellikleri

İşlemci ve bellek performansına ek olarak, birçok oyun telefonu üreticisi de yazılımlarını değiştiriyor. Razer, Android’in “temiz” bir yapısının mobil eşdeğeri olan Android değişikliklerine uygulamalı yaklaşımı nedeniyle eleştirildi. Vurgulanan Android uygulamalarının bir galerisi ve RGB aydınlatması için bir yönetim uygulaması gibi birkaç yazılım eklentisi, işletim sisteminin sorunsuz çalışması ve takdire göre sık sık güncellemelerinin önüne geçmiyor.

Razer’in rakipleri tamamen saf bir Android deneyimine bağlı değil, ancak çoğu telefon işlemcisinin stok saatine hafif bir destek vererek bir çeşit oyun modu sunuyor. Xiaomi Black Shark’ta “Ludicrous Mode” olarak adlandırıyor. Bu, genellikle kendi başınıza elde etmek için bir telefonu kilitlemeniz veya sarsmanız gereken performans artışı türüdür.

OnePlus 7 Pro telefonunda Fnatic olarak ayarlanmış oyun modu menüsü.
Yazılım ayarları, oyun telefonlarına özel değildir; OnePlus 7 Pro’nun Fnatic modu vardır.
Yine bir kez daha, oyun ve amiral gemisi telefonları arasındaki çizgi bulanık. OnePlus 7 Pro, yazılım paketinde özel bir oyun moduna ve tüm bildirimleri engelleyen ve “bazı uygulamalarda aksaklıklara yol açabilecek daha da yoğun bir“ Fnatic ”moduna sahiptir.

Neden Daha Fazla Radikal Değişiklik Olmaz?
Yukarıya bakıyor ve “Tamam, ama tüm bu ekstra tasarım seçenekleriyle bile, normal telefonlardan o kadar da farklı değiller” diye düşünüyorsunuz. Çünkü pazar, oyun oynamak için geleneksel tasarımları bozan telefonların gerçekten istemediğini gösterdi.

Sony Xperia Çal 2011’de geri yayınlandı, muhtemelen bu son ekinin önce çıkıp havalı oyun telefonu oldu. Dokunmatik tabanlı analog “çubuklar” ile tamamlanmış sürgülü kontrol pedi ile inanılmaz derecede çok yönlü ve emülatör fanları tarafından sevilmiştir. Ne yazık ki, Sony’nin PlayStation markasıyla büyük bir pazarlama zorunluluğuna ve ilişkisine rağmen, düşüşe geçti. Telefon takip modeli bile almadı.

Orijinal NVIDIA SHIELD Portable ve rezil Nokia N-Gage gibi benzer mobil oyun cihazlarına Tepid’in yanıtları bunu destekliyor . Çok az sayıda oyuncu bu araçları sevse de, çoğu taşınabilir telefonda oyun konsolu gibi bir şeyin garip ergonomisiyle (alan gereksinimlerinden bahsetmeden) elde ettikleri veya oynamaya istekli olmadıklarını oynarlar.

Fortnite performansını geçen yıl bir dizi e-spor reklamında satış noktası olarak tanıtırken , Samsung’un hala oyun çeşitliliği modeline sahip olmayan vanilya Galaxy S9’u sattığını söylüyor . Apple ve Google, mobil oyun geliştirmeye yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparken , geleneksel telefon tasarımlarının ötesinde özel donanım geliştirmeye yatırım yapmaya hazır değil.

Oyun telefonları, daha güvenli, sterilize edilmiş formlarında bile, bir tuhaflık olabilir. Veya, oyun PC’leri gibi mobil endüstrinin düzenli bir alt kümesi olabilirler. Üreticilerin, tüketicilerin en son modellere verdiği yanıtı ölçmesi biraz zaman alacak. Bu yüzden, oyun telefonlarının takılıp takılmayacağını tespit etmeden önce bir kaç yıl daha sürecek.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.