Pardus İşletim Sistemi Yerli Mi?

/ 13 Eylül 2018 / 1.382 / yorumsuz
Pardus İşletim Sistemi Yerli Mi?

Pardus İşletim Sistemi Yerli Mi?

Ekonomik anlamda bağımsızlığı ilan etmek isteyen Türkiye her alanda yeri üretime yönelmeye devam ediyor. Özellikle de dışa bağımlılığın en yüksek seviyede yaşandığı teknoloji alanında üretilen her yerli ürün bu nedenle büyük önem taşıyor. Pardus işletim sistemi bu özelliği ile dikkat çekiyor. Peki, Pardus işletim sistemi Türk Malı mı?

Pardus İşletim Sistemi Türk Malı Mı?

Bilgisayarın olmazsa olmazı işletim sistemi alanında her ülke yapmış olduğu yatırımlarla kendi yerli işletim sistemlerini üretmeyi hedefliyor. Özellikle de kamu kurum ve kuruluşlarında yerli işletim sistemi kullanımı büyük önem taşıyor. Türkiye’de ise bu alanda öne çıkan işletim sistemi Pardus oluyor. Evet, Pardus Türkiye’nin yerli işletim sistemi olarak kabul edilirken Türk Malı işletim sistemi olarak indirmeye sunulmaktadır.

Pardus İşletim Sistemi Ücretli Mi, Ücretsiz Mi?

Pardus işletim sistemi şu anda pardus.org.tr/surumler adresi üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. İşletim sisteminin yerli üretim olması ve kullanıcı sayısı arttıkça daha da gelişeceği için bilgisayar kullanan herkesin bu işletim sistemini tercih etmesi öneriliyor. TÜBİTAK tarafından üzerinde büyük mesai harcanan ve sürekli olarak geliştirilmeye devam eden yerli malı işletim sistemi tüm dünya genelinde yer alan internet kullanıcılarına hitap ediyor. Açık kaynak kodlu projeleri ile Pardus ilerleyen dönemde kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerin vazgeçilmezi olmayı amaçlarken bu hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular