PC Oyun Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Önemli 10 Oyunu Listesi

/ 27 Temmuz 2018 / 643 / yorumsuz
PC Oyun Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Önemli 10 Oyunu Listesi

PC Oyun Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Önemli 10 Oyunu Listesi

Oyun tutkunları için vazgeçilmez olan PC oyunlarının bazıları milyonlarca kişinin beğenisini kazanmakla kalmadı, tüm sektöre yön verdi. İşte PC oyun tarihinin gelmiş geçmiş en önemli 10 oyunu…

  1. Sid Meier’s Civilization (1991)

Oyun ilk olarak MS-DOS sürümü olarak yayımlandı. Tüm dünyayı etkisi altın aldı ve bugünkü strateji oyunlarının ilk atası olarak kabul edildi. Oyun seneler içerisinde farklı sürümler halinde yenilendi. Ancak hala konuşulan ilk sürüm…

  1. Doom (1993)

İlk olarak 1993 senesinde oyun severlerin beğenisine sunulan Doom bu alanda geliştirilen binlerce oyun bulunmasına rağmen hala sıralamada birinci olmayı başarıyor. Software tarafından geliştirilen oyun bugünkü shooter oyunlarının atası olarak gösteriliyor.

  1. Diablo (1996)

RPG türünde aksiyonun zirve yaptığı ilk oyunlardan biri olan Diablo takvimler 1996 yılını gösterdiğinde kullanıcılarla ilk kez buluşmuştu. Rol oynama türü oyunlar yıllar içerisinde resmen dallanıp budaklansa da bu alandaki ilklerden biri olması ve çok büyük kitlelere ulaşma başarısı göstermesi Diablo oyununu bu listeye almamızı sağladı.

  1. Tomb Raider (1996)

Diablo rüzgarının tüm dünyayı esir aldığı aynı sene Core Design isimli küçük bir İngiliz stüdyosunun cesur adımları ile tüm dünya Tomb Raider isimli bir oyunla tanıştı. Bu oyunla efsane Lara Croft ilk macerası ile tüm dünyaya merhaba demişti. Oyun aynı zamanda 3D platformunun da ilk denemelerinden biri olması ile ünlü.

  1. Half-Life (1998)

Shooter ile bulmacayı birleştiren oyun büyük bir başarıya imza attı ve 1998 senesine damga vurdu. Oyunlara kötü adamlar ve kandan çok daha fazlasını getirdi.

  1. Baldur’s Gate (1998)

Sıra dışı bir 2D sanat sitili ile dikkat çeken oyun Bioware tarafından geliştirilerek Kanada’dan tüm dünyaya çok kısa bir sürede yayılmıştı.

  1. Deus Ex (2000)

Oyunculara geniş bir özgürlük alanı sunması ve şimdiye kadar sadece geleneksel RPG’lerde sunulan diyalog seçeneklerini oyuna katması Deus Ex efsanesinin temellerini oluşturdu.

  1. The Elder Scrolls III: Morrowind (2002)

Güçlenen motoru ile serinin en dikkat çekeni olan The Elder Scrolls III: Morrowind piyasaya sürüldüğü sene olan 2002 yılında oyun sektöründe büyük bir deprem etkisi yaratarak listeye girmeye hak kazandı.

  1. World of Warcraft (2004)

Gerçek zamanlı strateji oyunlarında geleneksel alışkanlıkları yıkan oyun farklı tarzı ve çevrimiçi özelliği ile milyonlarca kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

  1. Minecraft (2009)

Bugün hala dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanmaya devam eden Minecraft tüm zamanların en çok satan oyun rekorunu da hala elinde bulunduruyor. Oyunda Survival modundan Creative moduna kullanıcılar için farklı çok sayıda mod seçeneği bulunurken aynı zamanda oyunculara bloklar şeklinde düşünmeyi öğretti. Oyun bugün daha çok bir olgu olarak kabul ediliyor…

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular