PC veya dizüstü bilgisayardan casus yazılım nasıl kaldırılır?

/ 19 Kasım 2018 / 523 / yorumsuz
PC veya dizüstü bilgisayardan casus yazılım nasıl kaldırılır?

 

PC veya dizüstü bilgisayardan casus yazılım nasıl kaldırılır?

Gizliliğin ölümü ile yaşıyoruz kısaca herkesin açık bir şekilde nerede olduğunu ne yaptığını ve aktif olarak birçok kişisel bilgisini paylaştığı zamanlarda ; verilerin daha başarılı bir şekilde pazarlanması(bu kelimeye takılmayın durum biraz öyle) için verdiğimiz verilerin bir çok üçüncü tarafça toplandığı ve paylaşıldığı bir zamandır. Verileri toplamanın meşru tarafı tüm kötü amaçlı yazılımların bizi parasal anlamda bölüşmek istediği düşünüldüğünde, bilgilerimizin gayri meşru bir şekilde toplanması da bir büyüme endüstrisidir. Çoğu zaman ayrıntıları vermemize izin verilir, fakat saldırının yazılım vektörü de vardır : casus yazılım.

Casus yazılımlar birçok şekil alır. Genel olarak siber suçluların bilgisayarlarımıza ve dizüstü bilgisayarlarımıza girmesi, buradan ele geçirdikleri verileri çetelere göndermeleri veya satılması için kullandıkları yazılımdır. Yasal yazılım yüklerken, tehlikeli web sitelerini ziyaret ettiğinizde veya istenmeyen e-postalardaki bağlantılara tıklarken casus yazılımlar edinebilirsiniz. Makinenizin yavaşladığını fark ettiğinizde casus yazılımınız olduğundan şüphelenirsiniz veya makineniz yavaşlamamış fakat alakasız bir şekilde ağ etkinliği gerçekleştirirse şüpheleriniz iyice artar. Kötü amaçlı yazılımlarla ilgili daha büyük bir sorun yaşıyorsanız casus yazılımla mücadele için size önerimiz olacak.

Hangi antispyware yazılımı kullanmalıyım?

Çevrimiçi karşılaştığınız tehditlerin çoğu, kötü amaçlı yazılım olarak adlandırılır. Bu, casus yazılım, reklam yazılımı, virüsler, trojanlar, kök kitleri ve diğer zararlı yazılımlar için ortak bir terimdir. Güvenlik yazılımı makinenizde zaten çalışıyor olmalı, bu güvenlik duvarı ilk savunma hattınız konumundadır ve ilk etapta virüs bulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Makinenizde casus yazılım bulunduğundan şüpheleniyorsanız ve güvenlik paketiniz onu almıyorsa, kaldırmak için daha fazla cerrahi bir şeye ihtiyacımız olacak.

Her şeyden önce, mevcut güvenlik yazılımında bir tarama yaparak, elinizden gelen her şeyi temizleyin ve bundan emin olun. Bulduğunuz herhangi bir yazılımı keşfettiniz ve silindiğinde geri geliyorsa Malwarebytes‘i indirin. Bu harika bir anti-malware aracı ve ev sürümü tamamen ücretsizdir. Makinenizde bulunan tüm casus yazılımları kaldıracak ve bir sürü başka tehdidi de kontrol edecek. Gizleme tehdidi olmadan internetten keyif almanızı sağlayacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular