Plesk Panel ve Cpanel Arasında Ne Fark Var?

/ 19 Ekim 2018 / 669 / yorumsuz
Plesk Panel ve Cpanel Arasında Ne Fark Var?

Plesk Panel ve Cpanel Arasında Ne Fark Var?

 

Dünya genelinde hosting kullanımı için kontrol mekanizması görevi gören Plesk panel ve Cpanel arasındaki fark insanlar tarafından merak ediliyor. Neye göre Plesk, neye göre Cpanel kullanılması n görülüyor hep birlikte inceleyelim.

Cpanel 1996 yılında kullanıma sunulmuş ve Plesk panele göre daha kolay arayüze sahip olması neticesinde dünya genelinde en çok kullanılan web hosting kontrol sistemi olarak biliniyor. Cpanel üzerinden hem sunucu kontrolü, hem de hesap yönetimi yapılabiliyor. Cpanel’ in en büyük rakibi ise 2001 yılında kullanıma giren Plesk panel olmaktadır.

En Önemli Fark

Cpanel ve Plesk panel arasındaki en dikkat çekici fark Plesk üzerinden hem Windows, hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılıyor olmasıdır. Ancak Cpanel ’de ise sadece Linux işletim sistemi kullanılabilmektedir.

Plesk Panel & Cpanel Arayüzü

Plesk panel Cpanel ’e göre daha basit bir arayüze sahip gibi görünüyor. Plesk panelin menülerini ve genel olarak kullanımını ele aldığımız zaman sol kısımda bir menüsünün olması ve içeriğine tıklandığı zaman menülerin açılır şekilde olması göze çarpıyor. Genel olarak grafik ve görsel olarak daha sade olduğunu söyleyebiliriz. Komut satırı arayüzüne sahiptir.

Cpanel Arayüzü ise Plesk Panel ’e göre biraz daha karışık gibi görülmektedir. Şayet, bu kullanım kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Daha çok kullanıma bağlı alışkanlık ön planda duruyor diyebiliriz. Plesk panelde sadece sol menüde her şey elimizin altında dururken Cpanelde ise alt alta gruplandırılmış şekilde olduğu görülüyor.

Cpanel ile plesk panel arasındaki fark genel olarak birisinin sadece Linux, diğerinin ise hem Linux hem de Windows işletim sistemleri için kullanılabilir olmasıdır. Güvenlik bakımından her ikisinin de iddialı çözüm teknikleri bulunmaktadır. Fiyat aralıkları aşağı yukarı aynıdır. Ancak Plesk mi yoksa Cpanel mi daha hızlı diye soracak olursanız Cpanel bir tık daha hızlıdır.

 

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Benzer Konular