PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açabilirim?

/ 4 Şubat 2019 / 3.377 / yorumsuz
PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açabilirim?

PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

PPTX dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft PowerPoint tarafından oluşturulan bir Microsoft PowerPoint Açık XML (PPTX) dosyasıdır. Bu dosya türünü OpenOffice Impress, Google Slaytlar veya Apple Keynote gibi diğer sunum uygulamalarıyla da açabilirsiniz. Bunları açmak için biçimlendirilmiş metin, resim, video ve daha pek çok başka dosyayı kullanan sıkıştırılmış bir ZIP dosyası olarak depolanırlar.

PPTX Dosyası Nedir?

PPTX dosyaları, içeriği slayt gösterisi biçiminde görüntülemek için kullanılan bir sunum programı olan Microsoft PowerPoint’te kullanılır. Her slayt grafik, biçimlendirilmiş metin, video, müzik, animasyon ve daha fazlasını içerebilir.

İlk olarak Office Açık XML standardında Microsoft Office 2007 ile tanıtılan PPTX, PowerPoint’in modern sürümlerini kullanarak sunum oluştururken varsayılan formattır. Microsoft, açık ofis ve Açık Belge Biçimi‘nde (ODF) artan rekabet nedeniyle bu açık biçimi sundu. PPTX biçimi, PowerPoint’in daha önce kullandığı özel PPT biçiminin yerini aldı.

PPTX Dosyasını Nasıl Açabilirim?

PPTX dosyaları standart hale geldiğinden, onları farklı platformlarda birçok uygulamada açabilirsiniz. Windows, Microsoft Office 2007’nin veya PowerPoint 2007’nin veya daha sonraki sürümlerinin bir kopyası olmadıkça yerel olarak açılmasa da , dosyalarınızı açmak için Apache OpenOffice veya LibreOffice gibi bir üçüncü taraf açık kaynaklı uygulama indirebilirsiniz.

Mac kullanıcılarının dosyayı Apple Keynote uygulamasında açması için sadece çift tıklamaları gerekir.

Tüm Office Open XML dosyalarınızı bulutta saklamayı, açmayı ve düzenlemeyi tercih ediyorsanız, belgenizi PowerPoint Online veya Google Slaytlar yoluyla yükleyerek yapabilirsiniz.

Alternatif olarak, bir Chrome kullanıcısıysanız, tarayıcınız için Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenleme uzantısını (resmi bir Google uzantısı) indirebilirsiniz. Herhangi bir PPTX dosyasını doğrudan yerel sabit sürücünüzden Google Drive’ınıza yükleyerek herhangi bir Chrome sekmesine sürükleyip bırakmanıza olanak tanır.

Bu özelliği aktif ettiğinizde memnun kalacaksanız.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.