Qualcomm, 5G teknolojisindeki ilerlemeleri paylaştı

/ 5 Kasım 2018 / 391 / yorumsuz
Qualcomm, 5G teknolojisindeki ilerlemeleri paylaştı

 

Qualcomm’un 5G teknolojisi paylaşımları

* Qualcomm, QTM052 5G antenlerinin boyutunu yüzde 25 azalttı.
* Samsung, Qualcomm‘un FSM100xx yonga setini 5G Small Cell çözümünde kullanacak.
* Qualcomm ve Ericsson, ilk alt 6GHz çağrıyı bir mobil form faktörü ile gerçekleştirdi.

Qualcomm‘un Hong Kong’daki yıllık 4G / 5G Zirvesi sırasında Qualcomm, 5G teknolojisinde bazı ilerlemeleri paylaştı. Bu gelişmeler, 5G‘nin ticari bir gerçeklik haline gelmesiyle birlikte ciddiyet kazandı.

Daha küçük anten modülleri

Qualcomm, QTM052 ailesinin 5G antenleri için büyük bir güncelleme yaptığını duyurdu , bileşenler 5G NR mmWave ağlarına bağlanmak için bir telefon gerektirdi. Sadece üç ay içinde, Qualcomm bu anten modüllerinin boyutunu yüzde 25 oranında azaltabilmiştir. Bu, ilk 5G akıllı telefon tasarımlarının bu anten modüllerini içermesi gerektiğini hatırlayana kadar önemsiz gelebilir.

Üreticiler, bu kritik bileşenlerin ince akıllı telefon tasarımlarına uygulanacak kadar küçük olmasına güveniyor. Kalan herhangi bir alan, daha yüksek kapasiteli bir pil dahil etme fırsatı sağladığı için aşırı değerlidir.

Bu anten modüllerinin büyüklüğünü azaltarak Qualcomm, akıllı telefon üreticilerine ürünlerini nasıl uyguladıkları konusunda daha fazla esneklik sağlıyor. Tüketici olarak,  ilk 5G akıllı telefonlarda daha az tasarım ödünleri anlamına gelmesi nedeniyle heyecan vericidir.

Küçük hücreler geliştirmek için Samsung ile anlaşma

Son derece hızlı, ultra düşük gecikme süresi ve güvenilir bağlantılar sunabildiklerinden küçük hücreler 5G platformunun önemli bir parçası olacaktır. Bu küçük hücreler yüksek frekanslı sub-6 ve mmWave bantlarını yayınladıkları için, 5G NR’nin en iddialı vaatlerinden bazılarını kullanmak için birçok küçük hücre biriminin kurulması gerekecektir. Bu özellikle “son mil” dağıtımları için geçerlidir.

2018 yılının Mayıs ayında Qualcomm, 5G NR küçük hücre kullanımı için tasarlanmış 10nm’lik bir yonga setini duyurdu: FSM100xx. Şimdi, Qualcomm, FSM100xx’yi kullanan küçük hücre birimleri oluşturmak için Samsung ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Qualcomm, Samsung’un 5G Small Cell çözümünün 2020’de örneklemeye başlaması gerektiğini söyledi.

Ericsson ile ilk 5G NR alt 6GHz OTA çağrısı

Eylül ayında, Qualcomm ve Ericsson, mobil form faktöründe ilk 5G NR mmWave over-the-air veri görüşmesini başarıyla gerçekleştirdiler. Bu çağrı 28 ve 39GHz mmWave spektrum bantları üzerinde iletildi.

Şimdi, Qualcomm, aynı zamanda, yine Ericsson’un yardımıyla, ilk 5G NR alt 6GHz çağrıyı bir mobil form faktöründe gerçekleştirebileceğini duyurdu. İlgilenenler için, arama 3.5GHz frekansı üzerinden gerçekleştirildi.

Qualcomm’un 3GPP Rel-15 özelliklerine uygunluğunu göstermesi nedeniyle, 5G’nin kullanıma sunulması önemlidir. Bu çağrılar, 5G dağıtımını hızlandırmaya yardımcı olacak umut verici kilometre taşlarıdır.

Parlak bir gelecek

Açıkçası, Qualcomm, 2019’da 5G’yi ticarileştirmeye yardımcı olmak için iyi bir konumdadır. Bu duyurular, gerçek teknolojideki hızlı ilerlemeyi gösterdikleri için çok etkileyicidir. Bununla birlikte, hem Qualcomm hem de 5G NR’nin genel konuşlandırması için hala devam eden bir dizi zorluk var. Umarım, Qualcomm 5G ağ dağıtımını kolaylaştırmak için çalışmalarına devam edebilecek.

Genel bir tüketici olarak, 5G platformunun birden fazla spektrum türünü içerdiğini hatırlamak önemlidir: mmWave, sub-6GHz ve toplanmış LTE. Bu nedenle, 5G için roll-out’un bir anahtarı çevirmekten ziyade bir musluğu yavaş yavaş çevirmeye başladığını ve daha da ilerletilmesini bekliyoruz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.