Raid Nedir?,Raid Ne İşe Yarar?

/ 9 Kasım 2018 / 512 / yorumsuz
Raid Nedir?,Raid Ne İşe Yarar?

Raid Nedir?

 

Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza giren Raid, kimi zaman çeşitli soruların sorulmasına yol açabiliyor. Sistem ile ilk kez karşılaşan veya yeni ilgilenmeye başlayan kişilerin en çok sordukları sorular arasında ise Raid nedir sorusu yer alıyor. Basit bir cevaba sahip olan bu soru, temel ölçekte cevaplanabilir. Ancak Raid kullanımı göz önünde bulundurulduğunda işleyişin çok daha farklı olduğunu görmek mümkün.

Raid Ne İşe Yarar?

 

Türkçe karşılığı Bağımsız Disklerin Artık Dizisi olarak da geçen Raid, uygun donanım ve yazılım desteğinin bir araya getirilmesi ile oluşturuluyor. Kullanılan gelişmiş ön bellek neticesinde sistemlerin geri dönüşü olmayan bir şekilde çökmelerini önleyen teknoloji, güncel bir noktadan devam etmeyi mümkün hale getiriyor.

Ön bellek sistemi, aktif bir şekilde kullanılan sistem adına çeşitli verileri hafızasında tutar. Eğer sistem herhangi bir şekilde zarar görür veya çökme tehlikesi yaşar ise ön bellek hafızasında yer alan bilgiler kullanılarak sistemin tekrar kullanılması sağlanır. Yani en son yapılan yedekleme anına geri dönülerek sistemin kullanılmaya devam edilmesi mümkün hale gelir.

Sabit Disk Performansı

 

Veri depolama tasarısı olarak da tanımlanabilen Raid, sabit disk performansının arttırılmasına yardımcı olur. Performansın artması ile birlikte verileri eş zamanlı bir şekilde yedeklemek mümkün hale gelir. Nitekim böylelikle kayıpsız bir şekilde çalışmak ve sistemin işleyişini sağlamak kolaylaşır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Benzer Konular