Root Kaldırma Nedir, Nasıl Yapılır?

/ 20 Mart 2018 / 23.558 / yorumsuz
Root Kaldırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Root Kaldırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemini kullanan cihazlarda telefonun temel ayarlarına ulaşılmasına olanak sağlayan ayarların gerçekleştirilmesine root atma ismi verilmektedir. Telefona üretici firma tarafından yüklenen ve kullanıcıların silmesine izin verilmeyen otomatik programların silinmesi, telefon sahibinin cihazını istediği gibi kullanmasını sağlamak amacı ile yapılır. Ancak cihaza Root atıldığı anda cihaz garantiden çıkar ve bariz güvenlik açıkları oluştur. Bu gibi durumlar nedeni ile root kaldırma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Peki, root kaldırma nedir, nasıl yapılır?

Root Kaldırma Nedir?

Daha önce root atılan cihazda bu işlemi geri almak için yapılan işleme root kaldırma işlemi adı verilir. Bu sayede telefon ilk satın aldığınız hale geri gönderilmiş olur. Root Kaldırma işlemi için aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz.

  • Cihazınızda bulunan SuperSu uygulamasını açın. Ayarlar bölümüne giriş yapıp Superuser Etkinleştir seçeneğinin yanında yer alan kutucuğunu seçin. Bu ayarın yapıldığından emin olduktan sonra ayarlar bölümünde Root Kaldırma yazısı olan bölüm görüntülenecektir. Bu seçeneği tercih ettikten sonra gelen onay ekranında devam et yazısını tıklayarak işleme devam edin. İşlem tamamlandıktan sonra cihazınız kendisini yeniden başlatacaktır. Yeniden açılan telefonda SuperSu uygulaması kaldırılmış olacak ve cihazınız rootsuz olarak açılacaktır.
  • Kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise cihazınıza Stock Rom yüklemektir. Arama motoruna cihazınızın marka ve modelini yazarak son resmi sürümü bularak yüklemeniz yeterli olacaktır.
  • Bu konu hakkında bilgi sahibiyseniz üçüncü yöntem olarak sistem dosyalarını kendiniz silmeyi tercih edebilirsiniz.

Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.